Smutki tropików

czas trwania → 60 minut

„Smutki tropików" to opowieść o współczesnych nomadach — młodych Europejczykach, których życiowym celem jest podróż. To backpackerzy, uciekinierzy, eksploratorzy, świry, nieprzystosowani łowcy doznań, dzicy korespondenci wojenni, idealiści i osobliwi turyści. Pozbawieni zahamowań, świadomie odrzucają tradycję, by na krańcach kontynentu odkrywać nową jakość przyszłości. Czego im brakuje we wspaniałej Europie? Czego mają tu za dużo? Co odnajdą, z czym wrócą i po co?

Reżyser Paweł Świątek i dramaturg Mateusz Pakuła wykorzystują technikę storytellingu (snucia opowieści) do zaprezentowania indywidualnych losów swoich postaci, ale też do czynnego zaangażowania publiczności w proces zgłębiania takich zjawisk jak: turystyka, ucieczka, pogoń za nowymi doznaniami, korespondencja wojenna czy duchowa przemiana. Spektakl jest próbą zdefiniowania tożsamości młodych europejczyków poprzez wspólne doswiadczenia  ciągłego nienasycenia i przekraczania granic, zarówno terytorialnych jak i moralnych.

Twórcy spektaklu probują dotrzeć do podłoża kulturowego fenomenu ostatnich lat — podróży i przemieszczania się jako filozofii życia. Unikają jednak łatwych i jednoznacznych diagnoz społecznych. Czerpiąc z estetyki meksykańskiego wrestlingu i walk MMA, odtwarzają świat zaaranżowany na kształt gry fabylarnej, gdzie jedynym skutecznym sposobem osiagnięcia szczęścia i zapanowania nad swoim losem jest destrukcja. Odwołując się do Chucka Palahniuka („Fight Club") bohaterzy „Smutków tropików" chcą zresetować świat za pomocą anarchii, by go uzdrowić.

„Żyjemy doprawdy w epoce skrajności. Nieustannie grożą nam dwa równie straszne, choć z pozoru przeciwstawne rodzaje przeznaczenia: nieprzerwana banalność i niewyobrażalna groza.”

Susan Sontag


Fot. Tomasz Wiech 

Reżyseria
Paweł Świątek
Dramaturgia
Mateusz Pakuła
Scenografia
Marcin Chlanda
Kostiumy
Julia Kornacka
Występują
Łukasz Stawarczyk, Marek Hucz, Martyna Krzysztofik, Rafał Szumera, Zuzanna Skolias, Małgorzata Gorol
Produkcja
Teatr Łaźnia Nowa, Festiwal Boska Komedia
Premiera
8 grudnia 2013