Zamów Newsletter

Wysłano
X

DRUGA BITWA MBK#3

Dwa z czterech pojedynków Małej Boskiej Komedii #3 zostały już rozegrane. Oznacza to, że jesteśmy na półmetku festiwalu. W miniony czwartek na scenie Teatru Łaźnia Nowa obejrzeliśmy „Pamięć Rutki” (Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie), a w ostatni poniedziałek – „Chłopców z Placu Broni” (Teatr Pinokio w Łodzi). Oba spektakle startowały w teatralnej bitwie TAK WYBUCHAJĄ WOJNY. Wiemy już, który z nich, zdaniem jurorów, zasłużył na nominację do finału!

BIORĄC TWÓRCÓW NA SPYTKI

Po obu pokazach publiczność tradycyjnie pozostała na miejscach, aby zadać artystom pytania na temat zaprezentowanych spektakli. Szczegóły techniczne, proces przygotowania, elementy scenografii, symbolika, ukryte znaczenia – to sprawy, które interesowały młodych krytyków teatralnych. Jurorzy dowiedzieli się też, jak się gra we własnym teatrze, a jak na pokazach gościnnych w innym mieście. Okazuje się, że przystosowanie spektaklu do innej przestrzeni wcale nie jest proste. Za każdym razem wymaga od reżysera i zespołu technicznego sporego namysłu. Wszystko zależy od architektury miejsca, od tego, jak zbudowane są scena i widownia, czy od sprzętu, jaki mamy do dyspozycji. Wiedza zaczerpnięta z pierwszej ręki – bo od samych twórców przedstawień – przydała się podczas obrad, gdy jurorzy formułowali swoje opinie o spektaklach.

DYSKUSJE DO BIAŁEGO RANA?

Obrady w formie warsztatów, prowadzone przez pedagogów teatru, odbyły się dwukrotnie, czyli po każdym ze spektakli bitwy. Dzięki temu jurorzy mogli omówić i ocenić każde dzieło osobno; niezależnie od opinii na temat drugiego spektaklu startującego w pojedynku. Debata była ożywiona, zdania podzielone, niektóre grupy wręcz nie chciały zakończyć rozmów pomimo regulaminowego końca czasu obrad. Od jednej z jurorek usłyszeliśmy, że „Pamięć Rutki” to przedstawienie, na które czekała przez całe swoje nastoletnie życie, od innego jurora – że było to przedstawienie dla starszych dzieci. Panowie zwracali uwagę, że w „Chłopcach z Placu Broni” brakuje pełnoprawnych dziewczęcych bohaterek. Panie ripostowały, że nie uważają tego za mankament przedstawienia, bo równie chętnie chodzą do teatru na spektakle o chłopcach. Wiele osób podkreślało wysoki poziom muzyczny obu przedstawień.

KTO WYGRAŁ?

Po obu głosowaniach i podliczeniu piłek poznaliśmy werdykt. Zdaniem dziecięco-młodzieżowego Jury Małej Boskiej Komedii #3 spektakl, który powinien zostać jeszcze raz pokazany krakowskiej publiczności, to „Chłopcy z Placu Broni”! Gratulujemy Teatrowi Pinokio z Łodzi i zapraszamy do Teatru Łaźnia Nowa po wakacjach na finał naszego festiwalu! Gratulujemy też zespołowi Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. Wasz spektakl również otrzymał zdecydowanie więcej piłek różowych (głosów na TAK) niż pomarańczowych (na NIE), co oznacza, że przekonał większość jurorek i jurorów. Niestety liczby są nieubłagalne. Dokładny wynik pojedynku TAK WYBUCHAJĄ WOJNY ukształtował się na poziomie:

CHŁOPCY Z PLACU BRONI: TAK – 93,5%, NIE – 6,5%
PAMIĘĆ RUTKI: TAK – 71%, NIE – 29%

Drogie Jurorki, Drodzy Jurorzy, dziękujemy za zaangażowanie i kolejne dni owocnych obrad! Widzimy się na kolejnych spektaklach!

***

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury

2019-05-23

Druga bitwa MBK #3

Data publikacji
23 maja 2019

Teatr Łaźnia Nowa

Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków

Bilety tel.: 504 416 796 
bilety@laznianowa.pl

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl  
   

BIP

Teatr Łaźnia Nowa

Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków

Bilety tel.: 504 416 796 
bilety@laznianowa.pl

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl  
   

BIP

Druga bitwa MBK #3

Następna Poprzednia
To nie była bajka, ale znamy już wyniki 3 bitwy MBK #3
Rozegraliśmy pierwszą bitwę MBK#3