Zamów Newsletter

Wysłano
X

 „WSZYSTKO O MOJEJ MATCE” TEATRU ŁAŹNIA NOWA ZWYCIĘŻA NA FESTIWALU „RZECZYWISTOŚĆ PRZEDSTAWIONA”

Pierwsza Nagroda XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona”, odbywającego się w dniach 14 – 22 października w Zabrzu, trafiła w ręce Michała Borczucha i zespołu aktorskiego Łaźni Nowej za spektakl „Wszystko o mojej matce”. Uhonorowano też autora tekstu, Tomasza Śpiewaka, przyznając mu Nagrodę Imienia Stanisława Bieniasza. 

To kolejne laury dla spektaklu, który swoją premierę w Łaźni Nowej miał 22 kwietnia 2016 roku – dość przypomnieć, że „Wszystko o mojej matce” otrzymało wcześniej m.in. Grand Prix Kaliskich Spotkań Teatralnych, Grand Prix Boskiej Komedii 2016, Markę, Supermarkę i Transfer 2016 Radia Kraków, a przede wszystkim Grand Prix 23. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. 

„Mijający rok był bardzo bogaty w przeżycia dla naszej Łaźni Nowej. Cieszę się, że dominują wrażenia artystyczne, potwierdzające fenomen nowohuckiego teatru” – mówi Bartosz Szydłowski, inicjator, pomysłodawca i Dyrektor Artystyczny Teatru Łaźnia Nowa. Inspirowany kinem Pedro Almodovara spektakl, którego twórcy – reżyser Michał Borczuch i aktor Krzysztof Zarzecki – mierzą się z tematem śmierci matek, zaprezentowany został w konkursie w niedzielę, 15 października. Śląska publiczność zobaczyła go w hali Kopalni Sztuki, postindustrialnym, zrewitalizowanym budynku dawnej kopalni Ludwik. Oprócz „Wszystko o mojej matce” Łaźni Nowej, w przeglądzie konkursowym wzięło udział 12 innych realizacji teatralnych. Zabrzański festiwal od 2000 roku stara się być „lustrem rzeczywistości” i prezentuje spektakle, które pokazują człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym i religijnym. To jedyny, tematyczny festiwal dramaturgii współczesnej. Rokrocznie zapraszane są do udziału w nim najciekawsze polskie inscenizacje teatralne, a prezentacja spektakli zawsze odbywa się w trybie konkursowym. Organizatorem „Rzeczywistości Przedstawionej” jest Miasto Zabrze oraz Teatr Nowy w Zabrzu. Jury XVII edycji festiwalu (Lech Raczak - przewodniczący, Sebastian Majewski i Łukasz Drewniak) przyznało pierwszą nagrodę w wysokości 8 000 zł reżyserowi Michałowi Borczuchowi i zespołowi aktorskiemu spektaklu „Wszystko o mojej matce” Teatru Łaźnia Nowa. Tomasz Śpiewak, autor tekstu sztuki, został laureatem nagrody imienia Stanisława Bieniasza (Bieniasz był pomysłodawcą zabrzańskiego festiwalu, autorem sztuk teatralnych i scenariuszy filmowych, reżyserem, publicystą i prozaikiem, zmarł w 2001 roku). Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w niedzielę, 22 października, w zabrzańskiej Kopalni Sztuki.

Prasa o nas:

KLIK

KLIK

KLIK

 

 

2017-10-22

"Wszystko o mojej matce" zwycięża w Zabrzu

Data publikacji
22 października 2017

Teatr Łaźnia Nowa

Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków

Bilety tel.: 504 416 796 
bilety@laznianowa.pl

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl  
   

BIP

Teatr Łaźnia Nowa

Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków

Bilety tel.: 504 416 796 
bilety@laznianowa.pl

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl  
   

BIP

"Wszystko o mojej matce" zwycięża w Zabrzu

Następna Poprzednia
Rozdanie nagród Miesięcznika TEATR
Mała Boska Komedia