Zamów Newsletter

Wysłano
X

„Nie wierzymy w teatr online, bo teatr jest sztuką czterowymiarową. Nic nie zastąpi żywego kontaktu z aktorem, energetycznej wymiany z widzem i atmosfery, którą buduje pełne dzieło teatralne.  Niemniej jednak, o wiele trudniej wyobrazić sobie, że nagle znikamy z horyzontu naszej publiczności. Stąd pomysł, aby gościć w domach widzów ze stałą ramówką programową.” – mówi Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny teatru.

Od poniedziałku do piątku zapraszamy do wspólnego dbania o higienę myślenia. Otwieramy łaźniowe archiwum, z pełną kolekcją anegdot z przeszłości, pokazujemy rejestrację naszych spektakli, produkujemy miniserial literacki „W związku z zaistniałą sytuacją” wg.  tekstów Zośki Papużanki z udziałem Agnieszki Przepiórskiej oraz kontynuujemy, w wersji domowej, Akademię Filmu Polskiego, prowadzoną przez Łukasza Maciejewskiego.

Kwiecień zaprogramowany!  Zapraszamy!

Wszystkie materiały udostępniane będą na Facebooku oraz naszym kanale YouTube.

 

PONIEDZIAŁKI (6, 13, 20, 27 kwietnia), godz. 10:00
Łaźnia 25 lat. MIEJSCE/LUDZIE/IDEE

W poniedziałki odkrywamy tajemnice teatralnego Archiwum X Łaźni Nowej, wraz z Małgorzatą Wach, kuratorką wystawy „Przeszłość do dziś, tylko cokolwiek dalej” stworzonej z okazji 15-letniej działalności teatru w Nowej Hucie. Historia Łaźni zaczęła się jednak 25 lat temu, na krakowskim Kazimierzu. Te lata wypełnione są historiami, marzeniami, ideami i niesamowitymi ludźmi. Niektóre z tych opowieści usłyszycie po raz pierwszy w ramach wirtualnej podróży w czasie.

 

WTORKI (7, 14, 21, 28 kwietnia), godz. 20:00
POKAZY SPEKTAKLI ONLINE

We wtorkowe wieczory Teatr Łaźnia Nowa zaprasza publiczność przed ekrany komputerów i prezentuje nagrania swoich repertuarowych i archiwalnych spektakli. Dotychczas online dostępne były cztery spektakle, które zgromadziły w wirtualnej przestrzeni Łaźni tysiące widzów.

Kwietniowy repertuar to cztery tytuły. Ropoczyna kosmiczny „Pluton p-brane” w reżyserii Mateusza Pakuły. Śledźcie naszą stronę i media społecznościowe, kolejne tytuły będziemy zdradzać po wtorkowej emisji.

 

ŚRODY I PIĄTKI (od 3 kwietnia), godz. 18:00
W ZWIĄZKU Z ZAISTNIAŁĄ SYTUACJĄ

miniserial literacki

„Z rodziną da się być, kiedy się nie jest aż tak bardzo” – mówi bohaterka naszego nowego miniserialu literackiego. Bo życie w izolacji, w kwarantannie, z pracą zdalną, z dziećmi na głowie, z lekcjami online wcale nie jest takie łatwe. A właściwie to jest bardzo trudne. W sytuacji, w której nie ma dokąd uciec, recepty na czasy zarazy szukamy w śmiechu.

Zośka Papużanka za literackim sterem i znakomita Agnieszka Przepiórska w roli matki dwójki dzieci i żony, której mąż utknął na drugim końcu świata. Brzmi znajomo?

W każdą kwietniową środę i piątek zapraszamy na kolejne kilkuminutowe odsłony cyklu wideo, który powstaje zdalnie w domowych zaciszach pisarki, aktorki i montażysty. Pomysłów na bieżąco dostarcza nam życie, niestety.

---

Premierowe odcinki: 3, 8, 10, 15, 17, 22, 24 i 29 kwietnia 2020 na: www.facebook.com/laznianowa oraz www.youtube.com/LazniaNowa

Teksty: Zośka Papużanka
Wykonanie: Agnieszka Przepiórska
Reżyseria filmowa: Przemysław Fik
Produkcja: Teatr Łaźnia Nowa

 

CZWARTKI (2, 9, 16, 23, 30 kwietnia), godz. 19:00
DOMOWA AKADEMIA FILMU POLSKIEGO ŁUKASZA MACIEJEWSKIEGO // ONLINE

Domowa Akademia Filmu Polskiego to powrót do ikonicznej funkcji kina. Polskie kino jako remedium, przestroga, jako wypełnienie pustki, nadzieja, a czasami rozrywka. Co czwartek o 19:00 kurator łaźniowego cyklu filmowego – Łukasz Maciejewski, przygotuje dla widzów swoją propozycję filmu do obejrzenia w czasie kwarantanny.
Filmy udostępniane na facebooku i kanale YouTube Łaźni Nowej będą dopowiedzeniem bezpośrednich spotkań, których nie odbędziemy, rozmów, których (miejmy nadzieję, że chwilowo) nie uda się przeprowadzić – w żaden sposób nie będą jednak substytutem.
Łukasz Maciejewski opowie o filmach, które pomagają przetrwać. Bo przecież, cytując mistrza Andrzeja Wajdę: „musimy szukać porozumienia z rzeczywistością, która jest tu i teraz”. Jest jaka jest. Innej nie mamy.

 ***

BIOGRAMY TWÓRCÓW

Zośka Papużanka
Ukończyła teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, obroniła doktorat o recepcji sztuk Federica Garcíi Lorki w polskich teatrach, uczy języka polskiego w bardzo dobrej szkole. Pisze. Czyta. Lista jej ulubionych pisarzy jest długa, na czele niezmiennie jednak Vladimir Nabokov.
Wydała dotychczas dwie powieści („Szopka”, 2012; „On”, 2016) i jeden zbiór opowiadań („Świat dla ciebie zrobiłem”, 2017). Trzecia powieść jest w drodze. „Szopka” zyskała duży aplauz wśród krytyków literackich, popularność wśród czytelników i przyniosła Papużance nominacje do NIKE i Paszportów Polityki. Do Paszportów Polityki została też nominowana jej druga powieść – „On”. Jacek Dehnel komentował książkę słowami: „napisany z ogromnym wyczuciem i szacunkiem przewodnik po odmiennej wrażliwości, osobnym świecie”. Trzecia powieść autorki – „Przez” – ukaże się w kwietniu 2020 nakładem Wydawnictwa Marginesy.
Zośka Papużanka mieszka w Krakowie z mężem i dwoma synami. Sadzenie drzew i lepienie garnków uważa za ważniejsze od pisania książek.

Agnieszka Przepiórska
Aktorka teatralna, serialowa i filmowa. Laureatka wielu teatralnych nagród, m.in. na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu czy Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Absolwentka Wydziału Aktorskiego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuki Teatralnej i Filmowej w Sankt Petersburgu. W latach 2005–2008 aktorka Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. Współpracowała z teatrami w całej Polsce, m.in. Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, Lubuskim Teatrem im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze, Teatrem Współczesnym w Szczecinie, Bałtyckim Teatrem Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie, Teatrem IMKA w Warszawie, Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem WARSawy czy Teatrem Polonia w Warszawie. Znana jako Dzika Agnes, HGW i Samotna Matka z kultowego teatru kabaretowego „Pożar w Burdelu”, członkini punkowego zespołu feministycznego Żelazne Waginy.
Widzom Teatru Łaźnia Nowa znana jako odtwórczyni tytułowej roli i współautorka spektaklu „Ginczanka. Przepis na prostotę życia” (reż. Anna Gryszkówka, koproducja: Teatr na Plaży), Danuta Wałęsa ze spektaklu „Wałęsa w Kolonos” (reż. Bartosz Szydłowski) oraz hipnotyzująca wróżka Talia z „Nowohuckiej telenoweli” (reż. Jakub Roszkowski). Bywalcy Bulwar[t]u Sztuki nad Zalewem Nowohuckim mogli ją też zobaczyć w przedstawieniu „Kocham Bałtyk”. Mieszka w Warszawie.

Łukasz Maciejewski
Filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny, wykładowca akademicki. Absolwent filmoznawstwa UJ, asystent na Wydziale Aktorskim w Szkole Filmowej w Łodzi, dyrektor artystyczny festiwalu „Kino na Granicy” w Cieszynie oraz „Grand Prix Komeda” w Ostrowie Wielkopolskim, kurator programowy festiwalu Tofifest w Toruniu. Juror kilkudziesięciu festiwali filmowych. Autor i gospodarz wielu cykli filmowych w całej Polsce. Od 2018 roku kurator Akademii Filmu Polskiego w Łaźni Nowej.
Zeszłoroczny laureat Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w  kategorii „krytyk roku”. Stały recenzent i felietonista „Onetu”, „Kalejdoskopu Łódzkiego”, „Wprost”, „Dialogu” (Niemcy),  Krakowa”. Autor lub współautor kilkudziesięciu książek.
Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Światowego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych „Fipresci”, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

2020-04-01

Łaźnia Nowa / ONLINE kwiecień 2020

Data publikacji
01 kwietnia 2020

Teatr Łaźnia Nowa

Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków

Bilety tel.: 504 416 796 
bilety@laznianowa.pl

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl  
   

BIP

Teatr Łaźnia Nowa

Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków

Bilety tel.: 504 416 796 
bilety@laznianowa.pl

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl  
   

BIP

Łaźnia Nowa / ONLINE kwiecień 2020

Następna Poprzednia
Łaźnia Nowa / ONLINE maj 2020
PRÓBA MEDIALNA: GINCZANKA. PRZEPIS NA PROSTOTĘ ŻYCIA