Herstoryczne spotkania literackie Spotkanie z Zofią Krawiec

Prowadzenie
Katarzyna Oczkowska

Zapraszamy na cykl herstorycznych spotkań literackich wokół książek, które można znaleźć w Czytelni Domu Utopii. Motywem przewodnim cyklu są bohaterki, prekursorki, kobiety zwykłe i niezwykłe, które inspirują i przecierają mało znane szlaki. Do naszych spotkań zaprosiliśmy zarówno autorki i autorów nowości wydawniczych, jak i osoby, z którymi porozmawiamy na temat nieco starszych książek.

czas trwania → około 120 minut

Szepczące w ciemnościach (Wydawnictwo Znak Horyzont, 2023), jest zbiorem rozmów na temat powracającej współcześnie figury czarownicy, posiadającej emancypacyjny i rewolucyjny potencjał. Zofia Krawiec zastanawia się nad kulturowym powrotem wiedźm. Pytając o archetyp, przygląda się jego współczesnym realizacjom. Czy dzisiejsze feministki wierzą w pradawne zaklęcia i rytuały? Rozmówczyniami i rozmówcami autorki są osoby, dla których figura wiedźmy jest inspiracją do twórczości literackiej i działań artystycznych: Agnieszka Szpila, Michał Pospiszyl, Manuela Gretkowska, Maria Moonset Matuszewska, Mira Marcinów, Aleksandra Kluczyk, Mikołaj Sobczak, Maria Bigoszewska, Marta Niedźwiecka.


Zofia Krawiec – kuratorka, krytyczka sztuki, artystka. Autorka książek Miłosny Performans (2016) i Szepczące w ciemnościach (2023). Jako dziennikarka i krytyczka sztuki publikowała między innymi w „Dwutygodniku”, „Wysokich Obcasach” oraz „Vogue”. Na Instagramie prowadzi artystyczny profil @zofia.krawiec – Nuerotic Girl.

Dr Katarzyna Oczkowska − krytyczka, kuratorka, doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o sztuce. Jej rozprawa doktorska poświęcona współczesnej polskiej fotografii została nagrodzona w konkursie Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Kuratorka wystaw, zarówno w przestrzeni galeryjnej, jak i wirtualnej. Jest autorką podcastu „Wygląda na niezłą sztukę”.


Fot. Alicja Kozak (zdjęcia powstały jako ilustracja do wywiadu z Aleksandrą Nowak zamieszczonego na łamach „G’rls ROOM”)