Boska Komedia to nie tylko grudniowy maraton teatralny. Dla wszystkich uzależnionych od festiwalowej atmosfery mamy receptę na to, jak dotrwać do kolejnej edycji. Tym razem na pierwszy spektakl w ramach prologu 16. edycji Festiwalu zapraszamy już w marcu!
„Sztuka intonacji” Tadeusza Słobodzianka w reżyserii Anny Wieczur z warszawskiego Teatru Dramatycznego to pozycja obowiązkowa dla miłośników teatru. W spektaklu gwiazdy polskiej sceny wcielają się w teatralnych mistrzów, reżyserów, reformatorów – Adam Ferency, Łukasz Lewandowski, Modest Ruciński i Sławomir Grzymkowski występują w rolach Tadeusza Kantora, Jerzego Grotowskiego, Ludwika Flaszena, a także rosyjskiego aktora, reżysera i nauczyciela Grotowskiego – Jurija Zawadskiego. Kiedy uczeń przerasta mistrza, tworzą się legendy, a gdy fundamentalne pytania padają na podatny grunt, w sztuce zaczyna się rewolucja. Widzowie na prawie cztery godziny zostają wciągnięci w ich debatę o istocie teatru. Na czym polega fenomen najbardziej uznanych twórców XX wieku? Dlaczego właśnie oni stali się rewolucjonistami?
Spektakl składa się z dwóch dramatów Tadeusza Słobodzianka: „Sztuki intonacji” i „Powrotu Orfeusza”, które dotykają najważniejszych kwestii teatralnego języka i reżyserskiego rzemiosła. Słobodzianek dotarł do fascynujących faktów i opowiedział o nich w kameralnej, komediowej formie. Sceny oparte na prawdziwych historiach, domysłach i fantazjach, rozpisane na głosy, malują wnikliwy, a jednocześnie groteskowy portret największych magów polskiego teatru.
Autor jednoaktówek zagląda za kulisy i czerpie inspiracje z historii teatru, aby opowiedzieć o geniuszu i tworzeniu się wielkich idei, ale też o ludzkich słabościach i prozie życia. „Wie pan, że te wschodnie techniki ciała, na które pan się powołuje, włącznie z metodą działań fizycznych, są technikami niewolników służących zabawianiu Cesarza? A sztuka intonacji, która wywodzi się z Zachodu, z demokratycznej Grecji czy elżbietańskiej Anglii, jest techniką ludzi wolnych, którzy mówią na scenie, co myślą” – tłumaczy Jurij Zawadskij (Adam Ferency). Być może właśnie słowo może stać się paliwem nowego teatru i zmienić świat?
Informujemy, że podczas spektaklu wykorzystywane są wyroby tytoniowe.
Nagrody:
- Druga nagroda aktorska dla Łukasza Lewandowskiego za rolę Jerzego w spektaklu „Sztuka intonacji”, na 62. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej.
- Zgodnie z werdyktem plebiscytu publiczności spektakl „Sztuka intonacji”, otrzymał Miano Naj-Bogusławskiego spektaklu 62. Kaliskich Spotkań Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej.
- Indywidualna nagroda aktorska dla Łukasza Lewandowskiego w 28 edycji Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
- Indywidualna nagroda aktorska dla Adama Ferencego w 28 edycji Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Spektakl "Sztuka intonacji" został finalistą 28 edycji Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Fot. Krzysztof Bieliński