Wolne ciała

Koncepcja i choreografia
Marta Ziółek
Obsada
Dominika Kimaty, Karolina Kraczkowska, Oskar Malinowski, Aleksandra Osowicz, Gieorgij Puchalski, Ana Szopa, Rob Wasiewicz oraz Bruno Jasieński (perkusja)
czas trwania → 50 minut

Projekt jednej z najciekawszych polskich choreografek Marty Ziółek, w swej pracy poszukującej punktów przecięcia między sceną dramatyczną a teatrem tańca. Transowa podróż rozpoczyna się od rebelianckich, tricksterskich gestów i teatru pamięci indywidualnych ciał. Taneczny krąg staje się przestrzenią poruszania emocji, celebracji władzy ciał i władzy nad ciałami. Hybrydowa sceniczna forma otwiera się na groteskę, a tragedia i komedia łączę się ze sobą. Przy dźwiękach granej na żywo muzyki perkusyjnej WOLNE CIAŁA grzmią, wibrują i dźwięczą. Zanurzone w intensywności choreografii oddają się przestrzeni, poszerzają granice własnej skóry, zwiększają swoją skalę. WOLNE CIAŁA uaktywniają polityczną siłę cielesnej mobilizacji płynącej z lędźwi i kropel potu. W rytmie transowej perkusji przywołujemy taniec, który nawiedza i transformuje nasze ciała. Jesteśmy w otwartości doświadczania, w poruszeniu i pożądaniu, w nagłej zmianie wyrazu twarzy, w załamaniu się języka i głosu. Śmiech i płacz upodabniają się do siebie. Ostatecznie wybieramy śmiech, ekstrawagancką, irracjonalną, niepohamowaną siłę, która, jak pisał Nietzsche, „igra ze wszystkim, co dotąd święte, z dobrym, nietykalnym, boskim”. Spektakl powstał w ramach III edycji projektu „Poszerzanie pola – choreografia w Nowym Teatrze”.


Fot. Natalia Kabanow

Koncepcja i choreografia
Marta Ziółek
Tekst
Marta Ziółek, Rob Wasiewicz, Andrzej Woźniak
Muzyka
Lubomir Grzelak
Reżyseria światła
Jacqueline Sobiszewski
Wizualizacje, rysunki
Rafał Dominik
Kostiumy
Marta Szypulska
Konsultacje
Teresa Fazan, Agata Bargiel, Andrzej Woźniak
Zdjęcia
Witek Orski
Wideo
Adam Zduńczyk
Kierownictwo produkcji
Alicja Berejowska
Obsada
Dominika Kimaty, Karolina Kraczkowska, Oskar Malinowski, Aleksandra Osowicz, Gieorgij Puchalski, Ana Szopa, Rob Wasiewicz oraz Bruno Jasieński (perkusja)
Produkcja
Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Nowy Teatr w Warszawie, Teatr Łaźnia Nowa, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia
Premiera
27 sierpnia 2022