Zamów Newsletter

Wysłano
X

Marcel Chyrzyński

Kompozytor.

Ukończył z wyróżnieniem krakowską Akademię Muzyczną w klasie kompozycji prof. Marka Stachowskiego w 1995 r. Studiował instrumentację u prof. Krzysztofa Pendereckiego oraz muzykę komputerową u Marka Chołoniewskiego, Richarda Boulanger, Cindy McTee i Rodneya Oaksa. Uzyskał stopień doktora (1998) i doktora habilitowanego (2010) z zakresu kompozycji. Obecnie jest dyrektorem Instytutu Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki oraz adiunktem w Katedrze Kompozycji Akademii Muzycznej w Krakowie, a od 2014 roku jest dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów Krakowskich.

Swój warsztat kompozytorski doskonalił na wielu kursach kompozytorskich pod kierunkiem takich kompozytorów jak m.in.: Paul Patterson, Sylvano Bussotti, Claude Lefebvre, Joji Yuasa, Bogusław Schaeffer. Laureat licznych nagród i konkursów. Jego utwory są wykonywane na całym świecie: od Hiszpanii i Kosowa, po Japonię i Nową Zelandię, oraz na wielu koncertach i festiwalach, m.in. w Berlinie, Seulu czy Nowym Jorku. Jego Extended Perception of Echo for Strings reprezentował polską muzykę współczesną na Midem Classique 2000 w Cannes.

Jego kompozycje wydawane są przez PWM i Edition Ferrimontana - Frankfurt, na płytach kompaktowych (DUX, ZPR Records, Acte Prealable, Instytut Sztuki, PWM-DUX i Polskie Radio SA) oraz prezentowane były przez Telewizję Polską, a także radiofonie w Polsce, Holandii, Niemczech, Finlandii i Australii.

Marcel Chyrzyński jest również twórcą muzyki teatralnej – jego zainteresowania skierowane są głównie na teatr współczesny. W Stowarzyszeniu Teatralnym „Łaźnia” stworzył muzykę do spektakli w reż. B. Szydłowskiego: „Pan Paweł”, „Zabawa”, „Miłość Fedry”, „Tatuaż”, „Wścieklizna Show” i „Pokolenie porno”. Dla Teatru Łaźnia Nowa napisał muzykę do spektaklu "Zemsta jest kobietą" w reż. P. Kamzy (premiera: 31.08.2012) oraz do przedstawień B. Szydłowskiego: "Konrad Maszyna" (premiera: 08.05.2011), "Wejście smoka. Trailer" (premiera: 22.09.2011), "Antyzwiastownie" (premiera: 15.06.2012).

Teatr Łaźnia Nowa

Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków

Bilety tel.: 504 416 796 
bilety@laznianowa.pl

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl  
   

BIP