Zamów Newsletter

Wysłano
X

„WIELORYB” TEATRU ŁAŹNIA NOWA Z NAGRODĄ SPECJALNĄ MIESIĘCZNIKA „TEATR”.

W piątek, 27 listopada, „Teatr” wręczył nagrodę realizatorom spektaklu „Wieloryb The Globe”. Gala odbyła się w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Spektakl nowohuckiej Łaźni Nowej zrealizowany w koprodukcji z Teatrem Starym w Lublinie uhonorowano za unikatową wartość artystyczną i humanistyczną. 

Napisany specjalnie dla Krzysztofa Globisza przez Mateusza Pakułę tekst miał swoją teatralną premierę 

w grudniu ubiegłego roku na Festiwalu Boska Komedia. Reżyserka, Eva Rysová, a także aktorki – Zuzanna Skolias i Marta Ledwoń były studentkami Globisza. I właśnie dla niego w 2015 roku wpadły na pomysł zrobienia spektaklu, w którym zmagający się z powrotem do zdrowia po wylewie jeden z najlepszych polskich aktorów, odgrywałby główną rolę – byłby wielorybem wyrzuconym z oceanu na piaszczysty brzeg, którego one jako działaczki Greenpeace’u chciałyby uratować. Dzięki wsparciu Teatru Łaźnia Nowa i Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia, a także Teatru Starego w Lublinie, spektakl udało się wyprodukować, a marzenie o teatrze terapii – ale nie dla Globisza, a dla widzów – zyskało swój namacalny kształt.

„Myślę, że taki spektakl nie mógłby powstać w teatrze repertuarowym. W Łaźni jesteśmy od samego początku wierni zasadzie, że warto wspierać artystów z marzeniami, że droga poszukiwań jest wartością samą w sobie. Tylko wtedy mogą powstawać tak niezwykłe spektakle. Poza kalkulacją, pragmatyzmem i ideologią.”- mówi Bartosz Szydłowski, Dyrektor Artystyczny Teatru Łaźnia Nowa oraz Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia.

„Wieloryb The Globe” to sztuka o empatii, wychodzeniu z choroby i niesieniu pomocy; o słowach i o tym, czego słowa nie są w stanie powiedzieć; o sile muzyki i jej uzdrawiającej mocy; o czułości i rodzeniu dzieci; o granicach wyobraźni. Miesięcznik „Teatr” uhonorował Krzysztofa Globisza, Mateusza Pakułę, Evę Rysovą, Martę Ledwoń, Zuzannę Skolias-Pakułę, Antonisa Skoliasa, Marcina Chlandę, Cezarego Tomaszewskiego i Mateusza Wajdę za unikalną wartość artystyczną i humanistyczną. „Krzysztof Globisz przez trzydzieści pięć lat pracy na scenie zagrał role znakomite i przyzwyczaił nas do swego mistrzostwa – może także przyzwyczaił i siebie, a teraz na nowo odkrywa ich wartość ledwo wysłowionym, dziecięcym wierszykiem” – pisał na łamach „Teatru” Jacek Kopciński, który przewodniczył tegorocznemu jury przyznającemu nagrody miesięcznika (oprócz niego jury tworzyli: Jacek Cieślak, Wojciech Majcherek, Jacek Wakar i Kalina Zalewska). 

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w piątek, 27 października, o godzinie 18:00 w Instytucie Teatralnym w Warszawie. Odebrali je: Krzysztof Globisz, Eva Rysová i Zuzanna Skolias-Pakuła. W listopadzie na scenie Łaźni Nowej „Wieloryba The Globe” będzie można zobaczyć 18, 19 i 20 listopada.

2017-10-27

Rozdanie nagród Miesięcznika TEATR

Data publikacji
27 października 2017

Teatr Łaźnia Nowa

Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków

Bilety tel.: 504 416 796 
bilety@laznianowa.pl

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl  
   

BIP

Teatr Łaźnia Nowa

Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków

Bilety tel.: 504 416 796 
bilety@laznianowa.pl

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl  
   

BIP

Rozdanie nagród Miesięcznika TEATR

Następna Poprzednia
Boska Komedia - Konferencja Prasowa
"Wszystko o mojej matce" zwycięża w Zabrzu