W „Zaproszeniu” Anna Karasińska tworzy przestrzeń spotkania z innymi – również tymi najbardziej obcymi – i ze sobą oraz własną kondycją.
Przestrzeń ta może zachwiać naszymi przyzwyczajeniami dotyczącymi tego, jak funkcjonuje rzeczywistość i czyją sprawczość jesteśmy w stanie w niej dostrzec.
„Zaproszenie” – to autorski projekt twórczyni takich spektakli jak „Ewelina płacze”, czy „Łatwe rzeczy” (Grand Prix 15. Boskiej Komedii). Artystka do udziału w nim zaprosiła między innymi performerów niezwiązanych z teatrem dramatycznym. Zaskakująca forma przestrzenna jej pracy oscyluje między tradycyjną konstrukcją sytuacji teatralnej a instalacją galeryjną. Znaczenie „Zaproszenia” nie ogranicza się do sensu zawartych w nim słów, obrazów i działań. Znaczenie nadaje mu doświadczenie widza, który może odpowiedzieć na zaproszenie, zgodzić się współtworzyć sytuację, której jest częścią i być przez nią zmienionym.
Zuzanna Berendt
„Stan otwartości”
Tekst towarzyszący spektaklowi „Zaproszenie” w reżyserii Anny Karasińskiej. rozszerzający problematykę spektaklu. Autorka była konsultantką merytoryczną w procesie powstawania przedstawienia.
Przeczytaj: https://www.laznianowa.pl/stan-otwartosci
Rozpoznanie i decyzja. Z Anną Karasińską rozmawia Katarzyna Niedurny
O procesie pracy nad przedstawieniem, o tym jak wpływa na niego kontekst konkretnego czasu i miejsca, o pozostawianiu widzom przestrzeni do współtworzenia znaczeń spektaklu, a także o (braku) duchowości w Polskim teatrze – z Anną Karasińską rozmawia Katarzyna Niedurny.
Przeczytaj: https://laznianowa.pl/rozpoznanie-i-decyzja-z-anna-karasinska-rozmawia-katarzyna-niedurny
Fot. Patrycja Skwierczyńska