Zamów Newsletter

Wysłano
X

Bogdan Słomiński

Aktor teatralny, filmowy, telewizyjny.

W Teatrze Łaźnia Nowa wystąpił w spektaklu „Kalkstein / Czarne Słońce” w reż. J. Grabowieckiej (koprodukcja Teatru Łaźnia Nowa i Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie).

Ukończył Wydział Aktorski PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi w 1978 r. Rok przed ukończeniem studiów debiutował w jeleniogórskim Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida rolą Kapitana w sztuce „Androkles i lew” G.B. Shaw’a w reżyserii Henryka Tomaszewskiego. Grał w Jeleniej Górze nieprzerwanie do 1980 roku. W latach 1980-1981 aktor Teatru im. Jana Kochanowskiego, a następnie Teatru Polskiego w Poznaniu. Grał m.in. w przedstawieniach reżyserowanych przez Mikołaja Grabowskiego („Wesele Figara” P. Beaumarchais, „Damy i huzary” Aleksandra Fredro). W 1982 roku został aktorem Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, gdzie występował 22 lata. Miał okazję współpracować z wieloma wybitnymi twórcami polskiej sztuki teatralnej (J. Goliński, T. Nowakowski, A. Strzelecki, A. Pawłowski, T. Piasecki, B. Sass i inni). Od 2003 roku do dziś współpracuje z krakowską sceną offową (Teatr Dialog, Towarzystwo Teatralne Miszung, Teatr Atelier i STEN – Stowarzyszenie Teatrów Nieinstytucjonalnych). W tym okresie swej pracy artystycznej grał m.in. w „Antygonie” Sofoklesa, „Dżumie” Alberta Camus, „Józefie K.” na podstawie „Procesu” Franza Kafki i „Kartotece” Tadeusza Różewicza. Od 2010 roku w stałym zespole Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

Ponadto grał w filmach (m.in. „Vabank II, czyli Riposta”,Samo niebo” i „Szanse finanse”). Jest też znany z serialu telewizyjnego „Klinika pod Wyrwigroszem (2000-2001) i „Kryminalni” (2004-2008). Jego dotychczasowy dorobek artystyczny to około 70 ról teatralnych, udział w ponad 30 produkcjach filmowych i telewizyjnych, w tym w wielu spektaklach Teatru Telewizji.

Teatr Łaźnia Nowa

Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków

Bilety tel.: 504 416 796 
bilety@laznianowa.pl

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl  
   

BIP

Projekty powiązane z osobą:

Kalkstein/Czarne Słońce