Zamów Newsletter

Wysłano
X

Trzy lata po wspólnym debiutanckim albumie „Still Smiling”, Teho Teardo i Blixa Bargeld wracają z zupełnie nowym materiałem na jedynym w Polsce koncercie w Teatrze Łaźnia Nowa.


Tego typu spotkania dwóch osobowości zazwyczaj kończą się na jednym projekcie, ograniczonym w czasie. Jednak w tym przypadku szczególa więź, zarówno artystyczna jak i osobista oraz wspólna pasja odkrywania nowych terytoriów w muzyce i sztuce doprowadziła do powstania nowego, kolejnego albumu znakomitych artystów - Teho Teardo i Blixy Bargeld - „Nerissimo”.

Tytułowe "Nerissimo" to w języku włoskim stopień najwyższy przymiotnika „czarny” - czyli najczarniejszy.
W tym przypadku nie chodzi jednak o "czarną muzykę".
Napisane i śpiewane w języku niemieckim, angielskim i włoskim utwory, mienią się bowiem wieloma muzycznymi kolorami; dzieją się niczym odgrywane na szalce Petriego mikroskopijne dramaty („Ulgæ") czy surrealistyczna epopeja ("Animelle").

Nowością we współpracy artystów jest wykorzystanie instrumentów dętych (zwłaszcza klarnetu basowego), całego arsenału dzwonów, gitary barytonowej Teho i klasycznych instrumentów smyczkowych. Połączone tworzą niesamowite widmowe spektrum wsparte niskim aksamitnym głosem Blixy.

Okładka „Nerissimo” została zainspirowana obrazem z 1533 roku „Ambasadorowie” Hansa Holbeina. W obrazie osadzone są zagadkowe odniesienia do filozofii, religii, śmiertelności i iluzji, które łączą się z niektórymi tematami w materiale muzycznym płyty.

-------------
Teho Teardo - muzyk, kompozytor i realizator dźwięku mieszkający w Rzymie. Autor ścieżek dźwiękowych do filmów zdobywców Oscara Paolo Sorrentino i Gabriele Salvatores. Zdobywca wielu nagród muzycznych, takich jak Ennio Morricone Prize czy włoski odpowiednik Oscara - David Di Donatello.

Blixa Bargeld jest muzykiem, tworzy również jako pisarz, kompozytor, wykonawca i reżyser. Przez ponad 10 lat był gitarzystą w legendarnym zespole "Nick Cave and the Bad Seeds”. W 1980 roku założył i dalej prowadzi "Einstürzende Neubauten”. Obecnie mieszka w San Francisco, Berlinie i Pekinie.

-------------

Jedyny koncert w Polsce w Teatrze Łaźnia Nowa  w Krakowie 3 czerwca 2016 o godz. 20.00 (otwarcie bram o 19.00)
Bilety dostępne w kasie teatru (Kraków, os. Szkolne 25) na http://www.laznianowa.pl/tickets oraz w sieci ticketpro.pl i salonach Empik

2016-06-03

Pliki do pobrania

ZDJĘCIA press

Teho Teardo & Blixa Bargeld

Data publikacji
03 czerwca 2016

Teatr Łaźnia Nowa

Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków

Bilety tel.: 504 416 796 
bilety@laznianowa.pl

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl  
   

BIP

Teatr Łaźnia Nowa

Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków

Bilety tel.: 504 416 796 
bilety@laznianowa.pl

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl  
   

BIP

Teho Teardo & Blixa Bargeld

Następna Poprzednia
"Architekci" znów zbierają przedmioty!
Pierwszy łaźniowy rocznik już jest!

Pliki do pobrania

ZDJĘCIA press