Tagi
#Architekci  (6) #Baśnie z 1001 bloku  (7) #Boska Komedia  (45) #casting  (5) #czytanie  (7) #dyskusja  (3) #dzieci  (43) #Emigranci  (15) #Eva Rysova  (10) #Fakir  (9) #festiwal  (105) #film  (5) #fotorelacja  (31) #Fuck  (7) #FUU  (4) #gala  (1) #Genius Loci  (8) #ginczanka  (1) #happening  (4) #Inferno  (3) #instalacja  (5) #Jakub S.  (5) #jubileusz  (8) #Kalkstein  (8) #Kieślowski Unimited  (5) #Klątwa  (20) #Kombinator  (5) #koncert  (96) #Koncert życzeń  (21) #konferencja  (8) #konkurs  (8) #koprodukcja  (8) #Kowboj Parówka  (8) #Krwawe wesele  (7) #Magda Miklasz  (7) #Magda Szpecht  (7) #MAŁA BOSKA KOMEDIA  (17) #MAŁA BOSKA KOMEDIA #3  (17) #Marcin Liber  (8) #Mateusz Pakuła  (13) #Michał Borczuch  (11) #Misja  (22) #modernizacja  (23) #modernizacja grudzień  (2) #Modernizacja kwiecień  (2) #modernizacja listopad  (6) #Modernizacja luty  (4) #modernizacja październik  (1) #modernizacja sierpień  (3) #modernizacja styczeń  (5) #modernizacja wrzesień  (3) #monodram  (10) #Montownia  (24) #Mrożek  (8) #nagroda  (31) #Nieznośnie długie objęcia  (8) #Noc Teatrów  (7) #Nowy Bulwart Sztuki  (59) #Paradiso  (8) #Pelcia  (17) #performance  (6) #piknik  (4) #premiera  (36) #program  (29) #projekt  (55) #Przypadek  (16) #Quo vadis  (15) #Recenzje  (4) #repertuar  (17) #Skowyt  (5) #spektakl gościnny  (53) #Spektakle wyjazdowe  (9) #spotkanie  (28) #Strzępka  (19) #Szekspir  (1) #Szydłowska  (25) #Szydłowski  (44) #taniec  (1) #Teatr IMKA  (4) #Teatr Zgromadzenie  (5) #Tochowicz  (2) #Tomasz Schimscheiner  (4) #Trzej Muszkieterowie  (18) #warsztaty  (42) #Wejście Smoka  (12) #werdykt  (3) #wernisaż  (4) #Wielcy inni  (4) #Wieloryb  (14) #Witkacy  (2) #Wszystko o mojej matce  (21) #Wyspiański  (5) #wystawa  (9) #zwiedzanie  (6)

Zamów Newsletter

Wysłano
X
Prowadzenie: 
Tomasz Domagała

Choć 14. Festiwal Boska Komedia jest już za nami, spotkania i rozmowy w ramach projektu Boska Komedia TV wciąż są dostępne bezpłatnie na platformie PLAY KRAKÓW. Zapraszamy do oglądania!

HARMONOGRAM Boskiej Komedii TV 2021


Odcinek 1 – W sebaldowskiej ciemni pamięci – rozmowa z Krystianem Lupą

Film Kurta Gerrona z Terezina, umieszczone w powieści W.G.Sebalda fotografie, dokonywane za ich pomocą mistyfikacje oraz nieoczywisty i skomplikowany związek narratora z bohaterem to główne tematy rozmowy przeprowadzonej z reżyserem Krystianem Lupą na marginesie wileńskiego spektaklu. Pasjonująca podróż w kulisy teatru, odsłaniająca przez moment fragment procesu przemiany wielkiej literatury w teatr.

Oglądaj: KLIKNIJ TUTAJ

 

Odcinek 2 – Muzyka? Teatr? – rozmowa z Katarzyną Kalwat wokół spektaklu „Purification”

Jednym z wydarzeń nurtu Purgatorio festiwalu Boska Komedia w Krakowie będzie pokaz "Purification" w reżyserii Katarzyny Kalwat. Jak zwykle w przypadku tej artystki rzecz jest trudna do sklasyfikowania. Koncert to? Spektakl teatralny? Jedno i drugie. W rozmowie z Katarzyną Kalwat porozmawiamy o jej twórczości na przecięciu teatru i muzyki, współpracy z wybitną kompozytorką Agatą Zubel, bo to od jej utworu zaczęło się "Purification", wreszcie o roli aktorki Iwony Budner w całym przedsięwzięciu.

Oglądaj: KLIKNIJ TUTAJ

 

Odcinek 3 – Czechow współczesny – rozmowa wokół spektaklu „Wujaszek Wania” z Małgorzatą Bogajewską, Mają Pankiewicz, Piotrem Pilitowskim

Jednym ze spektakli biorących udział w konkursie Inferno tegorocznego festiwalu Boska Komedia w Krakowie jest "Wujaszek Wania" Antoniego Czechowa w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej, zrealizowany w Teatrze Ludowym w Krakowie. Z autorką przedstawienia oraz Mają Pankiewicz (Sonia) i Piotrem Pilitowskim (Iwan Wojnicki), którzy stworzyli w nim świetne role, rozmawiamy o pożytkach z uważnej lektury rosyjskiego pisarza, zmaganiach z postaciami, a także o tym, jak w bohaterach Czechowa odbijają się ich współcześni rówieśnicy.

Oglądaj: KLIKNIJ TUTAJ

 

Odcinek 4 – W lustrze internetu – rozmowa z Aldoną Figurą i Katarzyną Herman

Reżyserka spektaklu „Kruk z Tower”, Aldona Figura oraz odtwórczyni roli Matki, Katarzyna Herman opowiadają o kulisach swojej pracy w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Spotkanie z autorem tekstu, Andriejem Iwanowem, korzystanie w pracy z własnych doświadczeń, zmaganie się z postaciami oraz ich nieoczywista relacja, to główne motywy spotkania z Tomaszem Domagałą. Pojawiają się też refleksje nad sposobami pokazywania w teatrze trudnych problemów oraz próby wyciągnięcia właściwych wniosków z odbioru spektaklu przez widzów, zarówno młodych, jak i tych starszych. A w roli głównej Internet, jako pozorny lek na wszystko.

Oglądaj: KLIKNIJ TUTAJ

 

Odcinek 5 – Lustro fundamentalizmu – rozmowa z Mateuszem Pakułą, Bartoszem Szydłowskim, Magdaleną Fertacz, Wojciechem Farugą, Małgorzatą Sikorską-Miszczuk

Nie jest przypadkiem, że w 2021 roku w Polsce pojawiają się dwa dramaty i jedna adaptacja sceniczna opowiadające o punktach stycznych twórczości i wiary. Artysta zostaje postawiony w nich w sytuacji próby – wobec terroru religijnego i terroru sancjonowanego przez równie fundamentalistyczną władzę. Czytamy o Salmanie Rushdim i jego życiu z fatwą, razem z Orianą Fallaci słuchamy opowieści z Iranu po zwycięstwie rewolucji islamskiej, trafiamy do zasypanego śniegiem Karsu w sam środek walki muzłumańskich terorystów z laickim państwem, tureckich narodowców z socjalistami. Polski teatr przygląda się realiom tylko z pozoru egzotycznym, bada społeczeństwo w procesie przemiany, ustępowania demokracji.

Oglądaj: KLIKNIJ TUTAJ

 

Odcinek 6 – Powrót do domu. Powrót do teatru – rozmowa z Małgorzatą Wdowik i Agatą Baumgart wokół spektaklu „Wstyd”

Wstyd domyka trylogię Małgorzaty Wdowik o afektach – jest jednak po Strachu i Gniewie opowieścią bardzo intymną i autobiograficzną. Reżyserka przygląda się sobie, pracuje nad archiwum prywatnym, próbuje nazwać i pokazać relacje z własną matką. Co zrobić z zapamiętanym instynktownym wstydem z dzieciństwa, czym jest wstyd dzisiejszy, dorosły? O czym wstyd mówić. W teatrze jej projekt przybiera formę studium nad prawdą i pamięcią, autentykiem i reprezentacją. Prawdziwa matka i córka z materiałów filmowych i relacji zostają odbite w rolach aktorek, zapośredniczone kilkoma warstwami scenicznej i ekranowej narracji. Co dzieje się w chwili, kiedy artystka przekracza barierę intymności, sama staje się obiektem obserwacji, gry i manipulacji?

Oglądaj: KLIKNIJ TUTAJ

 

Odcinek 7 – W świecie legnickiego Bergmana – rozmowa z Łukaszem Kosem

Wychodząc od adaptacji bergmanowskiego scenariusza, będącego filmową opowieścią o teatrze, reżyser spektaklu „Fanny i Aleksander”, Łukasz Kos stara się przybliżyć proces przeistaczania się teatralnej opowieści w tę realną, opartą na historii i dniu dzisiejszym Legnicy oraz Teatru Modrzejewskiej. Mówi też o tym, w jaki sposób szukał teatralnej formy zdolnej pomieścić te doświadczenia. Jest więc o miłości do teatru, żydowskich korzeniach oraz empatii wobec postaci i aktorów, będącej podstawą zarówno dobrego spektaklu, jak i życia.

Oglądaj: KLIKNIJ TUTAJ

 

Odcinek 8 – Co robić z konfliktami? – rozmowa z Beniaminem Bukowskim

Beniamin Bukowski, wicedyrektor Starego Teatru w rozmowie z Jackiem Cieślakiem mówi o kulisach powołania go do narodowej instytucji, o mediacjach w sprawie konfliktu Poniedziałek-Zmit, który uniemożliwiał granie „Powrotu do Reims” jego autorstwa, a także - na kanwie najnowszej sztuki „Arianie” – o perspektywach Kościoła w Polsce.

Oglądaj: KLIKNIJ TUTAJ

  

Odcinek 9 – Powolne brunatnienie malowideł – rozmowa z aktorem Arturem Święsem

Rozmowa z odtwórcą roli Adolfa Hitlera w spektaklu Roberta Talarczyka „On wrócił”, Arturem Święsem to próba zastanowienia się nad powrotem faszystowskich idei we współczesnym świecie. Znakomity aktor Teatru Śląskiego, korzystając z doświadczeń, wyniesionych ze swojej pracy nad postacią niemieckiego dyktatora, próbuje uchwycić atrakcyjność osoby oraz myśli twórcy III Rzeszy w przestrzeni publicznej początku XXI wieku. Przy okazji pojawia się temat roli mediów w procesie rozprzestrzeniania się niebezpiecznych społecznie idei oraz kwestia wolności słowa i odpowiedzialności za nie w przestrzeni publicznej. A stąd już krok do roli teatru w społeczeństwie.

Oglądaj: KLIKNIJ TUTAJ

 

Odcinek 10 – Post tenebras lux – spotkanie z Agatą Dudą-Gracz wokół Caravaggia

Caravaggio, najsłynniejszy malarz Kontrreformacji, blaski i cienie jego życia, tematyka i sposób ujęcia znanych motywów oraz rola światła i ciemności w procesie malowania obrazów to główne motywy spotkania z wybitną reżyserką teatralną, Agatą Dudą – Gracz, poświęconego pokazowi jej litewskiego spektaklu z Teatru Dramatycznego w Kłajpedzie. Biografia Caravaggia to jednak nie wszystko, w rozmowie Tomasza Domagały pojawiły się bowiem wątki trudnego losu artystów, konformizmu, spowodowanego ciągłym poszukiwaniem przez nich pracy czy autobiograficznych doświadczeń zaklętych w teatr. Pasjonująco i głębiej, niż się komuś może wydawać.

Oglądaj: KLIKNIJ TUTAJ

 


Zadanie współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prowadzenie: 
Tomasz Domagała
Data publikacji
13 stycznia 2022

Teatr Łaźnia Nowa

Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków

Bilety tel.: 504 416 796 
bilety@laznianowa.pl

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl  
   

BIP