Michał Borczuch

Reżyser, scenograf.

W Teatrze Łaźnia Nowa zrealizował spektakl "Paradiso" na motywach "Boskiej Komedii" Dantego (premiera: 21.06.2014) oraz "Wszystko o mojej matce" (22.04.2016)

Ukończył Wydział Grafiki w ASP w Krakowie oraz Wydział Reżyserii Dramatu w krakowskiej PWST. Współpracował z wieloma teatrami w Polsce m. in. z Narodowym Starym Teatrem im. H. Modrzejewskiej ("Lulu", "Brand miasto wybrani"), Teatrem Polskim we Wrocławiu ("Zachodnie wybrzeże. Powrót na pustynie", "Hans, Dora, i wilk"), Teatrem Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu ("Królowa śniegu"). Uznawany za jednego z najzdolniejszych teatralnych twórców młodego pokolenia. Inspirują go baśnie Andersena, psychoanaliza Freuda i powieści Goethego. Dwukrotnie nominowany do Paszportów Polityki. Laureat nagrody Boskiego KOmedianta za najlepszy spektakl ("Apokalipsa") podczas Boskiej Komedii 2015.

Zdałem sobie sprawę, jak wiele znaczy dla mnie praca z ludźmi zagrożonymi wykluczeniem, jak wiele mi to rzeczy, krótko mówiąc, porządkuje w głowie, więc przedsięwzięcie to od razu pociągnęło za sobą rozwijanie tego obszaru poszukiwań. Poszedłem do Bartka Szydłowskiego, dyrektora teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, z propozycją spektaklu z dorosłymi osobami autystycznymi, którego podstawą miało być spotkanie aktorów profesjonalnyh z nieprofesjonalnymi. (...) Zaczęliśmy dyskutować o tym, gdzie jest miejsce tych ludzi w społeczeństwie i co my tworzymy, jakiego rodzaju alternatywną przestrzeń im proponujemy, budując z nimi spektakl.

Michał Borczuch w rozmowie z M. Żakowską, "Respublika", 17.02.2015.

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków

 

Bilety tel.: 12 680 23 41

bilety@laznianowa.pl

 

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20

biuro@laznianowa.pl      

 

BIP

Projekty powiązane z osobą:

Paradiso Wszystko o mojej matce