12. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia w tym roku odbędzie się w dniach 6-15 grudnia 2019.
W sekcji PARADISO zobaczycie dwie najnowsze łaźniowe produkcje: "Materiały do Medei" oraz "Równinę wątłych mięśni".
MATERIAŁY DO MEDEI
| reż. Jakub Porcari
| monodram w wykonaniu Sandry Korzeniak
| POKAZY NA BOSKIEJ KOMEDII:
6.12 godz. 17:00 - Teatr Łaźnia Nowa, Mała Scena
12.12 godz. 19:00 - Teatr Łaźnia Nowa, Mała Scena
*dodatkowy pokaz spektaklu "Materiały do Medei" przed Festiwalem: 5.12.2019, godz. 19:00 (www.laznianowa.pl/tickets)
www.boskakomedia.pl
Medea należy do jednych z najbardziej tragicznych postaci w literaturze antycznej. Po historię mitologicznej trucicielki i czarodziejki, znieważonej i opuszczonej przez męża kobiety, która zabija własnych synów w akcie zemsty wobec ich ojca, chętnie sięgają twórcy na całym świecie. Tymczasem duet – wybitna aktorka Sandra Korzeniak i reżyser Jakub Porcari – bierze na warsztat dramat Heinera Müllera „Gnijący brzeg. Materiały do Medei. Krajobraz z Argonautami”, który jako jedyny tekst w historii nie przedstawia Medei w chwili zabójstwa. Medea jest tu, niczym u Becketta, wyjęta z ram czasu i przestrzeni, dzięki czemu staje się nam bliska na poziomie tak symbolicznym, jak i namacalnym. Poetycka proza Müllera znajduje ujście w niejednoznaczności scenicznej Sandry Korzeniak, nagrodzonej w zeszłorocznej edycji Boskiej Komedii główną nagrodą aktorską. Jej Medei nie brakuje charyzmy i chęci zemsty, choć w swojej roli Korzeniak odrzuca jednowymiarowe konwencje interpretacji tej postaci – chęć wolności współgra ze świadomością zniewolenia, a nienawiść ustępuje poruszającemu smutkowi.
Na podstawie dramatu „Gnijący brzeg. Materiały do Medei. Krajobraz z Argonautami” Heinera Müllera w tłumaczeniu Jacka Stanisława Burasa.
RÓWNINA WĄTŁYCH MIĘŚNI
| reż. Renata Piotrowska-Auffret
| Kreacja i performens: Magda Fejdasz, Aleksandra Osowicz, Katarzyna Sikora
| POKAZ NA BOSKIEJ KOMEDII:
11.12 godz. 16:00 - Teatr Łaźnia Nowa, Mała Scena
www.boskakomedia.pl
„Równina wątłych mięśni” Renaty Piotrowskiej-Auffret to performans wykorzystujący narzędzia tańca eksperymentalnego i teatru, dla którego punkt wyjścia stanowiło zakończenie libretta „Święta wiosny’ Igora Strawińskiego. Bazując na świadectwach współczesnych kobiet, zbieranych przez artystki podczas pracy, odwołując się do formuły baśni i figury czarownicy, spektakl opowiada o strategiach nadużyć wobec kobiecych ciał, dekonstruuje i transformuje obecne w kulturze przemocowe narracje i mechanizmy. Przechwytuje stereotypową figurę ofiary jako kobiety „z natury” podatnej na krzywdę i poszukuje alternatywnych wariantów historii kobiecych ciał, projektując przestrzeń emancypacji i nową mitologię.
Bilety: https://bilety.boskakomedia.pl.
Sprzedaż biletów także w kasie Teatru Łaźnia Nowa.
Teatr Łaźnia Nowa
Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków
Bilety tel.: 504 416 796
bilety@laznianowa.pl
Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl
Teatr Łaźnia Nowa
Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków
Bilety tel.: 504 416 796
bilety@laznianowa.pl
Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl