Burn Out City

Spektakl "Burn Out City" niemieckiej grupy “kainkollektiv” to futurystyczna opowieść o przyszłości Nowej Huty. Jej głównym bohaterem jest Ed Snow, postać inspirowana Edwardem Snowdenem, amerykańskim informatykiem, który miał dostęp do największych tajemnic służb specjalnych USA. Kiedy Snowden odkrył ogromną skalę inwigilacji społeczeństwa, ujawnił opinii publicznej kulisy działania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA). Od tamtego czasu śledzą go największe agencje wywiadowcze.

W "Burn Out City" Snow ukrywający się w Nowej Hucie kończy pracę nad tajnym projektem dotyczącym przyszłości miast. Kolekcjonuje resztki znikających przestrzeni urbanistycznych i utajonych terytoriów. Jego pracę przerywają wiedźmy zdolne przekraczać bariery czasu i przestrzeni. Wspólna podróż do punktów zwrotnych historii i momentów transformacji stwarza okazję do przyjrzenia się współczesnemu społeczeństwu ogarniętemu chęcią totalnej kontroli.

kainkollektiv – niemiecki kolektyw artystyczny utworzony w 2008 roku w Bochum przez Fabiana Lettowa (reżyser, dramaturg, dramatopisarz, teoretyk teatru) oraz Mirjam Schmuck (muzyk, reżyserka i performerka). Kolektyw tworzy autorskie partytury teatralne, zawierające tekst, ruch, muzykę operową oraz instalacje przestrzenne. kainkollektiv powołuje do życia przestrzeń teatralną, naznaczoną pytaniami o warunki życia we współczesnym świecie, oraz o stan i przyszłość miast w obliczu dzisiejszych kryzysów urbanistycznych. Artyści eksplorują także stosunek lokalnych przestrzeni do globalizacji i postaw neoliberalnych.

Reżyseria i dramaturgia
kainkollektiv (Fabian Lettow, Mirjam Schmuck)
Dramaturgia
Tomasz Jękot, Patrycja Kowańska
Opracowanie muzyczne
kainkollektiv (Fabian Lettow, Mirjam Schmuck)
Przestrzeń
Karolina Mazur, Michael Wolke
Kostiumy
Karolina Mazur
Multimedia
Nils Voges
Asystent video
Jacob Voges
Asystentka reżysera
Agnieszka Wiecha
Występują
Dominika Knapik, Florian Lauss, Ina Sladić, Przemek Sokół, Łukasz Stawarczyk
Producenci
Martina Gimplinger, Kirsten Möller
Produkcja
Teatr Łaźnia Nowa, Ringlokschuppen Ruhr
Premiera
2 października 2015

Premiera niemiecka: 5 listopada 2015 Ringlokschuppen Ruhr Mülheim.

Spektakl grupy “kainkollektiv” powstał w koprodukcji z Ringlokschuppen Ruhr i Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie. Finansowany przez Ministerstwo Rodziny, Dzieci, Młodzieży, Kultury i Sportu Nadrenii Północnej-Westfalii, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundusz Darstellende Künste e.V. – ze środków federalnych RFN, Fundację Roberta Boscha w programie “Szenenwechsel”, Goethe Institut w Krakowie i Fundację Sztuki Nadrenii Północnej-Westfalii.