Tagi
#Architekci  (6) #Baśnie z 1001 bloku  (7) #Boska Komedia  (41) #casting  (5) #czytanie  (7) #dyskusja  (3) #dzieci  (43) #Emigranci  (15) #Eva Rysova  (11) #Fakir  (9) #festiwal  (104) #film  (5) #fotorelacja  (31) #Fuck  (7) #FUU  (4) #gala  (1) #Genius Loci  (8) #happening  (3) #instalacja  (4) #Jakub S.  (5) #jubileusz  (8) #Kalkstein  (8) #Kieślowski Unimited  (5) #Klątwa  (20) #Kombinator  (5) #koncert  (95) #Koncert życzeń  (21) #konferencja  (8) #konformista2029  (1) #konkurs  (8) #koprodukcja  (8) #Kowboj Parówka  (8) #Krwawe wesele  (7) #Magda Miklasz  (7) #Magda Szpecht  (7) #Marcin Liber  (8) #Mateusz Pakuła  (14) #Michał Borczuch  (11) #Misja  (22) #modernizacja  (23) #modernizacja grudzień  (2) #Modernizacja kwiecień  (2) #modernizacja listopad  (6) #Modernizacja luty  (4) #modernizacja październik  (1) #modernizacja sierpień  (3) #modernizacja styczeń  (5) #modernizacja wrzesień  (3) #monodram  (10) #Montownia  (24) #Mrożek  (8) #nagroda  (31) #Nieznośnie długie objęcia  (8) #Noc Teatrów  (7) #Nowy Bulwart Sztuki  (59) #Paradiso  (8) #Pelcia  (17) #performance  (6) #piknik  (4) #premiera  (36) #program  (29) #projekt  (54) #Przypadek  (16) #Quo vadis  (15) #Recenzje  (4) #repertuar  (17) #Skowyt  (5) #spektakl gościnny  (53) #Spektakle wyjazdowe  (8) #spotkanie  (28) #Strzępka  (19) #Szekspir  (1) #Szydłowska  (25) #Szydłowski  (44) #taniec  (1) #Teatr IMKA  (4) #Teatr Zgromadzenie  (5) #Tochowicz  (2) #Tomasz Schimscheiner  (4) #Trzej Muszkieterowie  (18) #warsztaty  (42) #Wejście Smoka  (12) #werdykt  (3) #wernisaż  (4) #Wielcy inni  (4) #Wieloryb  (14) #Witkacy  (2) #Wszystko o mojej matce  (20) #Wyspiański  (5) #wystawa  (9) #zwiedzanie  (6)

Zamów Newsletter

Wysłano
X

O teatrze

Teatr Łaźnia Nowa to miejsce, w którym wykluwają się idee. Miejsce, w którym zarówno uznani, jak i początkujący twórcy, a nawet amatorzy, znajdują przestrzeń do rozwoju i kreatywnej pracy. Przez lata swojego istnienia w Nowej Hucie, dzielnicy Krakowa uznanej za przeklętą, niebezpieczną, naznaczoną brakiem perspektyw, Łaźnia zmieniła sposób myślenia nie tylko o dzielnicy, ale także o teatrze i sztuce w Polsce. To tu, w postindustrialnej przestrzeni, będącej niegdyś halą warsztatów pobliskiej szkoły elektrycznej, zburzone zostały granice między widzem a artystą. To tu zaczęły powstawać projekty, które w innych teatrach nie miałyby szans. Tu tu powstają wyjątkowe relacje, które owocują zaangażowaniem w sztukę i życie lokalnych społeczności. Łaźnia jest bowiem miejscem, w której sztuka nierozerwalnie wiąże się z edukacją, samodoskonaleniem, rozwojem, dbałością i odpowiedzialnością za mieszkańców miasta.

 

Choć jesteśmy mocno związani z Nową Hutą, działamy na skalę światową. W Łaźni powstają doceniane poza granicami kraju spektakle, takie jak „Koncert życzeń”, produkujemy najważniejsze polskie przedstawienia - „Wszystko o mojej matce”, „Pelcia, czyli jak żyć, żeby nie odnieść sukcesu”, flirtujemy z arcydziełami światowego kina - „Przypadek według Krzysztofa Kieślowskiego”, „Wejście smoka. Trailer”, „Klub miłośników filmu MISJA”, tworzymy awangardowe projekty, angażując do nich amatorów i lokalną społeczność: „Najwyraźniej nigdy nie był pan 13 letnią dziewczynką”, „Emigranci”. W końcu – pokazujemy proces pracy twórczej, jak w „Architektach. Spektaklu, którego nigdy nie będzie”.

 

Łaźnia wykreowała także najważniejszy festiwal teatralny w Polsce – Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia, który od dziewięciu lat, co roku, ściąga do Krakowa publiczność z całego świata. Podczas festiwalu międzynarodowe jury ocenia najgłośniejsze polskie spektakle minionego sezonu, które walczą o statuetkę Boskiego Komedianta. Boska Komedia to także przestrzeń spotkań, dyskusji, twórczej energii, a także możliwość do zaprezentowania się przez młode talenty.

 

W 2016 roku po raz pierwszy zorganizowała także wakacyjny Nowy Bulwar(t) Sztuki. Na plenerowej scenie w Nowej Hucie odbyła się ponad setka wydarzeń: spektakli, koncertów, warsztatów, pokazów, na które wstęp był całkowicie darmowy. Nowy Bulwar[t] Sztuki niespodziewanie stał się najważniejszą kulturalną inicjatywą i najciekawszą propozycją na spędzenie wakacji w mieście.

 

Łaźnia to nie wieża z kości słoniowej. Znajdziesz tu zapał, świeżość, przestrzeń do rozmów i otwartej konfrontacji zarówno ze sztuką jak i z drugim człowiekiem.

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków   biuro@laznianowa.pl   sekreteriat: 12 425 03 20     bilety: 12 680 23 41 BIP