Zamów Newsletter

Wysłano
X

TO NIE BYŁA BAJKA

Rozegraliśmy kolejną bitwę teatralną w ramach Małej Boskiej Komedii #3. Widzowie i Jurorzy obejrzeli spektakle: „Mała Syrena” Teatru Miejskiego w Gliwicach oraz „Don Kichot” w wykonaniu Grupy Coincidentia z Białegostoku i Teatru Pinokio w Łodzi. Po emocjonujących obradach członkowie Jury wyłonili trzeciego finalistę, czyli zwycięzcę bitwy TO NIE JEST BAJKA.

SPOTKANIE ZE SZTUKĄ

Obrady Jury w drugiej połowie festiwalu są coraz dłuższe. Jurorzy zaczynają zwracać uwagę na więcej aspektów dzieła teatralnego. Są także coraz bardziej krytyczni i wymagający. W trakcie spotkań z artystami pada mnóstwo pytań ze strony dzieci i młodzieży – o inspiracje, pomysły, elementy scenografii, niezrozumiałe interpretacyjnie fragmenty, ale przede wszystkim o kwestie techniczne. Ile trwa montaż i demontaż scenografii? Ile ton piasku znajduje się na sali? W jaki sposób jakiś element działa, skąd się bierze woda… i wiele innych. Krytycy doceniają przede wszystkim wkład energetyczny i zaangażowanie aktorów, skupiają się na warstwie wizualnej i scenografii oraz oczekują... muzyki tworzonej na żywo.

DOCERE, MOVERE, DELECTARE

Tym razem toczyliśmy spór o funkcje spektakli. Dzieci zastanawiały się po co do teatru przychodzą, czego oczekują i co dostają, zwłaszcza, kiedy na warsztat brana jest literatura i świat baśni. Przeżycie emocjonalne i dobra energia, z którą zostają po spektaklu jest dla nich bardzo ważna, właściwie tak samo jak kwestie rozumienia całości spektaklu i wyciągania z niego wniosków. Serce i rozum okazują się równorzędne w odbiorze spektaklu. „Don Kichot” zachwycił jurorów przede wszystkim swoją energią, porywczością, kontaktem z widzem i hiszpańską muzyką. Największe wrażenie zrobiła na nich gra aktorska (genialne kreacje) oraz scenografia. W przypadku „Małej Syreny” jurorzy nie oparli się wdziękowi czarownicy, która powaliła ich na kolana, nie tylko wspaniałym wokalem. Zauroczył ich także podwodny świat stworzony z folii, błysków i projekcji. Swoboda interpretacyjna dała im wiele przyjemności, tak by i młodszy, i starszy widz mógł w spektaklu znaleźć to, czego szuka. Okazało się, że głód „prawdziwego Andersena” jest większy, niż „słodkiego Disneya”.

ZNAMY FINALISTĘ

Po zliczeniu głosów poznaliśmy zwycięzcę w bitwie TO NIE JEST BAJKA. Do jesiennego finału przechodzi spektakl „Don Kichot” Grupy Coincidentia i Teatru Pinokio w Łodzi. Gratulujemy twórcom „Małej Syreny” Teatru Miejskiego w Gliwicach, który zyskał wielu zwolenników wśród krakowskiej publiczności.

Stosunek głosów wygląda następująco:

DON KICHOT: TAK - 92%, nie - 8%

MAŁA SYRENA: 58 % - tak , nie – 42%

Gratulujemy!

***

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury

2019-05-30

To nie była bajka, ale znamy już wyniki 3 bitwy MBK #3

Data publikacji
30 maja 2019

Teatr Łaźnia Nowa

Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków

Bilety tel.: 504 416 796 
bilety@laznianowa.pl

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl  
   

BIP

Teatr Łaźnia Nowa

Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków

Bilety tel.: 504 416 796 
bilety@laznianowa.pl

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl  
   

BIP

To nie była bajka, ale znamy już wyniki 3 bitwy MBK #3

Następna Poprzednia
Łaźnia Nowa. 15 lat TEATRU
Druga bitwa MBK #3