Materiały do Medei

Autor
Heiner Müller
Reżyseria
Jakub Porcari
Występuje
Sandra Korzeniak
czas trwania → 60 minut

Jedna z najbardziej charakterystycznych współczesnych polskich aktorek – Sandra Korzeniak – znana z wybitnych kreacji w spektaklach Krystiana Lupy, Mai Kleczewskiej czy Pawła Miśkiewicza, mierzy się na scenie z archetypiczną postacią Medei.

Dramat Heinera Müllera „Gnijący brzeg. Materiały do Medei. Krajobraz z Argonautami” to jedyny tekst w historii, w którym Medea – słynna mitologiczna trucicielka, dzieciobójczyni i czarodziejka – nie jest przedstawiona w chwili zabójstwa swoich dzieci. Jej postać wyjęta jest, jak u Becketta, z ram czasu i przestrzeni, dzięki czemu staje się nam „tu i teraz” bliska, w sposób tak symboliczny, jak namacalny.

Twórcy uruchamiają pytania: jak i dlaczego człowiek pracuje nad zniszczeniem cywilizacji? Jak to możliwe, że chęć zemsty i instynkt autodestrukcji stają się silniejsze niż wszystko inne?


Fot. Katarzyna Pałetko

Autor
Heiner Müller
Reżyseria
Jakub Porcari
Scenografia i kostiumy
Anna-Maria Karczmarska
Rysunek na portalu
Mikołaj Małek
Muzyka
Sławomir Kupczak
Inspicjent
Marcin Stalmach
Występuje
Sandra Korzeniak
Produkcja
Teatr Łaźnia Nowa
Premiera
25 października 2019

Na podstawie dramatu „Gnijący brzeg. Materiały do Medei. Krajobraz z Argonautami” Heinera Müllera w tłumaczeniu Jacka Stanisława Burasa

Recenzje

Tytułowa antybohaterka przeraża i hipnotyzuje. Jedna z najoryginalniejszych aktorek w Polsce znowu spotkała reżysera, z którym stworzyła doskonały duet. Może nie potrafię podejść do tego spektaklu krytycznie, bo pierwszy raz od długiego czasu poczułem, że ktoś w teatrze mówi tylko do mnie. Ani na chwilę nie odwróciłem od Medei wzroku. Wybitna Sandra Korzeniak mi na to nie pozwoliła. Małe-wielkie przedstawienie.
Dawid Dudko
Wyraziste aktorstwo Sandry Korzeniak zdecydowanie sprostało wymagającemu tekstowi Müllera.
Joanna Raba
W krakowskim spektaklu jest kilka scen, w których Sandra Korzeniak po mistrzowsku urzeczywistnia archetyp Medei budując niezwykle wprost sugestywną postać.
Michał Centkowski