Tagi
#Architekci  (6) #Baśnie z 1001 bloku  (7) #Boska Komedia  (41) #casting  (5) #czytanie  (7) #dyskusja  (3) #dzieci  (43) #Emigranci  (15) #Eva Rysova  (11) #Fakir  (9) #festiwal  (104) #film  (5) #fotorelacja  (31) #Fuck  (7) #FUU  (4) #gala  (1) #Genius Loci  (8) #happening  (3) #instalacja  (4) #Jakub S.  (5) #jubileusz  (8) #Kalkstein  (8) #Kieślowski Unimited  (5) #Klątwa  (20) #Kombinator  (5) #koncert  (95) #Koncert życzeń  (21) #konferencja  (8) #konkurs  (8) #koprodukcja  (8) #Kowboj Parówka  (8) #Krwawe wesele  (7) #Magda Miklasz  (7) #Magda Szpecht  (7) #Marcin Liber  (8) #Mateusz Pakuła  (14) #Michał Borczuch  (11) #Misja  (22) #modernizacja  (23) #modernizacja grudzień  (2) #Modernizacja kwiecień  (2) #modernizacja listopad  (6) #Modernizacja luty  (4) #modernizacja październik  (1) #modernizacja sierpień  (3) #modernizacja styczeń  (5) #modernizacja wrzesień  (3) #monodram  (10) #Montownia  (24) #Mrożek  (8) #nagroda  (31) #Nieznośnie długie objęcia  (8) #Noc Teatrów  (7) #Nowy Bulwart Sztuki  (59) #Paradiso  (8) #Pelcia  (17) #performance  (6) #piknik  (4) #premiera  (36) #program  (29) #projekt  (54) #Przypadek  (16) #Quo vadis  (15) #Recenzje  (4) #repertuar  (17) #Skowyt  (5) #spektakl gościnny  (53) #Spektakle wyjazdowe  (8) #spotkanie  (28) #Strzępka  (19) #Szekspir  (1) #Szydłowska  (25) #Szydłowski  (44) #taniec  (1) #Teatr IMKA  (4) #Teatr Zgromadzenie  (5) #Tochowicz  (2) #Tomasz Schimscheiner  (4) #Trzej Muszkieterowie  (18) #warsztaty  (42) #Wejście Smoka  (12) #werdykt  (3) #wernisaż  (4) #Wielcy inni  (4) #Wieloryb  (14) #Witkacy  (2) #Wszystko o mojej matce  (20) #Wyspiański  (5) #wystawa  (9) #zwiedzanie  (6)

Zamów Newsletter

Wysłano
X

Stary Browar w Poznaniu, Fabryka Trzciny i Klub „le madame” z Warszawy, Stocznia Gdańska, nowohucka Łaźnia Nowa i – przede wszystkim - aż pięć obiektów legnickich: Hale na Jagiellońskiej i na Ściegiennego, były WDK i dawne kino „Kolejarz” oraz pohandlową Scenę na Piekarach prezentowano w sekcji Architektura na światowej wystawie scenografii i architektury teatralnej w Pradze.

Praskie Quadriennale 2007 - pięć legnickich scen pozateatralnych na wystawie.


Stary Browar w Poznaniu, Fabryka Trzciny i Klub „le madame” z Warszawy, Stocznia Gdańska, nowohucka Łaźnia Nowa i – przede wszystkim - aż pięć obiektów legnickich: Hale na Jagiellońskiej i na Ściegiennego, były WDK i dawne kino „Kolejarz” oraz pohandlową Scenę na Piekarach prezentowano w sekcji Architektura na światowej wystawie scenografii i architektury teatralnej w Pradze.

Jeśli chcielibyśmy wskazać miasto będące najbardziej wyrazistym symbolem zmian, które dokonały się w Europie w XX wieku, to w pierwszej kolejności trzeba wziąć pod uwagę Legnicę. Niemieckie miasto oddalone o 60 kilometrów od Wrocławia na mocy porozumień poczdamskich z 1945 roku znalazło się, tak jak cały Dolny Śląsk, w granicach państwa polskiego. Niemieccy mieszkańcy zostali wysiedleni do Niemiec, do miasta wprowadziła się ludność polska przesiedlona z innych terenów, głównie ze wschodu, który z kolei przypadł Związkowi Radzieckiemu.

Ale prawa własności Polaków do Legnicy nie były pełne. Otóż Legnica przez prawie pół wieku, aż do roku 1991, była siedzibą Północnej Grupy Wojsk Radzieckich w Europie. Stacjonował tu garnizon liczący dziesiątki tysięcy żołnierzy, szykujący się w praktyce do ataku na Europę. Zapewniało to wyjątkowy status samemu miastu i jego ludności, tworzyło transgraniczną, wielokulturową zonę. Po 1991 roku wojska radzieckie opuściły Polskę i prawie połowa miasta opustoszała.

Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy jako pierwszy w Polsce rozpoczął grę z przestrzenią miasta. Już od połowy lat 90. zamiast sceny w teatrze wybierał opuszczone przestrzenie miejskie, stare hale fabryczne, koszary, porzucone kina.

W Legnicy nie brakuje zniszczonych i zaniedbanych budynków, ale wszystkie one mają swoją historię, która chce być na nowo opowiedziana. Teatr ożywia przedwojenne sale teatralne, którym jeszcze niedawno brakowało życia. Ratuje je przed śmiercią i zapomnieniem. Twórcom teatru w Legnicy – Jackowi Głombowi i Małgorzacie Bulandzie – zależy na świadomym wyborze zaadaptowanych przestrzeni, bo tylko ich związek z opowiadaną historią „przekracza granicę sztuki”.

Spalone mury dawnego kina „Kolejarz”, wciąż jeszcze wspominane przez starszych mieszkańców Legnicy, gdzie przed wojną odbywały się bale, a po wojnie można było zobaczyć najlepsze kino amerykańskie, zachodnioeuropejskie i ludowo-demokratyczne, są miejscem akcji „Ballady o Zakaczawiu”. Teatr rewitalizował również byłą salę teatralną znajdującą się w stuletniej kamienicy, w której wcześniej mieściła się restauracja dla nazistowskich urzędników, siedziba Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów, PRL-owski Wojewódzki Dom Kultury, a po upadku komunizmu działała tu nielegalna giełda pirackich kaset magnetowidowych. W zniszczonych wnętrzach odbyła się m.in. premiera „Hamleta”.

I wreszcie scena na największym blokowisku Legnicy, osiedlu Piekary, gdzie sypia jedna piąta mieszkańców miasta. Tutaj w przestrzeń teatralną zamienił się obdrapany, metalowy barak – dawniej sklep PSS „Społem” (symbol handlu z czasów PRL-u z wiecznie pustymi półkami), potem hurtownia farmaceutyczna. Teatr zaadaptował przestrzeń, nie zmieniając jej charakteru.

W listopadzie 2004 roku zainaugurowano działalność tej niezwykłej sceny spektaklem „Made in Poland” Przemysława Wojcieszka. Przedstawienie rozgrywało się w pawilonie, ale także wokół niego, projekcje rzucane były na ślepą ścianę stojącego nieopodal, wybudowanego w latach 70., dziesięciopiętrowego bloku z wielkiej płyty.

(z katalogu polskiej ekspozycji narodowej)

2007-06-07

Prezentacja przestrzeni Łaźni Nowej na Międzynarodowym Quadrinnale Scenografii w Pradze

Data publikacji
07 czerwca 2007

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków   biuro@laznianowa.pl   sekreteriat: 12 425 03 20     bilety: 12 680 23 41 BIP

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków   biuro@laznianowa.pl   sekreteriat: 12 425 03 20     bilety: 12 680 23 41 BIP

Prezentacja przestrzeni Łaźni Nowej na Międzynarodowym Quadrinnale Scenografii w Pradze

Następna Poprzednia
Realizacja filmu dokumentalnego o Teatrze Łaźnia Nowa - "Przestrzeń ryzyka"
Prezentacja teatru podczas sesji: "Polityka. Ekonomia. Teatr"