Odyseja Nowohucka

Zadanie współfinansowane ze środków miasta Krakowa

Kraków

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

MKiDN

 

Patroni medialni

wyborcza.pl

 

Kraków Culture
duration → od 19 lipca do 31 sierpnia 2024

Zapraszamy do podróży po miejscach i nie-miejscach Nowej Huty. Wspólnie zanurzymy się w jej historii i twórczej energii jaką daje dzisiaj swoim mieszkańcom. Będziemy eksplorować i inspirować, odkrywać i doświadczać.

Naszymi przewodnikami będą artystki i artyści, aktywistki i aktywiści, realizujący autorskie projekty poza siedzibą teatru, chociaż wiele dróg będzie prowadziło również do Łaźni Nowej.

Zaczynamy 19 lipca od tanecznej imprezy rave (w formule silent disco), która odbędzie się w dawnej restauracji Jubilatka (os. Teatralne 11). Wydarzenie, które poprowadzi Patrick Vidal, ikona paryskiej sceny tanecznej, zainauguruje projekt Milosha Luczynskiego „PAMIĘĆ MIASTA” w Jubilatce.


Poza tym, w programie Odysei Nowohuckiej:

BIBLIOTEKA ODDECHÓW

Cykl spotkań i warsztatów z Anną Nacher, w trakcie których praca z oddechem, głosem i słuchaniem będzie przewodnikiem w eksploracji świadomości ciała w przestrzeni i w relacji z innymi i Innymi (ludźmi, roślinami, bezpośrednim otoczeniem). Na projekt złoży się pięć spotkań, które odbędą się w terminie 20 lipca-31 sierpnia.
 

UPRAWIAMY WSPÓŁISTNIENIE

Cykl spotkań i warsztatów kameralno-terenowych Marka Styczyńskiego, w skład którego wejdą: „Zielony kręgosłup Nowej Huty”, „Żywe tkanki miasta” i „Miasto karmiące” (27 lipca, 10 i 24 sierpnia).
 

KONCERTY GŁĘBOKIEGO SŁUCHANIA

Motywem przewodnim tegorocznego cyklu Koncertów Głębokiego Słuchania będzie sposób doświadczania świata przez dalekowschodnich mędrców-filozofów, stąd podtytuł „Długie uszy mędrca”. Łącznie odbędą się cztery koncerty, które poprowadzi czterech różnych muzyków w różnych lokalizacjach Nowej Huty i dwa warsztaty dźwiękowe, m.in. z field recordingu i edycji dźwięku, które odbędą się w Domu Utopii (20 lipca-18 sierpnia).
 

SPOTKANIE Z WIDOKIEM NA NURT

Performatywne czytanie sztuki Elżbiety Łapczyńskiej, opowiadającej historię najstarszego nowohuckiego Teatru Nurt. Wśród jego aktorów znaleźli się przede wszystkim robotnicy budujący przyszłą Hutę im. Lenina. Własnoręcznie wybudowali barak, w którym ich teatr miał swoją siedzibę i który cieszył się tak ogromną popularnością, że na każdym ze spektakli chętnych widzów było kilkakrotnie więcej niż miejsc, które mogli im zapewnić twórcy. W spotkaniu udział wezmą profesjonalni aktorzy i aktorzy-amatorzy. Muzykę na żywo wykona Dominik Strycharski, multiinstrumentalista i kompozytor muzyki teatralnej (18 i 25 sierpnia).
 

KISSING A ROCK

„Kissing a Rock” to rozwijana przez mariię Lemperk seria performansów, dla której oś symboliczną stanowi figura kamienia jako metafora politycznej natury powierzchni (ciał, obiektów, gestów). W realizowanej w kooperatywie z Domem Utopii odsłonie pokawałkowane cielesności miasta – Nowej Huty – przechodzą płynnie w znalezione przed stu latu w rzece Dłubni ciało Pięknej Zośki, młodopolskiej modelki, która pozowała wielu krakowskim malarzom. Pokawałkowane przez zazdrosnego męża stanowi symboliczny łącznik dwóch światów – nowego i starego miasta, złożonych z odmiennych substancji urbanistycznych i społecznych.

Poprzedzone wspólnym z artystką wyławianiem kamieni z rzeki Dłubni działanie przyjmie, jak pisze o tym Yan Kurz: „formę magnetyzującego spektaklu, pełnego choreograficznych napięć nasyconych znaczeniami/metaforyką lekkich gestów i zaskakujących zmian dynamiki”. Zakończenie akcji wyznaczy dźwięk alarmu, zaprogramowanego losowo od 30 minut do 2 godzin. Zarówno wykonawczyni jak i publiczność nie będą informowani o czasie trwania spektaklu (25 lipca i 22 sierpnia).
 

WAKACYJNA AKADEMIA ŁUKASZA MACIEJEWSKIEGO

Podczas czterech sobotnich wieczorów (godz. 20:30), spotkamy się na dachu Domu Utopii, aby zobaczyć filmy wybrane przez Łukasza Maciejewskiego:

HERBACIANA JUBILATKA

Cykl spotkań kulinarno-performatywnych z Nową Hutą w tle, do których zaprosiliśmy siedmioro aktywistów i aktywistek, działających w różnych obszarach (od ogrodnictwa i ekologii, po architekturę i sztukę), którzy przygotują autorskie herbatki i napary. Spotkania przy wspólnym stole, staną się okazją do rozmów o dalekich i bliskich podróżach, nowohuckich odkryciach i inspiracjach, oraz miejscach, których nie można znaleźć na żadnej mapie.
 

WYRWA

Spektakl w reżyserii Barbary Bendyk – laureatki Grand Prix 13. Forum Młodej Reżyserii. Jego premiera odbędzie się 20 września na małej scenie Łaźni Nowej i będzie stanowić postscriptum do tegorocznego programu Odysei Nowohuckiej. „Wyrwa” to  opowieść o relacji człowieka z naturą, którą ma w sobie i której jest częścią. O trudnej dynamice tego mniej lub bardziej uświadomionego związku, wypełnionego walką o wpływy, zależność i dominację.  To też opowieść o samotności i niedoskonałości ludzkiej percepcji. Dwoje bohaterów zmaga się z nieokreślonym wirusem zaburzającym osobowość i balansuje na płynnej granicy pomiędzy tym, co zapamiętane a tym, co wyobrażone. 

Zapraszamy do wspólnej podróży!


Projekt identyfikacji graficznej Odysei Nowohuckiej: Zbigniew Prokop

Pliki do pobrania