Klątwa, odcinki z czasu beznadziei. E02: Lekcja religii

czas trwania → 90 minut

„Dobry wieczór

W drugim odcinku

Nie będzie za śmiesznie

Śmiech zabija powagę zabija teatr

A do tego to jest teatr a nie kabaret

Będzie tragizm i zgrzytanie zębów i złe dojmujące bolesne emocje

Ale najpierw zmówimy wszyscy ojcze nasz

A potem w tej wodzie odnowimy sakrament chrztu

Odcinek nosi nie bez kozery tytuł „lekcja religii”

A jak widzieliście w poprzednim odcinku w coś trzeba wierzyć

Szczęść Boże”

fragment Lekcji religii Pawła Demirskiego

Klątwa, odcinki z czasu beznadziei to polityczny serial teatralny tandemu Monika Strzępka – Paweł Demirski. Utrzymane w konwencji political fiction i horroru przedstawienie pomyślane jest jako wielowątkowa opowieść, demontująca mechanizmy rządzące historią. Poszczególne odcinki łączą się ze sobą, ale równie dobrze można je oglądać w oderwaniu od pozostałych. W odcinku pierwszym, zatytułowanym "Don’t mess with Jesus" w tajemniczych okolicznościach giną niemal wszyscy parlamentarzyści. Dzieje się to w momencie, kiedy społeczeństwo przekrojowo ukazane na scenie, uwikłane w sieć bezsensownych gier daremnie szuka wyzwolenia z klinczu podziałów, opozycji i zaczyna poważnie wątpić w sens oraz cel swojego istnienia. Realna katastrofa przyczynia się do wzmożenia chaosu, nieufności i niepewności, bohaterowie  Klątwy… jeszcze gorliwiej zaczynają wierzyć w znaki i przepowiednie. Do końca nie wiadomo, czy zaistniałą sytuację sprowokował – czy jedynie ją wykorzystuje –  powracający na ziemię Jezus Chrystus, który konsekwentnie zaczyna zaprowadzać nowy porządek w państwie pozbawionym władzy ustawodawczej.

Śmierć parlamentarzystów, ukazana w pierwszym odcinku serialu teatralnego Demirskiego i Strzępki, uruchamia refleksję nad zastanym modelem społeczno-politycznych działań, podejmowanych w przestrzeni publicznej oraz nad dominującymi w jej obrębie postawami. Katastrofa demaskuje wadliwość tego modelu, obnaża „prowizoryczny” stan politycznej świadomości, co sprzyja  wygenerowaniu przestrzeni dla zaistnienia nowego porządku na zgliszczach starego świata. Historia może zacząć się od nowa. Może potoczyć się podobnie, lub zupełnie inaczej niż do tej pory. Jak będzie w istocie, pokażą kolejne odcinki.

Klątwa, odcinki z czasu beznadzieito pierwszy serial teatralny Strzępki i Demirskiego. Twórcy wybrali tę formę, uznając, że rozbudowana, podzielona na odcinki opowieść lepiej oddaje pulsującą i zmieniającą się codzienność, szczególnie w burzliwych, pod względem politycznym i społecznym, czasach.


Fot. B. Siedlik

Reżyseria
Monika Strzępka
Dramaturgia
Paweł Demirski
Muzyka
Jan Suświłło
Scenografia
Michał Korchowiec
Występują
Anna Kłos-Kleszczewska, Alona Szostak, Dobromir Dymecki, Klara Bielawka, Krzysztof Dracz, Radomir Rospondek, Paweł Tomaszewski
Produkcja
Teatr Łaźnia Nowa, Teatr IMKA
Premiera
16 maja 2014

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego.