Tagi
#modernizacja  (23) #Modernizacja luty  (4)

Zamów Newsletter

Wysłano
X

Podczas digitalizacji zbiorów Łaźni Nowej nasi archiwiści natrafiają na różnego rodzaju papierowe dokumenty. Czasem wymagają one szczególnej troski i ostrożności. Zwłaszcza, jeśli chodzi o sposób ich przechowywania. Niekiedy istnieje niebezpieczeństwo całkowitego... skruszenia i rozpadu dokumentu. Na co, także przy kompletowaniu domowego archiwum, należy zwracać uwagę?

Jeszcze kilkanaście lat temu większość piśmiennych i drukowanych dokumentów bazowała na tzw. papierze kwaśnym. W zasobach Łaźni Nowej występuje on choćby pod postacią maszynopisów z końca lat 90, czy starszych wycinków z prasy. Podstawowe niebezpieczeństwo przy tego typu dokumentach wiąże się z zachodzącym na przestrzeni lat „zakwaszaniem”. Papier po prostu żółknie, kruszy się, a nawet rozpada w rękach. Czy można więc zapobiec zniszczeniu?

Wszystkie dokumenty zapisane na kwaśnym papierze powinny zostać poddane procesowi odkwaszania. Proces ten powinien zostać udokumentowany cyfrowo, aby przedstawić dokument „przed” i „po” zabiegu. Chodzi o to, aby papier zmienił swój odczyn na zasadowy, dzięki czemu zostanie zabezpieczony przed upływem czasu. Warto jednak pamiętać, iż nawet na niekwaśnym papierze mogą pojawić się naloty i odbarwienia.

Dbałość o kwaśny papier nie ogranicza się jedynie do jego konserwacji. Bardzo ważny jest sposób przechowywania dokumentów. Powinny być trzymane w bezkwasowych teczkach, które można nabyć w specjalistycznych sklepach. Bezwzględnie nie wolno sklejać dokumentów biurową taśmą klejącą – gdyż ta pozostawia żółte plamy. Do scalania starego papieru służą specjalne taśmy naprawcze. Pamiętajmy także o usuwaniu części metalowych (np. zszywek i spinaczy), ponieważ pozostawiają ślady rdzy.

2016-02-22

Kwaśny czy zasadowy - czyli papier papierowi nierówny

Data publikacji
22 lutego 2016

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków

 

Bilety tel.: 12 680 23 41

bilety@laznianowa.pl

 

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20

biuro@laznianowa.pl      

 

BIP

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków

 

Bilety tel.: 12 680 23 41

bilety@laznianowa.pl

 

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20

biuro@laznianowa.pl      

 

BIP

Kwaśny czy zasadowy - czyli papier papierowi nierówny

Następna Poprzednia
Zmiana godzin otwarcia kasy biletowej 25.03
Burzymy i budujemy!