Herstoryczne spotkania literackie Spotkanie z Joanną Erbel

Prowadzenie
Paulina Małochleb

Zapraszamy na cykl herstorycznych spotkań literackich wokół książek, które można znaleźć w Czytelni Domu Utopii. Motywem przewodnim cyklu są bohaterki, prekursorki, kobiety zwykłe i niezwykłe, które inspirują i przecierają mało znane szlaki. Do naszych spotkań zaprosiliśmy zarówno autorki i autorów nowości wydawniczych, jak i osoby, z którymi porozmawiamy na temat nieco starszych książek.

czas trwania → około 120 minut

14 czerwca odbędzie się spotkanie z Joanną Erbel. Punktem wyjścia do rozmowy będzie jej książka Wychylone w przyszłość. Jak zmienić świat na lepsze (Wydawnictwo Wysoki Zamek, 2022)Porozmawiamy o tym jak wygląda życie innowatorki poszukującej lepszego świata, która zachęca nas, żebyśmy nie pozostawali w sferze marzeń, ale testowali własne wizje, bo tylko w praktyce możemy rozstrzygnąć, czy dane rozwiązanie sprawdzi się czy nie.

Jak zmienić sposób myślenia i przebudować system społeczno-ekonomiczny? Co zrobić, by zatrzymać katastrofę klimatyczną? Jak lokalne działania przecierają drogę szerszym trendom? Podczas spotkania przedyskutujemy sposoby wymyślania świata na nowo, tworzenia nowych narracji opierających się na pozytywnych wizjach przyszłości, które będą służyć nam za drogowskaz i mobilizować nas do działania.


Dr Joanna Erbel – socjolożka, ekspertka do spraw mieszkaniowych i budowania miejskiej odporności. Dyrektorka ds. protopii CoopTech Hub, członkini Zarządu PLZ Spółdzielni. Przewodnicząca Rady Nadzorczej Spółdzielni MOST. Członkini Rady Fundacji Rynku Najmu. Autorka książek Poza własnością. W stronę udanej polityki mieszkaniowej (2020) oraz Wychylone w przyszłość. Jak zmienić świat na lepsze (2022) oraz powieści foresightowej – Jak Henryk zdobył władzę (2023). Współpracowniczka Fundacji A/typika, działającej na rzecz neuroróżnorodności.

Dr Paulina Małochleb – krytyczka, badaczka literatury i wykładowczyni. Laureatka Nagrody Prezesa Rady Ministrów, stypendystka NCK „Młoda Polska”. Autorka książki Przepisywanie historii oraz bloga ksiazkinaostro.pl. W Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie kieruje Ośrodkiem Komunikacji. Publikuje w „Przekroju”, „Polityce” i Krytyce Politycznej. Wykłada na Uniwersytecie Jagiellońskim.


Fot. Tomasz Michalczewski