Zamów Newsletter

Wysłano
X

To nieprawda, że kultura musi być bezradna wobec biedy i przemocy - i że jedyne, co może zaoferować ludziom, to kompensacja poczucia odrzucenia i upokorzenia - pisze Igor Stokfiszewski w Krytyce Politycznej. A my zapraszamy w fascynującą podróż do Meksyku, gdzie wspólnie z mieszkańcami powstawała pełna serca i zapału, nowa wersja 'Fakira'. Było pięknie i magicznie, a efekt przerósł nasze najśmielsze oczekiwania.

"By jednak kultura mogła udzielać skutecznej odpowiedzi na problem ubóstwa i przemocy, musi rozumieć swoje funkcje i możliwości operowania w świecie; potrzeba również instytucji, które wyjdą temu naprzeciw. Instytucji takich jak na przykład meksykańskie FARO de Oriente. FARO jest skrótem od słów Fábrica de Artes y Oficios - Fabryka Sztuk i Zawodów. Hiszpańskie słowo "faro" oznacza "latarnię". FARO de Oriente to zatem jednocześnie Fabryka Sztuk i Zawodów Wschód oraz Latarnia Wschodu. Określenie geograficzne odwołuje się do położenia centrum kultury - mieści się ono w dzielnicy Iztapalapa zajmującej wschodnie suburbia stolicy Meksyku, oddalonej od śródmieścia o około półtorej godziny jazdy metrem.

Iztapalapa słynie z handlu narkotykami, kradzionymi częściami samochodowymi, z gwałtów i przemocy domowej. Rzesze mieszkańców nie mają dostępu do czystej wody, zajmują się dorywczymi pracami, handlem ulicznym, żebractwem lub żyją z wymiany. Właśnie tu w roku 2000 władze miasta Meksyk zdecydowały się przekształcić monumentalny, nieukończony budynek projektu Alberto Kalacha (wraz z przyległym doń terenem o wielkości dwóch i pół hektara) w Fabrykę Sztuk i Zawodów Wschód, która stała się wzorcową instytucją dla kolejnych powoływanych w Meksyku centrów kultury i rzemiosła."

***

Pełną (foto) relację można znaleźć TUTAJ

2012-11-30

Fakir de Oriente - z Polski do Meksyku

Data publikacji
30 listopada 2012

Teatr Łaźnia Nowa

Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków

Bilety tel.: 504 416 796 
bilety@laznianowa.pl

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl  
   

BIP

Teatr Łaźnia Nowa

Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków

Bilety tel.: 504 416 796 
bilety@laznianowa.pl

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl  
   

BIP

Fakir de Oriente - z Polski do Meksyku

Następna Poprzednia
Świadczenie usług hotelarskich - pokoje 1osobowe i 2osobowe
Archive