Herstoryczne spotkania literackie Dyskusja z udziałem Katarzyny Kobylarczyk i Dominiki Dzido

Prowadzenie
Paulina Małochleb

Zapraszamy na cykl herstorycznych spotkań literackich wokół książek, które można znaleźć w Czytelni Domu Utopii. Motywem przewodnim cyklu są bohaterki, prekursorki, kobiety zwykłe i niezwykłe, które inspirują i przecierają mało znane szlaki. Do naszych spotkań zaprosiliśmy zarówno autorki i autorów nowości wydawniczych, jak i osoby, z którymi porozmawiamy na temat nieco starszych książek.

czas trwania → około 120 minut

Jadwiga Beaupré była lekarką, położniczką i pionierką tworzenia szkół rodzenia w Polsce. Podczas II wojny światowej, była żołnierką Armii Krajowej i uczestniczką Powstania Warszawskiego. Podczas spotkania zastanowimy się wspólnie nad tym, jak współcześnie możemy odczytywać działalność Jadwigi Beaupré. Co jej zawdzięczamy? Czego możemy się od niej nauczyć? Punktem wyjścia do dyskusji będzie książka Dziewczęce sprawy z 1966 roku (Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich) oraz Macierzyństwo z 1972 roku.


Katarzyna Kobylarczyk – reporterka, dziennikarka. W 2020 roku za książkę Strup. Hiszpania rozdrapuje rany otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, Kryształową Kartę Polskiego Reportażu – Nagrodę Prezydenta Lublina oraz nominację do Nagrody im. Beaty Pawlak. Autorka książki Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty, a także pięciu zbiorów reportaży historycznych o Małopolsce. Nowej Hucie, w której mieszka od urodzenia, poświęciła dwie książki: Baśnie z bloku cudów. Reportaże nowohuckie oraz Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy (nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego). Trzykrotna finalistka nagrody dziennikarskiej Unii Europejskiej „Za różnorodnością, przeciw dyskryminacji”.

Dominika Dzido – antropolożka kultury, ukończyła studia w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim, absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych (UW), autorka książki Jakby motyl frunął. Okołoporodowe doświadczenia kobiet, od kilkunastu lat zawodowo związana z sektorem organizacji pozarządowych w Polsce, społecznie zaangażowana w promocję narciarstwa biegowego w Krakowie, mieszka w Nowej Hucie od 2015 r.

Dr Paulina Małochleb – krytyczka, badaczka literatury i wykładowczyni. Laureatka Nagrody Prezesa Rady Ministrów, stypendystka NCK „Młoda Polska”. Autorka książki Przepisywanie historii oraz bloga ksiazkinaostro.pl. W Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie kieruje Ośrodkiem Komunikacji. Publikuje w „Przekroju”, „Polityce” i Krytyce Politycznej. Wykłada na Uniwersytecie Jagiellońskim.


Fot. Katarzyna Dróżdż (zdjęcie Katarzyny Kobylarczyk) / z archiwum prywatnego autorki (zdjęcie Dominiki Dzido)