Podczas pokazu w sobotę 28 czerwca będzie dostępna audiodeskrypcja.
Pokaz w niedzielę 29 czerwca będzie nagrywany. Obecność widzów oznacza zgodę na rejestrację wizerunku.
Nurt jest opowieścią o pierwszym nowohuckim Teatrze Nurt, założonym w 1952 roku przez Jana Kurczaba, felietonistę, literata i inżyniera chemika, dla którego zaangażowanie społeczne i sztuka stały się sensem życia. Większość aktorów Nurtu stanowili robotnicy budujący Nową Hutę, którzy własnymi rękami zbudowali również teatralny barak.
Spektakl stawia pytania o sens tworzenia sztuki i rolę, jaką w życiu społecznym odgrywa teatr i jego twórcy. To również opowieść o człowieku dotkniętym wojenną traumą, który miał odwagę przeciwstawić się władzy i historia starcia z systemem, który sprawił, że Nurt przestał istnieć, a pamięć o nim, na wiele lat wymazano z historii. Kim byli ludzie, którzy nie bali się płynąć pod prąd w czasach, kiedy kierunek wyznaczała władza? Co pozostało z ich marzeń o sztuce? Czy ich idee są nadal żywe?
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Adam Karol Drozdowski, Dominik Gac, Anna Pajęcka, Kamila Łapicka, Eryk Maciejowski, Wiktoria Wojas.
Fot. Mateusz Skwarczek (sesja promocyjna) / Dawid Ścigalski (zdjęcia z przebiegu)