cykl spotkań prowadzonych przez Marka Styczyńskiego Uprawiamy współistnienie

Prowadzenie
Marek Styczyński
czas trwania → 5 godzin (każde ze spotkań)

„Uprawiamy współistnienie” to cykl trzech spotkań o charakterze kameralno-terenowym, rozpoczynający się w Domu Utopii i przenoszący uczestników w wybrane obszary Nowej Huty. To odkrywanie ekosystemu tu i teraz, oparte na strategicznej zmianie perspektywy. Dynamikę okulocentryczną – penetrującą i kolonizującą ekosystem zamienimy na wsłuchującą się w otoczenie, empatyczną, uwzględniają perspektywę innych bytów, osób nieludzkich, współkształtujących biotop.


Sobota, 27 lipca / 11:00-16:00

ZIELONY KRĘGOSŁUP NOWEJ HUTY
DOM UTOPII I ZALEW NOWOHUCKI

Tematem spotkania będzie koncepcja łańcucha siedlisk pomostowych i pasowych korytarzy ekologicznych. Czy w mieście są szlaki migracyjne, którymi wędrują zwierzęta, rośliny i grzyby? Czy można zbudować w przestrzeni miejskiej sprawne siedlisko pomostowe? Jak to zrobić? Po co w ogóle mieszkańcom miasta korytarze ekologiczne?

Gościnią spotkania, które poprowadzi Marek Styczyński będzie mgr inż. Joanna Asia Milewska – architektka krajobrazu, senior consultat w LDA Design w Londynie, która przedstawi zrealizowane projekty miejskie (między innymi w Parku Olimpijskim w Londynie) stanowiące doskonałe przykłady budowy siedlisk pomostowych bez rezygnacji z infrastruktury miejskiej.  

 

Sobota, 10 sierpnia / 11:00-16:00 

ŻYWE TKANKI MIASTA
ZAPORA NA DŁUBNI, UL. KACZEŃCOWA

Co jest żywe w mieście? Co można ożywić, a co ożywa samoistnie? Czas i przestrzeń jako podstawowe czynniki metody zaufania przyrodzie dla własnego bezpieczeństwa i zdrowia.

Czym są tereny zielone w miastach? Inspiracją do spotkania będzie postać Anny Ptaszyckiej (1911-1967) i jej projekt terenów zielonych dla Nowej Huty. Koncepcja obszarów bez ingerencji w środku miasta i metody wprowadzania jej w życie. Permakultura jako metoda projektowania odpornych i trwałych ekosystemów możliwa do zastosowania w miastach. Wybierzemy się do opuszczonych obiektów technicznych, które przejmuje przyroda. Wspólnie spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto nie zepsuć tego procesu? 

 

Sobota, 24 sierpnia / 12:00-17:00  

MIASTO KARMIĄCE
KOPIEC WANDY

Spotkanie oparte o książki Marka Styczyńskiego: Trwałe ogrodnictwo na trudne czasy. Ćwiczenia z permakultury w Europie Środkowej oraz Ocalą nas małe drzewa (2023) i Zadrzewienia karmiące dla wspólnej Europy (2024). Jednym z tematów będzie bezpieczeństwo żywnościowe i zmiany klimatu. Czym miasto może nas karmić? Kolejnym tematem, będą ogrody rozproszone i koncepcja zadrzewień karmiących. Jak zaprojektować takie zadrzewienia? W jaki sposób wprowadzano miejskie zadrzewienia karmiące w Palermo, w Łodzi i w Trenczynie? Jak to wygląda w Nowej Hucie? Prowadzący przedstawi dziesięć gatunków drzew i krzewów karmiących, które warto zaszczepiać i pielęgnować w Nowej Hucie, w duchu „ogrodnictwa na trudne czasy”.

 

Marek Styczyński – leśnik, muzyk, ekspert w zakresie ekologii terenów górskich. Współtworzył oraz był zawodowo związany z Popradzkim Parkiem Krajobrazowym (1987–2007). W 1998 roku, wraz z Anną Nacher, rozpoczął projekt artystyczny Karpaty Magiczne / Magic Carpathians, w ramach którego do dziś tworzą muzykę, łącząc elektronikę z instrumentami tradycyjnymi. Od 2014 roku wraz z Anną Nacher prowadzi w Pieninach Ośrodek Praktyk Bioregionalnych Biotop Lechnica (biotoplechnica.eu).


Fot.: Artur Rakowski (zdjęcie z cyklu spotkań literackich Widok z Dachu Świata)