15. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia | Łona i Webber Gala finałowa

czas trwania → około 180 minut

UROCZYSTA GALA KOŃCZĄCA FESTIWAL odbędzie się w tym roku w Teatrze Łaźnia Nowa.

W trakcie wyjątkowego wieczoru poznamy zwycięzców Boskiej Komedii, dowiemy się, jakie nagrody i w jakich kategoriach zdecydowało się przyznać międzynarodowe jury, bowiem w tym roku decyzja o tym leży wyłącznie w gestii oceniających.

Rozpoczęciem oficjalnej części festiwalowego finału będzie koncert duetu Łona i Webber Wykonywaną przez nich muzykę nazywa się „rapem inteligenckim”, podkreślając, że rozszerzają granice gatunku. Jesteśmy gotowi na mocne wrażenie, gdyż rapu jeszcze na Boskiej nie było.
 

A potem przyjdzie czas na celebrowanie teatralnego święta, rozmowy, emocje, radość ze spotkania. Bo właśnie ono jest najważniejsze w trudnym czasie, jakiego doświadczamy. Zapomnijmy więc o tym i cieszmy się byciem razem przez tę grudniową noc.

 

koncert: ŁONA I WEBBER

Łona to Adam „Łona” Zieliński, szczeciński raper. Webber to Andrzej „Webber” Mikosz – producent muzyczny, też ze Szczecina. Wykonywaną przez nich muzykę określa się najczęściej mianem „rapu inteligenckiego”, ale nie znaczy to, że ich kawałki są tylko dla inteligentów. Bynajmniej, są dla prawie wszystkich, a na pewno dla publiczności Boskiej Komedii. Bo w tekstach Łony mnóstwo jest paradoksów, nieoczekiwanych skojarzeń, słownych gier i przewrotnego humoru. Jeden z utworów – telefoniczną rozmowę z Panem Bogiem – interpretowali na egzaminie z polskiego maturzyści, inny zawierał konwersację z cutami (skrecze oparte na fragmentach piosenek innych artystów), w jeszcze innym rapowali bez użycia polskich znaków. Nic dziwnego, w końcu w 2017 roku Rada Języka Polskiego PAN uhonorowała Łonę tytułem Młodego Ambasadora Polszczyzny. Z kolei kompozycje Webbera czerpią z hip-hopu, ale mieszają ten gatunek z innymi stylami, nie bojąc się użycia instrumentów akustycznych.