Zamów Newsletter

Wysłano
X

Joanna Szczepkowska

Aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, pisarka i felietonistka.

Po raz pierwszy wystąpiła w Teatrze Łaźnia Nowa w autorskim monodramie „Goła baba” prezentowanym w ramach Festiwalu Uczuć Urażonych (8-9 listopada 2014). Kilka miesięcy później wystąpiła w napisanej i wyreżyserowanej przez siebie sztuce „Pelcia, czyli jak żyć, żeby nie odnieść sukcesu”  (premiera: 7 kwietnia 2015).

Joanna Szczepkowska zadebiutowała w czasie studiów na warszawskiej PWST w spektaklu „Trzy siostry” w Teatrze Telewizji (1974). Aktorka scen warszawskich: Teatru Współczesnego (1975-1981) Teatru Polskiego (1981−1988) i Teatru Powszechnego (1988−1992 i od 2000), od 2012 roku związana z Teatrem Studio. Stworzyła liczne kreacje dramatyczne (m.in. w „Romeo i Julii”, „Królu Learze”, „Wujaszku Wani”, „Zdaniem Amy”) oraz komediowe („Śluby panieńskie”, „Lekcja”, „Wesołe kumoszki z Windsoru”). Zagrała również w kilkudziesięciu spektaklach Teatru Telewizji (m.in. „Skiz” Gabrieli Zapolskiej). W 2010 prezeska Związku Artystów Scen Polskich. Wystąpiła w niemal siedemdziesięciu spektaklach Teatru Telewizji oraz w wielu filmach fabularnych (m.in. „Matka Królów”, „Jezioro Bodeńskie” J. Zaorskiego, „Kronika wypadków miłosnych” A. Wajdy). W 1999 rozpoczęła współpracę z "Wysokimi Obcasami" (zakończoną w 2014 roku), a powstałe dla gazety felietony ukazały się w formie dwóch książek.

Pokazywana w Łaźni „Pelcia” to ostateczne rozliczenie z artystycznym światkiem, podległym poprawności politycznej i tabloizacji, za pośrednictwem którego – jak mówi autorka – „w końcu pokaże, jak widzi teatr i jaki teatr jej się podoba”.

O Nowej Hucie można śmiało powiedzieć: jest klimat. W Łaźni Nowej grałam już „Gołą babę”. Z miejscami teatralnymi jest tak, że się do nich wchodzi i albo jest duch, albo go nie ma – to się wie od razu. W Łaźni Nowej zdecydowanie duch jest.

Joanna Szczepkowska


Teatr Łaźnia Nowa

Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków

Bilety tel.: 504 416 796 
bilety@laznianowa.pl

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl  
   

BIP