Zamów Newsletter

Wysłano
X

Długo oczekiwane marcowe pokazy "Koncertu życzeń"

„Koncert życzeń” jest jednym z najgorętszych tytułów sezonu. Krytycy umieszczali monodram wśród 10 najważniejszych zarówno ogólnopolskich, jak i krakowskich przedstawień. Zachwyty wzbudza też sama rola Danuty Stenki, aktorki Teatru Narodowego. Bilety na lutowe spektakle sprzedały się z miesięcznym wyprzedzeniem. Ruszyła sprzedaż na marcowe przedstawienia. Spektakle będą grane 10, 11, 12 marca o godz. 19:00.

 

Spektakl Yany Ross oparty jest na tekście niemieckiego dramatopisarza Franza Xaviera Kroetza. Koncert życzeń w odróżnieniu od klasycznie skonstruowanego dramatu składa się jedynie z rozbudowanych didaskaliów, które stanowić mają partyturę i komentarz do scenicznych działań. Bohaterką jest tutaj około pięćdziesięcioletnia kobieta, stenotypistka. Urządzenie i umeblowanie jej mieszkania odpowiada stylowi współczesnej "cywilizacji mieszczańskiej". Otoczona barwnością efektownych reklam i opakowań, szalenie pedantyczna i zorganizowana, nie potrafi przezwyciężyć swej samotności. Społeczeństwo, w którym żyje, także nie pomaga jej w rozwiązaniu problemów, skazując na wykluczenie i izolację. Kroetz tworzy obraz świata, w którym jednostka jest zdana na samotność, a jej pojedynczy los ginie gdzieś w wielkomiejskim tempie życia. Dramatopisarz bierze również pod lupę zachowania i moralność klasy średniej, która w obliczu zmian społecznych i kulturowych, musi na nowo wypracować i określić swoją tożsamość. Główną i jedyną rolę w spektaklu Yany Ross gra Danuta Stenka, aktorka Teatru Narodowego.

 

Media o spektaklu:

 

„Koncert życzeń wydaje się czymś unikalnym w polskim teatrze. To propozycja innej tematyki i estetyki niż te nasze mainstreamowe. Yana Ross przestawia zwrotnicę. Trzeba jechać w tę stronę, ku formom hybrydalnym, na pogranicze performansu i minimalizmu, uciekać od scenicznego gadulstwa i aktorskich aktów strzelistych. Choćby na chwilę.”
/ Łukasz Drewniak, teatralny.pl

 

"Koncert życzeń" Xaviera Kroetza, koprodukcja nowohuckiej Łaźni Nowej i TR Warszawa z wybitną rolą Danuty Stenki, to pełna suspensu nuda życia, którą ogląda się niczym hitchcockowski thriller.”
/ Łukasz Maciejewski, „Wprost”

2015-03-10

Marcowe pokazy "Koncertu życzeń"

Data publikacji
10 marca 2015

Teatr Łaźnia Nowa

Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków

Bilety tel.: 504 416 796 
bilety@laznianowa.pl

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl  
   

BIP

Teatr Łaźnia Nowa

Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków

Bilety tel.: 504 416 796 
bilety@laznianowa.pl

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl  
   

BIP

Marcowe pokazy "Koncertu życzeń"

Następna Poprzednia
Koncert Clarka w ramach Before Tauron Nowa Muzyka 2015
Owacje na stojąco, śmiech i zachwyty. Po premierze "Pelci"