Zamów Newsletter

Wysłano
X

W ramach PURGATORIO, jednego z kręgów Boskiej Komedii, prezentujemy premiery, produkowane i współprodukowane przez Festiwal, oraz wydarzenia im towarzyszące.

Festiwal od kilku lat staje się platformą długofalowej współpracy, przestaje być tylko tygodniowym wydarzeniem, a wspiera produkcje w różnych teatrach całej Polski. Spektakle Boskiej Komedii trafiają do repertuarów i żyją przez kilka sezonów. „Chcę zwrócić uwagę na załamujący się system finansowania działalności bieżącej instytucji kultury i podjąć dyskusję z eventowymi oraz komercyjnymi trendami w zarządzaniu kulturą. Festiwal o tak rozpoznawalnej marce może być poważnym narzędziem w dyskusji o kondycji kultury w naszym kraju” – mówi Bartosz Szydłowski – pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu.

 

Sekcja PURGATORIO to także wydarzenia towarzyszące – spotkania z twórcami spektakli konkursowych, tzw. Sceny Dantejskie oraz Teatr od kuchni, czyli możliwość rozmowy z artystami i krytykami w niecodziennych warunkach – przy kuchennym stole, czy w towarzystwie dzieci w wieku przedszkolnym. Szczególnym wydarzeniem towarzyszącym będzie prapremiera filmu przygotowanego przez fanpage „Pilne: Krystian Lupa powiedział” na temat ostatniego sezonu teatralnego w Polsce.

 

Spektakle Sekcji PURGATORIO:

 

Nieznośnie długie objęcia

Reż. Iwan Wyrypajew

Festiwal zostanie zainaugurowany 4 grudnia spektaklem w reżyserii i według dramatu Iwana Wyrypajewa Nieznośnie długie objęcia. O napisanej przez siebie sztuce mówi następująco: „jej tematem jest «realne, prawdziwe życie», a (temat) jest trudny – ponieważ absolutna większość ludzi, żyjących na planecie rzadko odczuwa łączność z życiem. Dlatego, że „prawdziwe życie” można zrozumieć tylko wówczas, kiedy dochodzi do prawdziwej łączności z tym życiem. Sama sztuka jest dla mnie przede wszystkim o języku. O stylu, o słowie, o pięknie frazy. Zapewne ta sztuka jest kontynuacją tego, co robiłem w Lipcu, gdzie okrucieństwo i piękno łączyło się w jedno rodząc poezję. Jak można opisać rzeczywistość słowami? Nie da się. Ale słowa mogą wywoływać stan, który jest właśnie łącznością z życiem wewnątrz nas”. Akcja toczy się w Nowym Jorku i Berlinie. Czwórka bohaterów: troje przyjeżdża do Nowego Jorku z Europy w poszukiwaniu „lepszego” życia, tylko jeden z nich tu się urodził i wychował. Całej czwórce nie udaje się odnaleźć harmonii, ich życie przekształca się w koszmar, ale nagle z każdym z nich dzieje się coś niezwykłego. Wystąpią: Karolina Gruszka, Julia Wyszyńska, Maciej Buchwald i Dobromir Dymecki.

4 grudnia – godz. 19:00, 5-6 grudnia – godz. 20:00 (Narodowy Stary Teatr – Duża Scena)

 

Kalkstein/Czarne Słońce

Reż. Joanna Grabowiecka

Spektakl „Kalkstein/Czarne Słońce" powstaje w oparciu o historię Ludwika Kalksteina-Stolińskiego – Polaka o niemieckich korzeniach, żołnierza Armii Krajowej odznaczonego Krzyżem Walecznych, agenta gestapo odpowiedzialnego za wydanie Niemcom Stefana Grota-Roweckiego, współpracownika Urzędu Bezpieczeństwa, denuncjatora ludzi związanych z opozycją demokratyczną i Radiem Wolna Europa, a także badylarza, mitomana, kobieciarza, alkoholika, dwudziestowiecznego anty-Wallenroda, pisarza marynisty, scenarzysty, autora scenariusza popularnego serialu z gatunku płaszcza i szpady „Czarne chmury”. To opowieść o człowieku, który za wszelką cenę pragnął sławy i bohaterstwa, a został największym zdrajcą w historii polskiego podziemia i powojennej Polski. Ludwik Kalkstein to Super Polish Hero à rebours. Jego życie, rozciągnięte niemal na cały XX wiek staje się dla twórców spektaklu punktem wyjścia do rozważań o Polsce, płynności takich pojęć jak patriotyzm, ojczyzna, bohaterstwo czy zdrada.
W sztuce Julii Holewińskiej znajdziemy Polskę z czasów II Wojny Światowej, z okresu komunizmu, ale także tę z XVII wieku i tę współczesną - za każdym razem pełną dumy, brawury, odwagi, ale też zaściankowości, zabobonów, cwaniactwa i zdrad. "Kalkstein/Czarne Słońce" to podróż bez trzymanki przez polską historię i współczesność pełną pomników i szamba, przez świat, w którym ideały toczą walkę z ciemną stroną słońca.

5-6 grudnia – godz. 18:00 (Teatr Łaźnia Nowa – Duża Scena)

 

Plac Bohaterów

 

Reż. Krystian Lupa

 

Jest to pierwsza międzynarodowa koprodukcja festiwalu Boska Komedia. Spektakl miał premierę w Litewskim Narodowym Teatrze Dramatycznym 27 marca tego roku. Tekst Bernharda, ulubionego dramatopisarza Lupy, odnosi się do wydarzeń z marca 1938, kiedy Hitler dokonał aneksji Austrii. Na przykładzie bohatera, profesora filozofii Josepha Schustera i jego otoczenia, pokazuje on społeczeństwo w stanie rozkładu, słabe, zdezorientowane. Krystian Lupa lokuje akcję bliżej współczesnego widza. Nie jesteśmy świadkami wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat. To zagrożenie pełza dzisiaj i jest bardzo blisko, a współczesne elity nie potrafią się zmobilizować, bezwolnie nasłuchując marszu i krzyku ulicy.
„Spektakl Lupy wzbudził kontrowersje, bo jego wydźwięk uderzał wprost w polityczne porządki na Litwie i wskazywał publiczność jako niemego świadka, odżegnującego się od odpowiedzialności za nieuchronne i groźne zmiany. Litewscy aktorzy wspaniale wpisali się w Lupowską konwencję teatralnej utopii, cierpliwie wciągając widza w katastroficzny trans bezwładu” – opisuje Bartosz Szydłowski, Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia.

13-14 grudnia – godz. 18:00 (TVP Kraków Studio S3 w Łęgu)


Wielcy inni: depresje. Szymorska, Rymkiewicz, Bielicka

Reż. Jacek Kozłowski

Druga odsłona wałbrzyskiego stand-upu teatralnego Jacka Kozłowskiego. Wisława Szymborska, Jarosław Marek Rymkiewicz, Hanka Bielicka. Wybrani z bogatego pejzażu narodowych mitologii i symboli, ludzie-idiomy zabierają głos. Trzech aktorów, trzech bohaterów i trzy monologi. Przekraczając granice przyzwoitości i dobrego smaku, biograficzne szczegóły zostają tutaj wykorzystane, by uruchomić precyzyjny mechanizm zasadzający się na parodii i ironicznym podejściu do rzekomych świętości. Kolejne żarty i opowieści, prezentowane przez komików, składają się na prześmiewczy, ostry portret „polskich super-bohaterów”. Umożliwiając z jednej strony intymne obcowanie z ważnymi dla rodzimej kultury figurami, z drugiej – odzierając je z patosu, powagi i wzniosłości – bez wątpienia ulubionych zjawisk z rezerwuaru polskiego historycznego imaginarium. Szymborska, Rymkiewicz, Bielicka ukazani zostaną w depresji. Doświadczenie rozczarowania, znudzenia rozpoznanym światem, daje się odnaleźć w trzech, indywidualnych, zamkniętych i kompletnych językowych przestrzeniach. Równocześnie odmienne stylistyki, właściwe dla trzech artystów, wyznaczają różne modele podejścia do opisu i diagnozowania rodzimej rzeczywistości. Każdy z nich natomiast zostanie wzięty w ostry, komiczny nawias i posłuży jako pretekst do szalonej zabawy zbiorowymi wyobrażeniami, kulturowymi normami i wielkimi hasłami, z patriotyzmem na czele.

5 grudnia – godz. 20:00, 6 grudnia – godz. 21:00 (Teatr Ludowy – Scena Pod Ratuszem)

 

Wszystkie spektakle Sekcji PURGATORIO będą także pokazywane w styczniu w repertuarze Teatru Łaźnia Nowa.

2015-10-23

PURGATORIO - premiery Festiwalu Boska Komedia

Data publikacji
23 października 2015

Teatr Łaźnia Nowa

Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków

Bilety tel.: 504 416 796 
bilety@laznianowa.pl

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl  
   

BIP

Teatr Łaźnia Nowa

Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków

Bilety tel.: 504 416 796 
bilety@laznianowa.pl

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl  
   

BIP

PURGATORIO - premiery Festiwalu Boska Komedia

Następna Poprzednia
Nowa widownia dla łaźniowej widowni!
Same Suki na urodziny Kombinatora