Tagi
#Architekci  (6) #Baśnie z 1001 bloku  (7) #Boska Komedia  (41) #casting  (5) #czytanie  (7) #dyskusja  (3) #dzieci  (43) #Emigranci  (15) #Eva Rysova  (11) #Fakir  (9) #festiwal  (104) #film  (5) #fotorelacja  (31) #Fuck  (7) #FUU  (4) #gala  (1) #Genius Loci  (8) #happening  (3) #instalacja  (4) #Jakub S.  (5) #jubileusz  (8) #Kalkstein  (8) #Kieślowski Unimited  (5) #Klątwa  (20) #Kombinator  (5) #koncert  (95) #Koncert życzeń  (21) #konferencja  (8) #konformista2029  (1) #konkurs  (8) #koprodukcja  (8) #Kowboj Parówka  (8) #Krwawe wesele  (7) #Magda Miklasz  (7) #Magda Szpecht  (7) #Marcin Liber  (8) #Mateusz Pakuła  (14) #Michał Borczuch  (11) #Misja  (22) #modernizacja  (23) #modernizacja grudzień  (2) #Modernizacja kwiecień  (2) #modernizacja listopad  (6) #Modernizacja luty  (4) #modernizacja październik  (1) #modernizacja sierpień  (3) #modernizacja styczeń  (5) #modernizacja wrzesień  (3) #monodram  (10) #Montownia  (24) #Mrożek  (8) #nagroda  (31) #Nieznośnie długie objęcia  (8) #Noc Teatrów  (7) #Nowy Bulwart Sztuki  (59) #Paradiso  (8) #Pelcia  (17) #performance  (6) #piknik  (4) #premiera  (36) #program  (29) #projekt  (54) #Przypadek  (16) #Quo vadis  (15) #Recenzje  (4) #repertuar  (17) #Skowyt  (5) #spektakl gościnny  (53) #Spektakle wyjazdowe  (8) #spotkanie  (28) #Strzępka  (19) #Szekspir  (1) #Szydłowska  (25) #Szydłowski  (44) #taniec  (1) #Teatr IMKA  (4) #Teatr Zgromadzenie  (5) #Tochowicz  (2) #Tomasz Schimscheiner  (4) #Trzej Muszkieterowie  (18) #warsztaty  (42) #Wejście Smoka  (12) #werdykt  (3) #wernisaż  (4) #Wielcy inni  (4) #Wieloryb  (14) #Witkacy  (2) #Wszystko o mojej matce  (20) #Wyspiański  (5) #wystawa  (9) #zwiedzanie  (6)

Zamów Newsletter

Wysłano
X

Warsztaty dla dorosłych

Na warsztaty obowiązują zapisy. E-mail: bulwarowa@laznianowa.pl
Ilość miejsc ograniczona

MANUFAKTURA

1.07 sobota 12:00
Warsztaty tkackie – spoTkanie
Prowadzenie: Dominika Serzydło

Krosna i kołowrotki, makramy i kilimy, chusty, zapaski, kaftany – wszystkie były kiedyś tworzone w każdym wiejskim domu. Nikt wówczas nie chodził do sklepu po ubrania, ani nawet po materiały. Tkaniny powstawały na wsiach, w domach, z wyczesywanej lnianej lub konopnej przędzy. Gdy ta już była gotowa, zaczynała się prawdziwa twórczość – farbowanie, drukowanie, plisowanie. Brzmi znajomo? Oczywiście, bo wszystko to, co dziś nosimy, czym nakrywamy stoły, pod czym śpimy, wzięło się od bardzo prostej kombinacji kilku splecionych nici. Na warsztatach poznamy podstawowe techniki tworzenia tkaniny, dowiemy się, jak sploty mogą wpływać na trwałość i wygląd tkaniny, w końcu stworzymy autorskie próbki tkanin. Poznamy również tradycje tego rzemiosła z różnych zakątków świata m.in. Białorusi, Paragwaju, Peru i oczywiście Polski.

 

2.07 niedziela 12:00
Złote rączki – szkoła haftu dla pań i panów
Prowadzenie: Monika Drożyńska

Haft od wielu lat stanowi jedną z podstawowych technik zdobienia tkanin. Pod każdą szerokością geograficzną można znaleźć typowe dla niej wzory i motywy zdobnicze. Mimo tego, że kiedyś tak popularny, dziś coraz częściej zostaje spychany w niepamięć za sprawą przemysłu odzieżowego, który posługuje się haftem maszynowym. Kiedyś każde dziecko potrafiło zastosować kilka podstawowych ściegów: łańcuszek, za igłą, krzyżyk, dziś nikt już nie sięga po tamborki. Igła i nitka odchodzą w zapomnienie, a haftowane artefakty zamykane są w muzeach. Takiemu podejściu do haftu mówimy stanowcze NIE! Dlatego zapraszamy na warsztaty reaktywacji haftu.

 

15, 22 i 29.07 soboty 12:00
Warsztaty ceramiki – Jak materiał wpływa na znaczenie - GLINA
Prowadzenie: Alicja Patanowska

Zapraszamy na trzy warsztaty ceramiczne. Podczas pierwszego i drugiego warsztatu będziemy lepić przedmioty. Zbadamy właściwości gliny. Będziemy dotykać, wyczuwać materiał, brudzić się. Naszymi narzędziami będą ręce. Każdy uczestnik będzie robił niby to samo według tych samych wytycznych, a każdemu wyjdzie co innego, efekt będzie inny, naznaczony indywidualnością. Każdy uczestnik otrzyma też wytoczony wcześniej przez Alicję kubek do zdobienia, dzięki czemu każdy będzie mógł doświadczyć na czym polega proces szkliwienia. Alicja pokaże nam różne rodzaje gliny, wypalonej i poszkliwionej, poznamy różne metody szkliwienia. Osoby biorące udział w pierwszym i drugim warsztacie będą mogły w kolejnym tygodniu odebrać swoje wypalone prace.

W trzecim terminie - 29 lipca- spotkanie z Alicją Patanowską będzie miało charakter rozmowy, pokazu, mniej warsztatu. Alicja opowie o historii, rzemiośle, samych materiałach, poznamy (i dotkniemy) różnego rodzaju mas ceramicznych: kamionkę, szamot, porcelanę, fajans, porcelit. Dowiemy się jak możemy rozwijać ceramiczną pasję.


 

Rozgrzewka/ Relaksacja/ Regeneracja

Czerwiec: ROZGRZEWKA
W czerwcu czeka nas nie tylko rozgrzewka przed cotygodniowymi spotkaniami bulwar(t)owymi, ale i wakacjami – czasem wypoczynku i relaksu. Do niego także należy się przygotować. Zapraszamy zatem na spotkania z fizjoterapeutkami z Cogito Ergo Move, podczas których będziemy przybliżać tematy związane ze zdrowiem, aktywnym relaksem i mądrym ruchem. Chcemy pokazać Wam techniki, które w prosty sposób pozwolą uniknąć cielesnego dyskomfortu oraz nauczyć metod relaksacji i masażu, aby zbliżający się czas odpoczynku mógł być jak najbardziej efektywny. Zatem – zaczynamy rozgrzewkę!

 

15.06 czwartek 18:00
Odetchnij!” – metody relaksacji

Mówi się, że spokojny oddech powinien być wypisywany na receptę. Jest w tym sporo racji: to podczas oddechu organizm usuwa ponad 70% toksyn, a mózg zużywa 80% wdychanego przez nas tlenu. Dlatego długi i świadomy oddech ma wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie – opóźnia procesy starzenia i przede wszystkim wpływa na nasze samopoczucie.  Oddech, choć zachodzi automatycznie, daje się kontrolować i  jest czynnością, nad którą możemy – a nawet powinniśmy – pracować. Podczas spotkania weźmiemy więc głęboki oddech i wspólnie nauczymy się najważniejszych metod i technik relaksacji.

 

22.06 czwartek 18:00
Posadź swój ból”, czyli jak radzić sobie z bólem siedzenia

Siedzenie jest tylko z pozoru łatwe! Wielogodzinna pozycja siedząca, tak często przyjmowana w naszym codziennym życiu, prowadzi do obciążenia kręgosłupa i naraża inne części ciała na częste dolegliwości. W czasie spotkania z fizjoterapeutkami z Cogito Ergo Move poszukamy źródła problemów, znajdziemy prawidłowe pozycje i wskażemy właściwą ergonomię pracy. Ponadto, poznamy metody autoterapii i stretchingu, pozwalające walczyć z bólem i dyskomfortem, które za zbyt długim siedzeniem – nomen omen – stoją.

 

29.06 czwartek 18:00
Słuchaj ciała, czyli techniki (auto)masażu

Znany od starożytności jako obrzęd religijny, później jako element medycyny ludowej. Dziś masaż kojarzy się przede wszystkim z relaksem, odprężeniem i usunięciem stresu – podobnie zresztą jak Zalew Nowohucki. Jest to zatem idealne miejsce, by zaprosić na warsztaty, podczas których nauczymy się prostych metod masażu, wyjaśnimy czym jest powięź i nauczymy się sposobów jej automobilizacji. Będziemy pozbywać się napięcia z karku, szyi, ramion, dłoni i twarzy oraz pokażemy techniki, które można stosować w parach. Choć masaż kojarzy nam się z wypoczynkiem, to w rzeczywistości jest odkształcaniem tkanek – będziemy zatem wskazywać jak dobrze i czule dotykać, aby rozluźniać ciało i budować więzi.

 

Lipiec: REKREACJA
Lipiec to czas na rozwijanie własnych pasji. Będziemy kreatywnie spędzać czas wolny, poszerzając horyzonty, smakując nowych doświadczeń, poznając ciekawe osobowości oraz fascynujące tajniki ich rzemiosła. Łączymy znane od pokoleń dziedziny z nowoczesnym sposobem ich wykonywania. W ramach lipcowych spotkań chcemy poszerzyć spojrzenie na te obszary sztuki i rozrywki, które od pokoleń mają swoje miejsce w kulturze – i pokazać ich zupełnie nowe oblicze.

 

6.07 czwartek 18:00
Shake that!” z Krakowskimi Barmanami

Połączenie precyzji, kreatywności i charyzmy. To nie tylko cechy największych artystów, ale przede wszystkim… Krakowskich Barmanów! W ich wydaniu dobry smak to jednocześnie ujmująca klasa i wyzwanie dla kubków smakowych. W ramach spotkania odbędziemy warsztaty z zakresu sztuki barmańskiej: przedstawimy w czym, jak i co pić, a także przybliżymy uczestnikom sztukę flair. Przede wszystkim jednak doświadczymy jedynego w swoim rodzaju pokazu barmańskiego w plenerze. Będą płonąć butelki, serca i gardła.

W ramach spotkania wykonamy także moktajle i drinki bezalkoholowe.

13.07 czwartek 18:00
W krainie czarów – pokaz i warsztaty iluzji

To będzie wieczór pełen magii: może nie przepiłujemy kobiety na pół i nikt nie ucieknie z akwarium, ale emocji możecie być pewni. Zapraszamy do czynnego uczestniczenia w przedstawieniu iluzji kameralnej – intrygującego połączenia rozrywki i sztuki, nauki i magii. Uzupełnieniem występu będą warsztaty, w ramach których zdradzimy nieco tajemnic i objaśnimy kilka ciekawych sztuczek. Poznaj, w jaki sposób są łamane prawa fizyki, naucz się trików i efektów magicznych, aby zostać nie tylko świadkiem, ale sprawcą iluzji.

Pokaz oraz warsztaty poprowadzi iluzjonista Filip Piestrzeniewicz.

20.07 czwartek 18:00
Róbmy swoje… makatki! – warsztaty rękodzieła

Mogą być dziergane, wyszywane, malowane lub wykonywane techniką patchworku; wzorzyste i wielokolorowe, ale także proste, wyszywane pojedynczą nicią na jednobarwnym tle. Wszystko zależy od ich funkcji i wyobraźni autora.
W ramach warsztatów będziemy własnoręcznie przygotowywać makatki – tkaniny dekoracyjne inspirowane twórczością ludową, ale także przekazujące współczesne treści. Makatki mogą spełniać funkcję ozdobną, jak również „manifestować” poglądy czy zasady obowiązujące w domu. Podczas spotkania uczestnicy wykonają autorskie dzieła, którymi będą mogli wyrazić siebie i przystroić domowe wnętrza.

Warsztaty poprowadzi Kasia Dorota.

27 czwartek 18:00
Huta Piwa, czyli zróbmy ferment

Piwa rzemieślnicze i lokalne browary są ostatnio u szczytu popularności, nie tylko u tych, którzy niegdyś byli kojarzeni z „hodowaniem brzuszka”. Warzenie browaru to naturalne rzemiosło – praktykowane od stuleci, dziś wyrosło do rangi prawdziwej sztuki, wymagającej cierpliwości, precyzji, ale i oryginalnego pomysłu oraz smaku. Andrzej Kuglin, piwowar i właściciel Huty Piwa, poprowadzi nas przez meandry fermentacji, warzenia i produkcji. Idąc za maksymą Benjamina Franklina, że „piwo jest dowodem na to, że Bóg nas kocha”, dowiemy się, jaką rolę pełni słód i chmiel, jak tworzy się poszczególne rodzaje piwa i skąd bierze się jego kolor – coraz rzadziej tradycyjnie „złocisty”, a więc wszystkiego, aby samemu móc rozpocząć domowe warzelnicze eksperymenty.

 

Sierpień: REGENERACJA
W ramach spotkań bulwar(t)owych zdążyliśmy się już rozgrzać, rozbawić w ramach zajęć rekreacyjnych, więc czas na… regenerację. W sierpniu stawiamy na naturę i relaks, dbałość o ciało i jego komfort. Działaliśmy już na nasze ciała pod kątem ruchu i zdrowia, czas spojrzeć na nie „z zewnątrz” – i zaufać naturalnym i ekologicznym sposobom na piękno i wypoczynek.

 

3.08 czwartek 18:00
Pielęgnacyjny aromat lata – warsztaty kosmetyki naturalnej

Warsztaty wprowadzą nas w temat kosmetyki naturalnej oraz pozwolą odkryć radość z tworzenia własnych pielęgnacyjnych kosmetyków. Odkryjemy tajniki aromaterapii i zielarstwa oraz przybliżymy, jak za ich pomocą w prosty sposób zadbać o ciało i ukoić zmysły. W ramach spotkania zrobimy pierwszy krok w świat kosmetycznego tworzenia: wyjaśnimy, jak w prosty sposób wykonać organiczne pielęgnacyjne cuda, a każdy z uczestników przygotuje własny kwiatowy, musujący puder kąpielowy o dowolnej nucie zapachowej. Po naszych warsztatach kąpiel będzie niezwykłym satysfakcjonującym i relaksującym doznaniem.

Warsztaty poprowadzi Adriana Sadkiewicz, autorka bloga LiliNatura.pl

10.08 czwartek 18:00
Warsztaty mydlarskie

Niezwykły produkt, który znajduje się w każdym domu – i to już od czasów starożytnych! – a o którym tak naprawdę niewiele wiemy. Na warsztatach mydlarskich będziemy mieli możliwość samodzielnego wykonania mydełka glicerynowego. Własnoręcznie przygotujemy bazę mydlaną, wybierzemy naturalne dodatki i poznamy tajniki sztuki mydlarskiej, niezbędne w domowej produkcji mydełek roślinnych. Wyruszymy w podróż przez wieki, by poznać historię mydła od czasów antycznych, poprzez sławne mydło marsylskie, aż po mydełka glicerynowe i roślinne zamienniki klasycznych środków myjących.

Warsztaty poprowadzi Anna Zubek.

 

Saga prastarej Huty - Warsztaty genealogiczne
Środy 18:00
14.06, 28.06, 12.07, 26.07, 9.08.

W kolejnych odsłonach warsztatów genealogicznych będziemy wspólnie szukali korzeni mieszkańców Nowej Huty. Punktem wyjścia do naszych działań będzie drzewo genealogiczne rodu Wyspiańskich, które posłuży jako przykład do budowania indywidualnych historii rodzinnych. Wspólnie spróbujemy poznać historie rodów, które niegdyś zamieszkiwały te tereny i dowiedzieć się, jak potoczyły się ich losy.

Niejednokrotnie zastanawialiśmy się "kto jest na zdjęciu", które odnaleźliśmy w starej szufladzie lub czym się zajmowali, kim byli i co robili nasi pradziadkowie. A co jeśli nie dysponujemy fotografiami ani nawet wspomnieniami o naszych bliskich? Jak szukać informacji?

W dobie techniki XXI-wieku to zadanie jest łatwiejsze niż mogłoby się wydawać.

Podczas rodzinnych warsztatów genealogicznych będziemy poznawali zasady tworzenia drzewa genealogicznego swojej rodziny; podstawowe pojęcia pozwalające wyszukać informacje o rodzinie lub o pochodzeniu swojego nazwiska. Nauczymy się jak archiwizować pamiątki rodzinne, czy stworzyć album oraz kronikę rodzinną. Nasze spotkania pozwolą zgłębić wiedzę nad pochodzeniem własnych rodzin, nazwisk i staropolskiego słownictwa. Na warsztaty weźcie koniecznie albumy ze zdjęciami, posłużą nam za źródła historyczne. Przychodźcie całymi rodzinami, chcemy poznać wasze historie.

Prowadzenie – Kamil Bogusz

2017-06-14

Bulwar(t) Sztuki: Warsztaty dla dorosłych

Data publikacji
14 czerwca 2017

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków   biuro@laznianowa.pl   sekreteriat: 12 425 03 20     bilety: 12 680 23 41 BIP

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków   biuro@laznianowa.pl   sekreteriat: 12 425 03 20     bilety: 12 680 23 41 BIP

Bulwar(t) Sztuki: Warsztaty dla dorosłych

Następna Poprzednia
Bulwar(t) Sztuki: Potańcówki międzypokoleniowe
Bulwar(t) Sztuki: Wydarzenia dla dzieci