Zamów Newsletter

Wysłano
X

Tym razem zapraszamy na szereg wydarzeń skierowanych dla najmłodszych - w programie m.in róznorodne warsztaty i poranne czytania dla dzieci. Wstęp oczywiście wolny!

 

Uwaga! Warsztaty są adresowane do osób indywidualnych. W przypadku chęci uczestnictwa większych grup, prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny.

 

 

12 czerwca (niedziela), godz. 11:00

„Malwinka w ptasim królestwie”

Cykl: Czytanie na śniadanie

 

„Malwinka w ptasim królestwie” autorstwa Agnieszki Wiktorowskiej-Chmielewskiej to przeznaczona dla najmłodszych historia o przyjaźni, trudnych wyborach oraz dorastaniu do nowych ról życiowych. Podczas roznoszenia po lesie poczty bociek Kajetan znajduje dziecko, którym musi się zaopiekować do czasu odnalezienia jego rodziców. Niestety wysiłki boćka i innych zwierząt nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Jednak początkowa niechęć i przerażenie szybko przemieniają się w silną i nieznaną dotychczas ptakowi więź…  Tę ciepłą i budującą sztukę przeczyta znakomity aktorski duet: Wiktor Loga-Skarczewski oraz Zuzanna Skolias.

 

19 czerwca (niedziela), godz. 11:00

„Podróże pościelotem”, czyli rozruszaj dźwięki

Cykl:  Czytanie na drugie śniadanie

Jak się rozpędzi, to słychać tylko świst. Co to takiego? Pościelot – najlepszy środek lokomocji przez magiczne krainy. Wpędzenie go w ruch wymaga odpowiedniego oddechu, a także chóralnych okrzyków, użycia nowych języków i wielu innych dźwiękowych wygibasów oraz językowej ekwilibrystyki.

Zachęcamy do udziału w aktywnym czytaniu bajki. Uruchomimy wyobraźnię i różne rejestry dźwięków, aby dolecieć pościelotem do świata magii. Czekają tu na młodego podróżnika nowe lądy, fantazyjne przygody i bohaterowie, dzięki którym zazna on nie tylko radości, ale otrzyma mądrą lekcję życia.

 

 20 czerwca (poniedziałek), godz. 17:00

 „Cykle! Up!” –warsztaty z upcyklingu

 Cykl: Warsztaty EKO

Wszyscy kojarzymy, czym jest recykling – modny ostatnio temat pojawia się w kontekście edukacyjnych zagadnień związanych z ekologią. Autorskie warsztaty zakładają poszerzenie tej tematyki o kontekst sztuki – stworzenia produktów o nowej jakości estetycznej. Posłużą one do wykreowania przestrzeni dla „żywej gry”, której reguły – w oparciu o ekologiczną koncepcję –dzieci współtworzą z prowadzącym.

Warsztaty poprowadzi Anna Machacz z firmy Cel-Edu Architektura projektów edukacyjnych i kulturalnych.

Ilość osób nieograniczona. Warsztaty nie wymagają wcześniejszych zapisów.

 

25 czerwca (sobota)

godz. 12:00

„Cuda wianki” –warsztaty dla dzieci

Słynne krakowskie święto, związane z letnim przesileniem słońca, obejmuje swą energią cały Kraków – Nową Hutę także! W tym roku nad Zalewem Nowohuckim pielęgnujemy najpiękniejsze tradycje wiankowe. W samo południe spotykamy się z najmłodszymi, by wspólnymi siłami udekorować odświętne stroje. Zapraszamy na „Cuda Wianki”, czyli warsztaty dla dzieci z plecenia wianków. O godzinie 18:00 odbędzie się konkurs na najpiękniejszy sobótkowy wianek, do udziału w którym zapraszamy i dzieci, i dorosłych!

 

godz. 15:00

„Doktor Dolittle i jego zwierzęta” – spektakl dla dzieci

Cykl: Scena Nocy Letniej

Teatr to nie tylko – jak będziemy mieli okazję przekonać się w ramach cyklu Sceny Nocy Letniej – znakomita rozrywka dla dorosłego widza, ale także mądra zabawa dla najmłodszych. Teatr Łaźnia Nowa zaprosił nad Zalew Nowohucki Grupę Teatralną „Wytwórnia Bajek”, złożoną z absolwentów szkół teatralnych w Warszawie i Wrocławiu, którzy na co dzień zajmują się teatrem i edukacją teatralną dla dzieci.

W trakcie najnowszego spektaklu grupy rodzice i dzieci będą mieli okazję poznać Doktora Dolittle – lekarza z ogromną miłością do zwierząt. Pewnego dnia w domu bohatera pojawia się Karmiciel Kotów i namawia go, żeby leczył je zamiast ludzi. Przysłuchująca się ich rozmowie papuga Polinezja postanawia nauczyć Doktora języka zwierząt. Doktor jest zachwycony możliwością porozumiewania się ze swoimi podopiecznymi. Zaczyna zgłębiać ich problemy, a z czasem w jego domu pojawiają się nowi lokatorzy: świnka Geb-Geb i małpka Czi-Czi.

Przed Doktorem i jego zwierzęcymi przyjaciółmi staje nie lada wyzwanie: muszą pojechać do Afryki, by wyleczyć małpy, które zapadły na  tajemniczą chorobę. Trudy podróży, uwięzienie przez dzikiego króla Joliginkę, przejście nad przepaścią do Krainy Małp  i inne przygody, które napotykają na swojej drodze, sprawiają, że początkowe animozje i złośliwości przeradzają się w przyjacielską więź.

Reżyseria i adaptacja tekstu: Tomasz Gawron

Scenografia i kostiumy: Bartosz Szafranek

Współpraca scenograficzna: Karolina Waschto

Video design i światła: Jakub Laskowski

Teksty piosenek: Karolina Słyk

Muzyka: Tomasz Bieliński

Konsultacja dramaturgiczna: Adrian Nowakowski

Obsada: Joanna Halinowska, Marlena Suder, Igor Obłoza, Michał Ziembicki

 

26 czerwca (niedziela), godz. 11:00

„Przygody Profilaktikusa”

Cykl: Czytanie na drugie śniadanie

Profilaktikus to Czarodziej o wielkim sercu i światłym umyśle. Jednocześnie to pisarz i podróżnik, który odwiedza kolejne niezwykłe krainy – wspomnienia z nich opisuje na kartach „Wielkiej Księgi Krain Magicznych”, ale wcześniej z wielkim wyczuciem i błyskotliwością rozwiązuje problemy mieszkańców. Tym razem udaje się do Krainy Srebrnej Szarości, Krainy Niebieskiego Lasu i Diamentowej Krainy, gdzie spotyka nie tylko wróżki i elfy, które znamy z bajek i baśni, ale i wiecznie spieszących się Biegonogich czy Ghundarów o smutnym spojrzeniu. 

Bajka Pawła Zaborskiego i Anny Machacz niesie ze sobą wiele istotnych lekcji o wartości zaufania, szacunku, tolerancji i przyjaźni. Przygotujemy magiczne pyłki i przekonamy się, jak pokolorować świat, by stał się piękniejszy.

 

27 czerwca (poniedziałek), godz. 12:00

H2O – to jest to! Uwodzeni, czyli płynne inspiracje.

Cykl: Warsztaty EKO

Na początku była… woda! Nie na darmo mówimy zatem o źródle życia. Wiemy, że człowiek nie może żyć bez wody, bo składa się z niej w prawie 70%. Nie będzie więc pewnie zaskoczeniem, że żyją na świecie organizmy, u których stanowi ona 97% ciała. A czy wiecie, że woda może tworzyć fantazyjne ilustracje? W trakcie warsztatów będziemy tworzyć wodne inspiracje, a także zbudujemy najbardziej zakręcony rurociąg i poznamy krople z każdej strony. Nie zabraknie również odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania: czy woda może śpiewać? Czy może jej kiedyś zabraknąć na świecie?

Warsztaty poprowadzi Anna Machacz z firmy Cel-Edu Architektura projektów edukacyjnych i kulturalnych.

Ilość osób nieograniczona. Warsztaty nie wymagają wcześniejszych zapisów.

 

3 lipca (niedziela), godz. 11:00

„Królestwo zakręconego czasu, czyli bajka o mądrych dzieciach” – projekt profilaktyczno-teatralny realizowany przez Straż Miejską Miasta Krakowa

Teatr dla dzieci jest nie tylko znakomitą rozrywką, ale także doskonałym narzędziem do realizacji zadań poznawczych i wychowawczych. To właśnie z myślą o najmłodszych odbiorcach i ich bezpieczeństwie strażnicy miejscy przygotowali interaktywne przedstawienie teatralne, które łączy muzykę, słowo, śpiew i teatralne środki wyrazu, przekazując ważne treści dotyczące zachowania na drodze, środków ostrożności w kontakcie ze zwierzętami i reguł postępowania wobec obcych.

Spektakl opowiada historię Adasia, który za pomocą czarów poznaje prawidłowe sposoby zachowania w wielu sytuacjach. Przedstawienie rozwija wyobraźnię, a jego interaktywny charakter sprawia, że wciągnie największych nawet maruderów. Wyjątkowym atutem projektu jest jego autentyczność – na scenie występują prawdziwi strażnicy miejscy.

Spektakl jest przeznaczony dla dzieci w wieku 5-9 lat.

 

4 lipca (poniedziałek), godz. 12:00

Był sobie dźwięk

 Cykl: Warsztaty art & science

W ramach miesiąca „ART & SCIENCE” proponujemy uczestnictwo w Letniej Scenie Doświadczeń. Jest to cykl warsztatów, który wprowadza dzieci w fascynujący świat nauki za pomocą sztuki, pobudza do działań artystycznych przy jednoczesnym odkrywaniu mechanizmów rządzących światem przyrody. Każde spotkanie warsztatowe składa się z dwóch części, przeplatających się ze sobą. W pierwszej z nich zapoznamy dzieci z warsztatem pracy naukowca, wspólnie przeprowadzimy badania i dowodzenia, a także w ekspresyjnej formie przybliżymy dany temat naukowy. Druga część to przygotowanie krótkiej etiudy teatralnej, której inspirację stanowią tematy odkrywane w czasie spotkania.

W pierwszym spotkaniu weźmiemy na warsztat dźwięk. Aby powstał potrzebne są powietrze i drganie. To one sprawiają, że ludzie mówią, instrumenty grają, a uderzenie w stół daje efekt dźwiękowy. Muzycy mówią o wysokości i głośności dźwięku, a jak opisują go fizycy? Na te pytanie odpowiemy podczas spotkania, w czasie którego uczestnicy wykonają instrument muzyczny i zobaczą, jak zmienia się dźwięk w zależności od pudła rezonansowego. Będziemy także ruszać przeponą, bawić się głosem i intonacją, a zakończymy dźwiękową ilustracją krótkiego przedstawienia.

Warsztaty poprowadzą Magdalena Zarębska-Węgrzyn z Kids’ Lab oraz Anna Machacz z CelEdu Architektura projektów edukacyjnych i kulturalnych.

Ilość dostępnych miejsc: 30.

Zapisy na bulwarowa@laznianowa.pl

 

 

10 lipca (niedziela), godz. 11:00

 „Podróż pościelotem”, czyli rozruszaj fantazj

Cykl: Czytanie na drugie śniadanie

Żeby wprawić go w ruch, trzeba niemało się nagimnastykować. Co to takiego? Pościelot – najlepszy środek lokomocji przez magiczne krainy. Wystartowanie wymaga wykonania szeregu niełatwych ruchów, a szybowanie nim – umiejętności balansu ciała i koordynacji ruchowej.

Zapraszamy na czytanie bajki z elementami warsztatów i działań teatralnych. Aktywna lektura pielęgnuje w dzieciach to, co najcenniejsze: fantazję i naturalną potrzebę ruchu. O bezpieczny lot pościelotem musi bowiem zadbać każdy pasażer-uczestnik. W międzyczasie dzieci poznają niezwykłe historie niesamowitych bohaterów i będą mogły wziąć udział w zabawach, które mają na celu uruchomienie wyobraźni oraz pobudzenie wewnętrznej intuicji ruchowej.

 

11 lipca (poniedziałek), godz. 12:00

Było sobie światło

Cykl: Warsztaty art & science

To ono czyni każdy widziany przez nas obiekt wyjątkowym. Ożywia przedmiot, a dzięki niemu widzimy kolory. Światło słoneczne, żarówka, świeca, halogen, LED – choć każde z nich daje pozornie podobny efekt, to zupełnie zmienia barwy postrzegania świata. Podczas warsztatów będzie można się o tym przekonać, m.in. wykonując spektroskop – narzędzie do badania widma fali światła. Będziemy także badać, jak zwierzęta widzą świat i obalać mit, że koty i psy widzą tylko w czerni i bieli.

Warsztaty poprowadzą Magdalena Zarębska-Węgrzyn z Kids’ Lab oraz Anna Machacz z CelEdu Architektura projektów edukacyjnych i kulturalnych.

Ilość dostępnych miejsc: 30.

Zapisy na bulwarowa@laznianowa.pl

 

 

18 lipca (poniedziałek), godz. 12:00

 Było sobie ciepło

Cykl: Warsztaty art & science

Skąd się biorą wulkany? Nazywane niegdyś ognistymi górami wzięły swoją nazwę od rzymskiego boga ognia – Vulcanosa. Wulkany to efekt ciągłych ruchów, które zachodzą wewnątrz Ziemi. Podczas spotkania z ekspertem-naukowcem uczestnicy wykonają eksperyment obrazujący transport ciepła wewnątrz Ziemi. Zwieńczeniem warsztatów będzie wspólne zobrazowanie mitu boga Vulcanosa, który – wbrew pozorom – wcale tak często złością nie wybuchał.

Warsztaty poprowadzą Magdalena Zarębska-Węgrzyn z Kids’ Lab oraz Anna Machacz z CelEdu Architektura projektów edukacyjnych i kulturalnych.

Ilość dostępnych miejsc: 30.

Zapisy na: bulwarowa@laznianowa.pl.

 

7 sierpnia (niedziela), godz. 11:00

Misiu Fisiu ma dobry dzień, dobry dzień

Cykl: Czytanie na drugie śniadanie

"Dzień dobry, dzień dobry!” - Misiu Fisiu postanowił wszystko powtarzać dwa razy, bo wtedy będzie miał podwójną radość z każdej rzeczy. Opowiadania autorstwa Wojciecha Bonowicza też można przeczytać dwa razy, żeby podwójnie się nimi nacieszyć. Opowiastki o małym nieporadnym misiu zachęcają do pełnego zadumy spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość i stanowią lekcję wrażliwości. Książkę pełną celnych i humorystycznych obserwacji przeczyta Łukasz Stawarczyk.

Zapraszamy, zapraszamy!

 

 

14 sierpnia (niedziela), godz. 11:00

 

Znane i nieznane baśnie Andersena

 

Cykl: Czytanie na drugie śniadanie

 

Wszystkie dzieci kojarzą „Księżniczkę na ziarnku grochu”, znają wzruszającą historię „Dziewczynki z zapałkami” czy budującą baśń o „Brzydkim Kaczątku”. A czy słyszeliście o profesorze i jego pchle? O igle do cerowania, która jest dumna z tego, że służy do szycia? Mniej popularne baśnie słynnego autora nie odbiegają swą literacką jakością i głęboką wymową od tych najbardziej rozpoznawalnych, a z pewnością niejedna z nich będzie dla młodego odbiorcy zaskoczeniem. Nieznane baśnie Andersena czyta Radosław Krzyżowski.

 

 

 

15 sierpnia (poniedziałek), godz. 12:00

 

Barwy Afryki

 

Cykl: Warsztaty design

 

Afrykańskie inspiracje w modzie są… w modzie! Dzikie zwierzęta, barwy safari, zwiewne i wielobarwne suknie oraz spodnie. Ich wykonanie stanowi wspaniałą zabawę, dającą możliwość puszczenia wodzy fantazji. W ramach warsztatów będziemy projektować, kolorować i ubierać się w stroje afrykańskie, w których młodzi uczestnicy dumnie będą mogli pójść do domu, rozświetlając swym strojem całą dzielnicę.

 

Warsztaty poprowadzi Anna Machacz z firmy Cel-Edu Architektura projektów edukacyjnych i kulturalnych.

 

Ilość osób nieograniczona. Warsztaty nie wymagają wcześniejszych zapisów.

 

 

 

21 sierpnia (niedziela), godz. 11:00

 

Odkryj w sobie bajarza! Znane i nieznane baśnie Braci Grimm

 

Cykl: Czytanie na drugie śniadanie

 

Niemieccy naukowcy, bracia Wilhelm i Jacob Grimm, przemierzali swój kraj, aby słuchać i spisywać opowiadane przez mieszkańców miast i miasteczek legendy i podania. To dzięki tym wędrówkom dzisiaj niemal każde dziecko zna takie klasyczne baśnie jak „Czerwony Kapturek”, „Jaś i Małgosia”, „Śpiąca Królewna” czy „Kopciuszek”. Pełne humoru i uniwersalnego wydźwięku opowieści braci Grimm, także te mniej popularne, przeczyta aktor Łukasz Stawarczyk. A może w trakcie spotkania młodzi uczestnicy odkryją w sobie naturę bajarza?

 

 

 

22 sierpnia (poniedziałek), godz. 12:00

 

Designerskie okładki, czyli pokaż mi swoją książkę, a powiem ci, kim jesteś.

 

Cykl: Warsztaty design

 

Z jednej strony nie ocenia się książki po okładce, jak mówi stare przysłowie. Z drugiej – to ona przyciąga nasz wzrok i niejednokrotnie decyduje o naszych wyborach lekturowych. My idziemy jeszcze dalej: okładka książki może być tym, co Cię określa! Dzisiaj książka to nie tylko setki stron oprawionych w skórę – możemy znaleźć okładki z trawy, luster, a nawet takie z elementami trójwymiarowymi. Książki to małe dzieła sztuki.

 

Ilustratorem może stać się każdy z nas – już tylko dzięki kartce papieru i kredkom. Wystarczy zamknąć oczy i dobrze wsłuchać się w opowieść, którą książka ze sobą niesie. My jednak, aby móc wyrazić siebie, stworzymy zupełnie nowy wymiar dekoracyjnej obwoluty.

 

Warsztaty poprowadzi Anna Machacz z firmy Cel-Edu Architektura projektów edukacyjnych i kulturalnych.

 

Ilość osób nieograniczona. Warsztaty nie wymagają wcześniejszych zapisów.

 

 

 

 

 

 

2016-05-24

Nowy Bulwar[t] Sztuki: WYDARZENIA DLA DZIECI

Data publikacji
24 maja 2016

Teatr Łaźnia Nowa

Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków

Bilety tel.: 504 416 796 
bilety@laznianowa.pl

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl  
   

BIP

Teatr Łaźnia Nowa

Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków

Bilety tel.: 504 416 796 
bilety@laznianowa.pl

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl  
   

BIP

Nowy Bulwar[t] Sztuki: WYDARZENIA DLA DZIECI

Następna Poprzednia
"Wszystko o mojej matce" jest NAJ!
Nowy Bulwar[t] Sztuki: KLASYKA NA ŻYWO