Karnety na cały cykl pięciu spotkań literackich dostępne na stronie: https://tln.systembiletowy.pl/product
Instrukcja korzystania z karnetu: https://laznianowa.pl/wydarzenie/karnety-na-bulwart-sztuki-2023
„Ten świat jest opętańczo piękny – nie dlatego, że taki jest, ale że ja go tak widzę” – przypisywane Hrabalowi słowa to potrzebna odpowiedź na trwający czas kryzysów i niepewności. Pomiędzy kruchą równowagą a wszechogarniającym chaosem jest przestrzeń na wytchnienie, małą stabilizację, okruch optymizmu. Tę przestrzeń zagospodarowuje literatura – dobre i mądre słowo, ćwiczenie z wyobraźni i uważnego patrzenia. W kolejnym już roku wspólnie ze znakomitymi polskimi autorkami i autorami roztoczymy Widok z dachu świata – literacki cykl na metaforycznym dachu świata i całkiem dosłownym dachu Domu Utopii, skąd widać więcej!
Z Tomaszem Stawiszyńskim porozmawiamy o tym, jak nie ulec bezradności i nie dać się ściągnąć w dół czarnowidztwa, pesymizmu i gniewu w czasach chaosu. Marek Styczyński podpowie receptę na życie, oparte na szlachetnej prostocie, szacunku do Ziemi i budowaniu głębokich relacji z innymi. Barbara Sadurska wskaże drogi ucieczki przed cierpieniem w świat marzeń, a Filip Springer opowie o łagodności otaczającego nas pejzażu i ukojeniu płynącym z bycia jego częścią.
Zapraszam na Widok z dachu świata – spotkania z literaturą, która pozwala zachować równowagę w zwariowanym, choć opętańczo pięknym świecie!
Olga Brzezińska
kuratorka cyklu
Piątek, 30 czerwca / 20:30
Marek Styczyński – leśnik i ekspert w dziedzinie ekologii terenów górskich. Od kilkudziesięciu lat zajmuje się etnobiologią w kontekście poszukiwań głębokich związków pomiędzy kulturą tradycyjną i sztuką współczesną a żywym środowiskiem naturalnym. Zawodowo zajmuje się gatunkową ochroną roślin i zwierząt, rezerwatami przyrody i europejską siecią obszarów Natura 2000. Specjalizuje się w etnobotanice i permakulturze. Jest autorem i współautorem przewodników po Karpatach oraz książek: „Ucho jaka. Muzyczne podróże od Katmandu do Santa Fe” (wraz z Anną Nacher, 2003), „Zielnik podróżny. Rośliny w tradycji Karpat i Bałkanów” (2012), „Vággi Várri. W tundrze Samów” (wraz z Anną Nacher, 2013), „Ogrodnictwo na trudne czasy. Ćwiczenia z permakultury w Europie Środkowowschodniej” (2023).
Piątek, 7 lipca / 20:30
Tomasz Stawiszyński – filozof, eseista, autor bestsellerowych książek: „Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii” (2013), „Ucieczka od bezradności” (2021), „Co robić przed końcem świata” (2021), „Reguły na czas chaosu” (2022), „Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii” (2022) oraz „Spotkanie z Filozofią” (2023). W radiu TOK FM prowadzi „Godzinę filozofów”. Twórca podcastu „Skądinąd” dostępnego m.in. na platformach Spotify, Apple Podcast i Google Podcast. Stały felietonista „Tygodnika Powszechnego”. Jego teksty i audycje można znaleźć na stronie www.stawiszynski.org.
Piątek, 14 lipca / 20:30
Katarzyna Kobylarczyk – reporterka, dziennikarka. W 2020 roku za książkę „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany” otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, Kryształową Kartę Polskiego Reportażu – Nagrodę Prezydenta Lublina oraz nominację do Nagrody im. Beaty Pawlak. Autorka książki „Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty”, a także pięciu zbiorów reportaży historycznych o Małopolsce. Nowej Hucie, w której mieszka od urodzenia, poświęciła dwie książki: „Baśnie z bloku cudów. Reportaże nowohuckie” oraz „Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy” (nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego). Trzykrotna finalistka nagrody dziennikarskiej Unii Europejskiej „Za różnorodnością, przeciw dyskryminacji”.
Piątek, 21 lipca / 20:30
Barbara Sadurska – pisarka, prawniczka. Autorka „Mapy” (2019), „W ruchu” (2021), „Naturalnie” (2022), „Czarnego hetmana” (2022) oraz powieści dla młodszych czytelniczek i czytelników „Srebrny smok” (2023). Laureatka Nagrody im. W. Gombrowicza, Nagrody Miasta Literatury UNESCO oraz tytułu O!Lśnienia Roku w kategorii Literatura przyznawanego przez Miasto Kraków oraz Onet. Prowadzi warsztaty pisania prozy na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mieszka w Krakowie.
Piątek, 28 lipca / 20:30
Filip Springer – reporter, pisarz i fotograf. Autor książek o przestrzeni i architekturze: „Miedzianka. Historia znikania” (2011), „Źle Urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u” (2012), „Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach” (2013), „Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni” (2013), „13 pięter” (2015), „Księga zachwytów” (2016), „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast” (2016), „Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz” (2019) i „Mein Gott, jak pięknie” (2023). Był nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce m.in. Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie, w ramach którego – wspólnie z Julią Fiedorczuk – założył Szkołę Ekopoetyki.
Zdjęcie z poprzedniej edycji cyklu „Widok z dachu świata” – fot. Bartosz Siedlik.
Zdjęcie Marka Styczyńskiego – archiwum prywatne pisarza.
Zdjęcie Tomasza Stawiszyńskiego – fot. Karol Paciorek.
Zdjęcie Barbary Sadurskiej – archiwum prywatne pisarki.
Zdjęcie Filipa Springera – fot. Adam Lach.