Z dumą informujemy, że właśnie ukazał się pierwszy łaźniowy rocznik, zawierający podsumowanie 2014 roku. Rocznik powstał w ramach 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce i jest finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Polecając go uwadze i lekturze już teraz zapowiadamy kolejny tom, który towarzyszyć będzie tegorocznej edycji MIędzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia. 

 

 -----

Drodzy Widzowie, Drodzy Koledzy po teatralnym fachu, Drodzy Miłośnicy życia kulturalnego!

 

Oddajemy w Wasze ręce niezwykłe wydawnictwo. Chociaż pracujemy w Nowej Hucie już pełną dekadę, to dopiero teraz publikujemy pierwszy łaźniowy Rocznik. Mój entuzjazm wynika z faktu, że od kilku lat było to niezrealizowane wciąż marzenie. Po wielu próbach i kilku falstartach, nieustającym braku funduszy i innych perturbacjach... nareszcie się udało.

Nie jest to katalog promocyjny teatru. Naszemu Rocznikowi bliżej do pełnej dokumentacji, ale przedstawionej w taki sposób, aby wyraźnie pokazać myśl i idee, które towarzyszą działaniom podejmowanym w Łaźni. Być może ta publikacja chociaż w niewielkim stopniu odda temperaturę naszego nowohuckiego życia w teatrze oraz przyciągnie na nasze osiedle nowych teatralnych podróżników.

Rocznik wydaje się inicjatywą szczególnie ważną w czasach, w których często brakuje miejsca na głębszą i obszerną refleksję dotyczącą kultury. Żyjemy wśród dominujących newsów, plotek, wpisów i twittów. Przygniata nas montaż powierzchownych atrakcji, a większość krytyków zajmuje się własnymi projektami, zamieniając się w animatorów i dramaturgów, coraz mniej czasu poświęcając na działania spoza orbity własnego podwórka.

Dla wielu będzie to wydawnictwo wspomnieniowe, dla innych podręcznik łaźniowej obsługi i być może pierwszy kontakt z naszym teatrem. Oddajemy kompendium wiedzy o Łaźni za rok 2014, już za dwa miesiące opublikujemy kolejny Rocznik –dokumentujący pracę w roku 2015. Następne tomy ukazywać się będą cyklicznie przed kolejnymi edycjami Festiwalu Boska Komedia.

 

Bartosz Szydłowski

Dyrektor Teatru Łaźnia Nowa