Zamów Newsletter

Wysłano
X

W ramach 8. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, powstały trzy nowe spektakle będące koprodukcjami Boskiej Komedii i Łaźni Nowej. Dwa z nich - "Nieznośnie długie objęcia" w reż. Iwana Wyrypajewa oraz "Kalkstein/Czarne słońce" w reż. Joanny Grabowieckiej od stycznia wejdą do repertuaru Łaźni. Już teraz zapraszamy do sprawdzenia programu i kupna styczniowych biletów, które są dostępne w systemie rezerwacji Łaźni.

-----

Nieznośnie długie objęcia

Reż. Iwan Wyrypajew

Festiwal zostanie zainaugurowany 4 grudnia spektaklem w reżyserii i według dramatu Iwana Wyrypajewa Nieznośnie długie objęcia. O napisanej przez siebie sztuce mówi następująco: „jej tematem jest «realne, prawdziwe życie», a (temat) jest trudny – ponieważ absolutna większość ludzi, żyjących na planecie rzadko odczuwa łączność z życiem. Dlatego, że „prawdziwe życie” można zrozumieć tylko wówczas, kiedy dochodzi do prawdziwej łączności z tym życiem. Sama sztuka jest dla mnie przede wszystkim o języku. O stylu, o słowie, o pięknie frazy. Zapewne ta sztuka jest kontynuacją tego, co robiłem w Lipcu, gdzie okrucieństwo i piękno łączyło się w jedno rodząc poezję. Jak można opisać rzeczywistość słowami? Nie da się. Ale słowa mogą wywoływać stan, który jest właśnie łącznością z życiem wewnątrz nas”. Akcja toczy się w Nowym Jorku i Berlinie. Czwórka bohaterów: troje przyjeżdża do Nowego Jorku z Europy w poszukiwaniu „lepszego” życia, tylko jeden z nich tu się urodził i wychował. Całej czwórce nie udaje się odnaleźć harmonii, ich życie przekształca się w koszmar, ale nagle z każdym z nich dzieje się coś niezwykłego. Wystąpią: Karolina Gruszka, Julia Wyszyńska, Maciej Buchwald i Dobromir Dymecki.

W Łaźni: 8-10.01.2016, godz. 19.00

 

-----

Kalkstein/Czarne Słońce

Reż. Joanna Grabowiecka

Spektakl „Kalkstein/Czarne Słońce" powstaje w oparciu o historię Ludwika Kalksteina-Stolińskiego – Polaka o niemieckich korzeniach, żołnierza Armii Krajowej odznaczonego Krzyżem Walecznych, agenta gestapo odpowiedzialnego za wydanie Niemcom Stefana Grota-Roweckiego, współpracownika Urzędu Bezpieczeństwa, denuncjatora ludzi związanych z opozycją demokratyczną i Radiem Wolna Europa, a także badylarza, mitomana, kobieciarza, alkoholika, dwudziestowiecznego anty-Wallenroda, pisarza marynisty, scenarzysty, autora scenariusza popularnego serialu z gatunku płaszcza i szpady „Czarne chmury”. To opowieść o człowieku, który za wszelką cenę pragnął sławy i bohaterstwa, a został największym zdrajcą w historii polskiego podziemia i powojennej Polski. Ludwik Kalkstein to Super Polish Hero à rebours. Jego życie, rozciągnięte niemal na cały XX wiek staje się dla twórców spektaklu punktem wyjścia do rozważań o Polsce, płynności takich pojęć jak patriotyzm, ojczyzna, bohaterstwo czy zdrada.
W sztuce Julii Holewińskiej znajdziemy Polskę z czasów II Wojny Światowej, z okresu komunizmu, ale także tę z XVII wieku i tę współczesną - za każdym razem pełną dumy, brawury, odwagi, ale też zaściankowości, zabobonów, cwaniactwa i zdrad. "Kalkstein/Czarne Słońce" to podróż bez trzymanki przez polską historię i współczesność pełną pomników i szamba, przez świat, w którym ideały toczą walkę z ciemną stroną słońca.

W Łaźni: 22, 23, 24.01.2016, godz. 19.00

2015-10-26

"Nieznośnie długie objęcia" i "Kalkstein/Czarne słońce" od stycznia w Łaźni!

Data publikacji
26 października 2015

Teatr Łaźnia Nowa

Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków

Bilety tel.: 504 416 796 
bilety@laznianowa.pl

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl  
   

BIP

Teatr Łaźnia Nowa

Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków

Bilety tel.: 504 416 796 
bilety@laznianowa.pl

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl  
   

BIP

"Nieznośnie długie objęcia" i "Kalkstein/Czarne słońce" od stycznia w Łaźni!

Następna Poprzednia
FOTORELACJA: Wernisaż wystawy Duchy Teatru
Krzysztof Dracz, aktor „Klątwy” doceniony na bydgoskich Prapremierach!