Spektakl teatru tańca Głodni

Reżyseria i choreografia
Agnieszka Jachym
Obsada
Paweł Kozłowski, Marta Mietelska-Topór, Sabina Pyka, Damian Rusyn
Muzyka
Johann Sebastian Bach, Joep Bewing, Aranzazu Calleja, Melchior Franck, Mikołaj Gomółka, Harmonia&Eno’76, Felix Mendelssohn, Pete Namlook, PD Zapata, Raw ASMR Factory
Video
Leszek Górka

Integralną częścią spektaklu jest film dokumentalny z napisami w języku angielskim. There are English subtitles provided.

 

Patronem medialnym spektaklu jest TVP Kultura.

czas trwania → 70 minut

„Jedną z podstawowych sztuczek jest mówienie-jeśli już nie ma innej rady-o głodzie jako o czymś bezosobowym, niemal abstrakcyjnym, jak o zjawisku samym w sobie. Głód, walka z głodem. Przeciwdziałanie głodowi. Klęska głodu. Ale głód nie istnieje poza ludźmi, którzy go znoszą. Problemem nie jest głód, problemem są głodujący ludzie.”

– Martin Caparrós, „Głód”

„Głodni” to przede wszystkim reportaż o człowieku - o nas samych. To rozmowa o życiu i decyzjach, które podejmujemy każdego dnia lub na które nie mieliśmy wpływu. Bywa, że wybory te uzależniają nasz rytm codziennego życia od oczekiwania w kolejce po ciepły posiłek, pozbawiają nas dachu nad głową, wykluczają.

W swojej książce „Głód” Martin Caparrós wskazuje, że „przyszłość jest luksusem dostępnym tym, którzy się odżywiają”. Przyglądając się wybranym ulicom Krakowa, których puste chodniki o odpowiednich porach dnia zamieniają się w tłoczną przestrzeń, zastanawiamy się nad losem osób niedożywionych. Czy zapewnienie im jedzenia jest gwarantem lepszej przyszłości?

Spektakl to także swoiste spojrzenie w lustro. Czy postawy, które przyjmujemy jako społeczeństwo, również w kontekście globalnym, wspierają równomierną dystrybucję środków do życia?

Jak łatwo przychodzi nam wyrzucanie resztek z własnych talerzy czy pozbywanie się przeterminowanych produktów?

Po spektaklu odbędzie się rozmowa z jego twórcami.

Spektakl dedykowany widzom od 16 roku życia.


Agnieszka Jachym

Tancerka, choreografka. Po uzyskaniu dyplomu zawodowej tancerki w 2012 brała udział w projektach Temporaere Theater w Niemczech; w spektaklu „No Sacre” Ismaela Ivo na ImPulsTanz oraz w Sao Paulo. W latach 2014-2017 tańczyła w Tanzcompagnie Giessen. W 2018 odbyła się premiera jej spektaklu teatru tańca „Getto krakowskie” w Teatrze Nowym Proxima. Wystąpiła w choreografii „solar storm” Johannesa Wielanda, a także w operze „Alcina” w Staatsoper Hamburg. Jej solo choreografia „Naj” zajęła drugie miejsce na festiwalu SCENA OTWARTA 2018 w Tarnowie. W latach 2019-2021 pracowała w Polskim Teatrze Tańca jako tancerka oraz koordynatorka unijnego projektu „CLASH! When classic and contemporary dance collide and new forms emerge”. W PTT wraz z Jerzym Kaźmierczakiem oraz Zbigniewem Kociębą stworzyła choreografię „[dis]solution” dla Balletto di Roma. Wystąpiła również w spektaklu Teatru Telewizji „Inny świat” w reżyserii Igora Gorzkowskiego. Od 2021 współpracuje z Sasha Waltz & Guests z Berlina, kreując role w spektaklach „In C”, „SYM-PHONIE MMXX”, „Kreatur”. W 2022 otrzymała Stypendium Twórcze Miasta Krakowa na realizację spektaklu „GŁODNI”.


Spektakl został zrealizowany w ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa 2022.

Partnerzy:

Fundacja Crush On Trash

Centrum Sztuki Tańca

Krakowskie Centrum Choreograficzne-Nowohuckie Centrum Kultury


Fotografie: Barbara Szydłowska

Autorka plakatu: Anastasiia Hurska