Granice otwarte. Pierwsze pokolenie

czas trwania → 60 minut

To oni. Mają od 15 do 18 lat. To jest ich świat. Już nie dzieci, a jeszcze nie dorośli. Młodzi 2020. Jak patrzą na rzeczywistość? Jak widzą świat dorosłych? Co myślą o dzisiejszej Polsce? Czym są dla nich granice? Jak należy je wyznaczać, a gdzie nie powinno się ich w ogóle stawiać? 

NIE BÓJ SIĘ MÓWIĆ. ODWAŻ SIĘ SŁUCHAĆ. To hasło wywoławcze projektu „Granice otwarte. Pierwsze pokolenie” zrealizowanego w Teatrze Łaźnia Nowa. Zakończyła go premiera spektaklu, który powstał we współpracy z młodzieżą i dla młodzieży.

 „Chcę dać im głos. Wsłuchuję się w to, co chcą nam powiedzieć o świecie i o Polsce. To są mocne i ważne rzeczy, również dla nas, dorosłych” – mówił Łukasz Zaleski, reżyser i pedagog teatru prowadzący „Granice otwarte”. Uczestniczki rozmawiały o tym, czym są dla nich demokracja, wspólnotowość, równość. Zastanawiały się, gdzie przebiegają nasze wewnętrzne i zewnętrzne granice oraz jak je wyznaczać. Zaczęło się od wspólnego napisania scenariusza. Dziś efekt pracy możemy już oglądać na scenie.

„Granice otwarte” powstały po to, aby uwolnić potencjał kreatywny młodych osób, odkryć ich wrażliwość, ugruntować przekonanie, że każdy i każda może być uczestnikiem kultury. Projekt jest też zaproszeniem dla licealistów do przyjmowania postawy aktywnej, zachętą do odważnego wypowiadania swoich poglądów wobec rówieśników i wobec dorosłych. 

Spektakl jest nawiązaniem do idei Uniwersytetu Patrzenia, cyklu warsztatów socjoterapeutycznych i spotkań ze znanymi twórcami różnych dziedzin w Teatrze Łaźnia Nowa, który został zrealizowany z nowohucką młodzieżą w 2011 roku.


 Fot. Monika Stolarska 

Reżyseria
Łukasz Zaleski
Przygotowanie muzyczne
Anna Stela
Wideo
Borys Dubiański
Inspicjentka
Wiktoria Wilk
Występują
Maja Franczak, Barbara Krzywdziak, Maria Macheta, Joanna Maj, Ewa Mrożnik, Anna Stokłosa, Matylda Sawicka, Adi Szlachetka, Wiktoria Wilk
Produkcja
Teatr Łaźnia Nowa
Premiera
12 września 2020