Koncerty Głębokiego Słuchania Długie uszy mędrca

Kurator cyklu
Rafał Mazur
Muzycy
Paweł Pruski, Rafał Mazur, Wojciech Kiwer, Kiku Day, Filip Szałasek, Krzysztof Topolski
czas trwania → około godziny (koncerty) / około trzech godzin (warsztaty)

Koncerty Głębokiego Słuchania wpisały się już w wakacyjny program kulturalny Łaźni Nowej i Domu Utopii – Międzynarodowego Centrum Empatii, zyskując z roku na rok coraz większą grupę odbiorców. Motywem przewodnim tegorocznego cyklu będzie sposób doświadczania świata przez dalekowschodnich mędrców-filozofów. Daoistyczni mędrcy, konfucjańscy filozofowie i buddyjscy bodhisatwowie przedstawiani są w ikonografii z długimi płatkami usznymi, co ma symbolizować specjalny sposób słuchania, dzięki któremu potrafią doświadczać niedostrzegalnego dla innych ludzi wymiaru rzeczywistości. W jaki sposób te filozoficzne koncepcje zarezonują z pejzażem dźwiękowym Nowej Huty? Warto się o tym przekonać osobiście, biorąc udział w cyklu koncertów i warsztatów, które przybliżą ideę i technikę głębokiego słuchania. Kuratorem cyklu jest dr Rafał Mazur, muzyk-improwizator, filozof i artysta dźwiękowy.


Sobota, 20 lipca / 16:00

KONCERT GŁĘBOKIEGO SŁUCHANIA. MIASTO PRZYSZŁOŚCI
PARK SZWEDZKI (przy Bloku Szwedzkim od strony Alei Przyjaźni)

Wykonawca: Paweł Pruski

Muzyk, który poprowadzi koncert, stworzy kompozycję dźwiękową wyobrażającą pejzaż dźwiękowy miasta przyszłości. Kompozycja zostanie nałożona na współczesny pejzaż dźwiękowy Nowej Huty, by w ostatniej części koncertu całkowicie go zastąpić.

Paweł Pruski – producent muzyki elektronicznej, który od lat zgłębia pogranicza muzyki ambientowej oraz eksperymentalnej. Jego twórczość to unikalne połączenie organiczności z subtelną warstwą syntetyczną i nagraniami terenowymi, co owocuje niepowtarzalnymi i zaskakującymi przestrzeniami muzycznymi, nawiązującymi do fundamentów ambientu.

 

Sobota, 27 lipca / 9:00

KONCERT GŁĘBOKIEGO SŁUCHANIA. SŁUCHAJĄC WIELKIEGO DŹWIĘKU
PLAC PRZY POCZCIE

Wykonawca: Rafał Mazur

Dalekowschodni mędrcy uważali, że najważniejsze to znaleźć drogę/praktykę do osiągnięcia harmonii ze światem, rozumianym jako wszystko co istnieje. Zgodnie z tą koncepcją wszystko jest ze sobą powiązane – jak w metaforze „sieci Indry”, gdzie rzeczywistość składa się z sieci kryształów, a w każdym z nich odbijają się wszystkie inne. Według chińskich filozofów takiej jedności rzeczywistości można doświadczyć za pomocą słuchania.

Koncert odbędzie się zgodnie z chińską filozoficzną koncpecją „ben mo” (poprzez gałęzie do korzeni). Rozpoczniemy słuchanie od naturalnego, otaczającego pejzażu dźwiękowego, by kolejno go wzbogacać przez dźwięki nagrań terenowych a następnie zanurzyć się w artystycznej wizji dźwięków mikro i makro świata.

Dr Rafał Mazur – muzyk-improwizator, filozof, kompozytor, artysta dźwiękowy i kurator muzyczny. W swojej działalności artystycznej łączy muzykę improwizowaną, nagrania terenowe, soundscape composition i instalacje dźwiękowe.

 

Sobota, 24 sierpnia / 18:00

KONCERT GŁĘBOKIEGO SŁUCHANIA. BRZMIENIE PRZEDMIOTÓW
TUNEL DLA PIESZYCH PRZY ULICY KĘPSKIEJ

Wykonawca: Wojciech Kiwer

W przestrzeni podziemnego tunelu, w miejscu nieustannej zmiany, w którym dawniej istniały podkrakowskie wsie, a obecnie trwa konstruowanie obwodnicy łączącej góry z morzem, Wojciech Kiwer zagra koncert, wydobywając dźwięki z naturalnych przedmiotów znalezionych w najbliższej okolicy i wykorzystując akustyczne właściwości specyficznej lokalizacji.

Wojciech Kiwer – autor muzyki do spektakli teatralnych, audiobooka, wystaw i animacji. Interesuje się nagraniami terenowymi. Konstruuje instalacje dźwiękowe, prowadzi spacery dźwiękowe oraz warsztaty dźwiękowe dla dzieci i dorosłych. Obecnie koncentruje się̨ na graniu koncertów z wykorzystaniem syntezatora modularnego.

 

Sobota, 31 sierpnia / 8:00

KONCERT GŁĘBOKIEGO SŁUCHANIA. SUIZEN
LAS KRAKOWIAN – UL. BARDOSA

Wykonawca: Kiku Day

Suizen to japońska praktyka dźwiękowo-poznawcza wykorzystująca bambusowy flet shakuchachi. Jest to japońska wersja chińskich praktyk filozoficzno-poznawczych, emblematycznych dla mędrców o „Długich Uszach”. Koncert odbędzie się w Lesie Krakowian – miejscu, w którym mieszkańcy miasta posadzili wspólnie kilka tysięcy drzewek.

Kiku Day – muzyczka grająca na flecie shakuhachi, zbudowanym z bambusa. Przez jedenaście lat uczyła się honkyoku (klasycznego solowego repertuaru mnichów komusō z sekty Fuke buddyzmu zen). Reprezentuje styl Zensabō Okudy w Europie.

 

Sobota, 10 sierpnia / 18:00-21:00

WARSZTATY DŹWIĘKOWE. GŁĘBOKIE SŁUCHANIE JAKO PRAKTYKA SIEBIE
DOM UTOPII

Prowadzenie: Filip Szałasek

Autorska interpretacja koncepcji głębokiego słuchania jako „techniki siebie”, praktyki zarazem egzystencjalnej i pisarskiej (rapport à soi).  Podczas spotkania uczestnicy, bogatsi o nową interpretację pojęcia deep listening, popracują na przecięciu zmysłów. Inspiracją do warsztatów będzie metoda poetycka Fracisa Ponge’a, artysty, który swoją twórczość oparł na możliwie jak najbardziej precyzyjnym opisie obiektów. W programie spotkania znajdą się m.in. wspólny odsłuch nagrań terenowych i słuchanie dźwięku wydobywanego z takich przedmiotów jak: stara drewniana szkatułka; czaszka lisa; pudełeczko z mchem; „chińska” portmonetka z PRL-u; gliniany gwizdek w kształcie główki skrzata.

Filip Szałasek – literaturoznawca, krytyk muzyczny i dźwiękowy. Autor książek „Jak pisać o muzyce” (2015) i „Nagrania terenowe” (2018). Jeden z czołowych aktywistów dźwiękowych w Polsce wg raportu Central European Network for Sonic Ecologies (CENSE Almanac 2021). Prowadzi cykl spotkań online Field•Meet oraz profil na Instagramie o polskich nagraniach terenowych @fieldrecordingspl.

 

Sobota-niedziela, 17-18 sierpnia / 16:00-19:00

DWUDNIOWE WARSZTATY FIELD RECORDINGU I EDYCJI DŹWIĘKU  SŁUCHANIE NOWEJ HUTY
DOM UTOPII I OKOLICE

Prowadzenie: Krzysztof Topolski

W pierwszej części warsztatów, która odbędzie się 17 sierpnia, przeprowadzimy zestaw ćwiczeń ze słuchania i tworzenia dźwięków. Następnie wybierzemy się w teren, aby odbyć spacer dźwiękowy i zrealizować terenowe nagrania (field recording). Podczas drugiego dnia warsztatów, który odbędzie się 18 sierpnia, zajmiemy się edycją dźwięku (prosimy o przyniesienie własnych laptopów i słuchawek) i komponowaniem krótkich utworów – kompozycji krajobrazu akustycznego.

Krzysztof Topolski – artysta dźwiękowy, perkusista, improwizator, kompozytor, producent. Od wielu lat prowadzi warsztaty dźwiękowe i muzyczne z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi, oraz warsztaty słuchania i akustycznej ekologii.


Zdjęcie główne: Rafał Mazur, fot. Artur Rakowski

Zdjęcia w galerii:

Paweł Pruski, fot. Edyta Dufaj

Rafał Mazur, fot. Artur Rakowski

Wojciech Kiwer, fot. Joanna Liber

Kiku Day, fot. Anja Blaksmark

Filip Szałasek, fot. Jan Engel

Krzysztof Topolski, archiwum prywatne artysty