Najnowsza historia świata pokazuje, że pojęcie utopii łagodnieje, realnieje, a mrzonkę zastępują działania na rzecz sprawiedliwości, równości czy troski o planetę. W ramach tegorocznego Bulwar[t]u Sztuki prezentujemy artystki i artystów, którze i którzy w swojej twórczości odważnie wskazują na problemy oddalające nas od harmonijnej, opartej na współdziałaniu i empatii rzeczywistości. Każdy i każda z nich reprezentuje nieco inną część sceny muzycznej: od alternatywy, przez taneczną elektronikę, po nawiązanie do muzyki źródeł. CHVOST wnikliwie przygląda się historii kobiet w pieśniach ludowych, opowiadając je współczesnym językiem. Misia Furtak nie waha się stawiać trudnych i palących pytań o podejmowane przez nas wybory, przyszłość planety i kondycję współczesnego społeczeństwa. Orion Orient to taneczna elektronika, w której między innymi bliskowschodnie brzmienie łączy się z dźwiękami natury. Projekt Kornelii Binicewicz „Ladies on Records” rzuca nowe światło na twórczość kobiet w muzyce, eksponując niewypowiedziane, zapomniane lub zaniedbane wzorce kulturowe, polityczne i estetyczne.
Ula Nowak
kuratorka cyklu
Wejściówki na koncerty w cenie 10 zł dostępne na bilety.laznianowa.pl
7.08 / NIEDZIELA / 18:00
Kornelia Binicewicz, znana także jako Ladies on Records, jest polską kolekcjonerką płyt i antropolożką kultury, właścicielką marki Ladies on Records, DJ-ką, odkrywczynią kobiecej muzyki lat 60., 70. i 80. Jej fascynacja muzyką kobiet zaprowadziła ją do Turcji, gdzie obecnie mieszka. Podróżuje jednak po całym świecie, poszukując hipnotyzujących melodii i wartościowych historii, które warto opowiedzieć.
W trakcie eksplorowania setek płyt i spotkań z licznymi artystami odkryła dawne tureckie wytwórnie. Jest kuratorką albumów „Turkish Ladies. Female Singers from Turkey 1973 – 1988” (Epic Instanbul) oraz „Uzelli Psychedelic Anadolu” (Uzelli) wyprodukowanych na płytach winylowych. Jest wszechstronną artystką: realizuje multimedialne projekty muzyczne, wystawy, mixtape’y dla stacji radiowych, współpracuje z festiwalami muzycznymi, pisze liner notes i artykuły dla czasopism poświęconych muzyce i kulturze.
14.08 / NIEDZIELA / 18:00
Orion Orient to koncept założony przez Squala i Kaj’ta – DJ’ów, promotorów, producentów i diggerów. Jest to głęboka podróż w świat orientalnej elektroniki, przeplatana wieloma gatunkami i otwarta na różne tempa i nastroje. Podczas setów tempo wzrasta wraz z przyspieszeniem bicia serca – od downtempo po organic house. Muzyka wpasowuje się idealnie we wszelkiej maści wydarzenia: od wielkich festiwali po niszowe imprezy. Orion Orient występowali m.in. na OFF Festivalu, Egodrop czy EtnoKraków oraz licznych imprezach klubowych. Współtworzą cykl Electronica Esoterica.
21.08 NIEDZIELA / 18:00
Chvost to duet muzyczny tworzony przez wokalistkę Paulinę Bisztygę i producenta muzycznego Minoo. Artyści szukają we wspólnym projekcie nowej przestrzeni dla zapomnianych, ludowych pieśni. Szczególne miejsce w Chvoście zajmują historie kobiet, które muzyką leczyły trudy dnia codziennego. Gorzkie słowa piosenek, niegdyś kontrastujące z pogodnymi melodiami, za sprawą duetu otrzymują nowe życie. Życie pełne nieoczywistych rozwiązań, parkietowego pulsu i doświadczania muzyki elektronicznej na wiele sposobów. W lutym 2022 roku Chvost wydał swój pierwszy singiel „Kamień”, który zapowiada nadchodzącą płytę.
28.08 / NIEDZIELA / 18:00
Misia Furtak. Kompozytorka, autorka tekstów, wokalistka i basistka. Wraz z zespołem Très.B laureatka Paszportu Polityki w kategorii muzyka popularna i Fryderyka w kategorii debiut roku. Współpracowała m.in z kwintetem Wojtka Mazolewskiego przy albumie „Chaos pełen idei”, który uzyskał status złotej płyty. Z Piotrem Kalińskim (Hatti Vatti) tworzy duet Ffrancis.
W 2019 wydała współtworzoną z Hanią Rani płytę „Co przyjdzie?”, która znalazła się w zestawieniach najlepszych wydawnictw roku „Tygodnika Polityka” i „Gazety Wyborczej”. W 2021 wydała płytę „Wybory” nagraną z zespołem międzynarodowych współpracowników. Zagrała kilkaset koncertów w Europie i Japonii.
Koncerty w ramach cyklu Światło-czułe brzmienia odbwają się w ogrodzie Teatru Łaźnia Nowa na os. Szkolnym 25.
Teatr Łaźnia Nowa
Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków
Bilety tel.: 504 416 796
bilety@laznianowa.pl
Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl