Zamów Newsletter

Wysłano
X

Tej jesieni na antenie TVP Kultura pojawią się między innymi dwie premierowe transmisje, przeprowadzone w ramach Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski. Pierwszą z nich będzie nasz spektakl "Wszystko o mojej matce" w reżyserii Michała Borczucha. Serdecznie zapraszamy 18 września do Łaźni Nowej i przed telewizory. Transmisję spektaklu poprzedzi rozmowa Jakuba Moroza z dyrektorem teatru Bartoszem Szydłowskim, a tuż po spektaklu widzowie obejrzą spotkanie z reżyserem Michałem Borczuchem i aktorami występującymi w przedstawieniu. Będziemy na żywo od 20:20 w TVP Kultura.

 

"Wszystko o mojej matce" to najczęściej nagradzany spektakl Łaźni Nowej. Zdobył m.in. Grand Prix na 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia, Grand Prix 23. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, Pierwszą Nagrodę Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona”; Grand Prix 57. Kaliskich Spotkań Teatralnych, a także nagrodę Transfer 2016 za najlepszy spektakl w sezonie 2016/2017. Przedstawienie zostało wyróżnione Marką Radia Kraków. Tekst Tomasza Śpiewaka „Wszystko o mojej matce” znalazł się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej; Tomasz Śpiewak otrzymał także Nagrodę im. Stanisława Bieniasza, natomiast Michał Borczuch został w 2018 roku laureatem Paszportów Polityki w kategorii TEATR.

Zespół aktorski także zdobył wiele wyróżnień: m.in. Monika Niemczyk została wyróżniona indywidualną nagrodą aktorską za rolę we "Wszystko o mojej matce" przez jury 23. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej; Dominika Biernat, Iwona Budner, Halina Rasiakówna, Monika Niemczyk, Marta Ojrzyńska, Ewelina Żak w spektaklu "Wszystko o mojej matce" zostały wyróżnione w kategorii najlepszy, najlepsza, najlepsze miesięcznika TEATR w sezonie 2016/2017.

"Wszystko o mojej matce" tytułem nawiązuje do filmu Almodovara, nie jest jednak jego teatralną adaptacją. To osobisty projekt Michała Borczucha i Krzysztofa Zarzeckiego inspirowany postaciami ich matek, które w roku 1986 i 1998 zmarły na raka. To przedstawienie dorosłych synów, półsierot, którzy mają do dyspozycji jedynie strzępy pamięci dziecka i nastolatka. Z pomocą zaproszonych do projektu aktorek i realizatorów chcą opowiedzieć o niemożliwej (bo zdeformowanej przez pamięć) historii odchodzenia matki lub nawet fascynacji jej chorobą, odbiorem choroby w kontekście przemian społeczno-politycznych w Polsce pod koniec lat 80-tych i 90-tych.

Michał Borczuch znany jest łaźniowej publiczności ze spektaklu „Paradiso” - projektu, w którym wzięły udział osoby ze spektrum autyzmu. Obecnie jest jednym z najciekawszych polskich reżyserów młodego pokolenia. Kilkukrotnie był nominowany do Paszportu Polityki, a w ubiegłym roku zdobył statuetkę Boskiego Komedianta za najlepszy spektakl festiwalu Boska Komedia - „Apokalipsę”.

Głosu w spektaklu udzieliła Barbara Kinga Majewska.

 

 

2018-09-18

"Wszystko o mojej matce" na żywo w TVP Kultura!

Data publikacji
18 września 2018

Teatr Łaźnia Nowa

Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków

Bilety tel.: 504 416 796 
bilety@laznianowa.pl

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl  
   

BIP

Teatr Łaźnia Nowa

Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków

Bilety tel.: 504 416 796 
bilety@laznianowa.pl

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl  
   

BIP

"Wszystko o mojej matce" na żywo w TVP Kultura!

Następna Poprzednia
FESTIWAL TATUAŻU W ŁAŹNI NOWEJ
Próba medialna Miłosnej Wojny Stulecia