Zamów Newsletter

Wysłano
X

Po czwartkowym spektaklu (8 listopada 2018) „Pluton p-brane” zapraszamy na spotkanie! 

„Miałkość, bladość, nicość wszelkich dzieł artystycznych, rzeźb, obrazów, architektur, literatur. Wszystkie szekspiry i cervantesy są niczym w porównaniu z oszałamiającym pięknem kosmosu! Zawsze byłem zdania, że największe i najpiękniejsze dzieła w historii ludzkości nie zostały stworzone przez wędrownych bardów, dramaturgów, poetów czy powieściopisarzy, lecz przez naukę” – mówi Percival Lowell w spektaklu „Pluton p-brane”.

Czym jest brana i jakie ma wymiary?
Ile jest możliwych historii wszechświata?
Dlaczego zaobserwowane przez Percivala Lowella kanały na Marsie nigdy nie istniały?
Czy losy Lowella i Plutona – planety, która utraciła swój status i stała się karłem – są w jakimś stopniu podobne?

Na powyższe pytania postarają się odpowiedzieć Mateusz Pakuła – autor tekstu i reżyser spektaklu, oraz Łukasz Lamża – filozof przyrody. Spotkanie poprowadzi Karolina Mania – autorka popularno-naukowej audycji „Mania Nauki” w Radiofonii.

 
Spotkanie rozpocznie się ok. godz. 18:30 w Klubie Kombinator. Wstęp wolny. Zapraszamy!


Czasoprzestrzeń wydaje się czterowymiarowa i niemal płaska. Ale gdy przyjrzymy się jej w bardzo małej skali, używając cząstek o bardzo dużej energii – pisał Stephen Hawking, brytyjski astrofizyk i kosmolog, profesor matematyki i fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Cambridge – możemy dojść do wniosku, że ma dziesięć lub jedenaście wymiarów. Hawking mówił, że żyjemy na branie, czyli czterowymiarowej powierzchni, która rozciąga się w przestrzeni o większej liczbie wymiarów – być może właśnie dziesięciu lub jedenastu. Bran jest znacznie więcej niż ta jedna, na której przyszło nam żyć. W każdej z nich ukryty jest osobny wszechświat z galaktykami, mgławicami i innymi obiektami kosmicznymi, co sugerowałoby, że równoległych wszechświatów może być nieskończenie wiele. Nieskończenie wiele może być też historii, które rozgrywają się we wszechświecie.
Słowo „brana” pochodzi od „membrany”, brany o dwóch wymiarach. Struna jest braną o jednym wymiarze. Branę o p wymiarach nazywa się natomiast „p-braną”.

Goście:
Mateusz Pakuła - dramatopisarz, dramaturg, absolwent PWST w Krakowie. Laureat Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, laureat i wielokrotny finalista Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Stypendysta Ministra Kultury oraz Miasta Krakowa. Wydał pięć książek z dramatami. W Teatrze Łaźnia Nowa na podstawie tekstów jego autorstwa zrealizowano spektakle "Wejście smoka. Trailer”, "KonradMaszyna”, "Smutki tropików”, "Kowboj Parówka” i "Wieloryb The Globe”.

dr Łukasz Lamża - filozof przyrody, nauczyciel akademicki, tłumacz i dziennikarz naukowy. Członek redakcji "Tygodnika Powszechnego". Pracuje w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ.

dr Karolina Mania - adwokat, doktor nauk prawnych UJ, adiunkt w Instytucie Ekonomii, Finansów i Zarządzania na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ, członek Centrum Alternatywnego Rozwiązywania Sporów przy Wydziale Prawa i Administracji UJ. Autorka programu popularno-naukowego MANIA NAUKI emitowanego w Radiofonia 100,5 FM.

***

fot. Monika Stolarska

 

2018-11-08

Ile jest możliwych historii wszechświata? Spotkanie z Mateuszem Pakułą i Łukaszem Lamżą

Data publikacji
08 listopada 2018

Teatr Łaźnia Nowa

Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków

Bilety tel.: 504 416 796 
bilety@laznianowa.pl

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl  
   

BIP

Teatr Łaźnia Nowa

Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków

Bilety tel.: 504 416 796 
bilety@laznianowa.pl

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl  
   

BIP

Ile jest możliwych historii wszechświata? Spotkanie z Mateuszem Pakułą i Łukaszem Lamżą

Następna Poprzednia
Jak kupić bilety na Boską Komedię? Instruktaż
Dziwny jest ten świat – Boska Komedia 2018