Zamów Newsletter

Wysłano
X

Teatr Łaźnia Nowa otworzył nowy sezon teatralny 2018/2019 premierowym spektaklem pt. "Miłosna Wojna Stulecia" w reżyserii Evy Rysovej.

Ile lat wspólnego życia potrzeba, aby zabić uczucie? Czy złamaną miłość można naprawić? Jak zranić ukochaną osobę i uchronić się przed odwetem?

Eva Rysová wzieła na warsztat debiutancki poemat szwedzkiej literaturoznawczyni i feministki Ebby-Witt Brattström, napisany po głośnym rozwodzie pisarki z Horace’em Engdahlem - członkiem Akademii Szwedzkiej przyznającej Nobla w dziedzinie literatury. Bohaterów opowieści jest dwoje: ona i on. Łączy ich ponadtrzydziestoletni związek, wspólnie wychowane dzieci, udane życie zawodowe i wysoka pozycja społeczna. To elita szwedzkiej kultury. Co się stanie, gdy dwoje takich wejdzie na wojenną ścieżkę, w której orężem są słowa?

Reżyserka zaproponowała intymną, bolesną, ale i ironiczną wiwisekcję miłosnego związku w fazie rozpadu. Pojedynek na uszczypliwości, rywalizacja o rację, akrobatyka uczuć. Balansowanie na granicy miłości i nienawiści. W tle problem przemocy wobec kobiet i wołanie o równouprawnienie. Kto wygra tę wojnę płci?

To kolejna po „Wielorybie – The Globe” kameralna realizacja reżyserki dla Teatru Łaźnia Nowa. W rolach głównych zobaczymy fenomenalny duet, a prywatnie aktorskie małżeństwo: Dominikę Bednarczyk i Radosława Krzyżowskiego.

 

3 września naszym gościem była sama autorka poematu: Ebba Witt-Brattström. To pierwsza teatralna adaptacja utworu w Polsce.
Spotkanie poprowadziła dziennikarka radiowa i filolożka - Justyna Nowicka. Tłumaczenie rozmowy: Piotr Krasnowolski.

--
Ebba Witt-Brattström (ur. 1953) jest szwedzką pisarką, krytyczką literacką i profesorką na Uniwersytecie w Helsinkach. Opublikowała kilka przełomowych rozpraw na temat skandynawskich pisarek oraz szereg tekstów o historii ruchu feministycznego w Szwecji, w który była i nadal jest bardzo zaangażowana. "Miłosna wojna stulecia" wydana w Szwecji w 2016 roku jest jej pierwszą książkę z zakresu literatury pięknej.

 

--

fot. Monika Stolarska

2018-09-10

MIŁOSNA WOJNA STULECIA. Pierwsza premiera sezonu i spotkanie z Ebbą Witt-Brattström

Data publikacji
10 września 2018

Teatr Łaźnia Nowa

Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków

Bilety tel.: 504 416 796 
bilety@laznianowa.pl

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl  
   

BIP

Teatr Łaźnia Nowa

Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków

Bilety tel.: 504 416 796 
bilety@laznianowa.pl

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl  
   

BIP

MIŁOSNA WOJNA STULECIA. Pierwsza premiera sezonu i spotkanie z Ebbą Witt-Brattström

Następna Poprzednia
Spotkanie z Ebbą Witt-Brattström w ramach Conrad Festival 2018
Bulwar(t) 2017: FOTO-PODSUMOWANIE