Zapraszamy na wspólny weekend z Uniwersytetem Patrzenia Teatrem, który odbędzie się już 6 i 7 listopada. W ramach cyklu „Mistrzowie – inspiracje”, spotkamy się z Janem Peszkiem, jednym z najwybitniejszych aktorów teatralno-filmowych w Polsce, a także reżyserem i pedagogiem Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.
Współpracował z najważniejszymi polskimi reżyserami (m.in. z K. Dejmkiem, K. Lupą, J. Jarockim, A. Wajdą, K. Krasowskim, K. Skuszanką, H. Tomaszewskim) zarówno przy projektach teatralnych, jak i filmowych. Za swoje kreacje był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Obecnie można go zobaczyć m.in. na scenie Narodowego Starego Teatru w Krakowie, a wkrótce w spektaklu „Dziady” w reżyserii Mai Kleczewskiej w Teatrze im. Juliusza Słowackiego (premiera 19 listopada).
Czego zawsze szukał w zawodzie i dlaczego z szukania uczynił swoje życiowe motto? Jak to się dzieje, że – mimo upływu lat – jest wymarzonym medium dla młodych reżyserów? Skąd czerpie siły oraz pewność do realizacji kolejnych spektakli i projektów? Czym jest wstyd w zawodzie aktora i czy istnieje taka bariera, której z powodu wstydu nie byłby w stanie pokonać?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań już 6 listopada, o godz. 16.30 w Domu Utopii – Międzynarodowym Centrum Empatii w Krakowie (os. Szkolne 26A)
Spotkanie poprowadzi Jacek Wakar, krytyk teatralny, selekcjoner Festiwalu Boska Komedia, kurator Uniwersytetu Patrzenia Teatrem.
Wejściówki dostępne: https://bilety.laznianowa.pl/index.php/repertoire.html?id=220
Wstyd (nie)oswojony – pod takim hasłem 6 i 7 listopada odbędą się wykłady, warsztaty i dyskusje Uniwersytetu Patrzenia Teatrem. W ramach cyklu „Teatr tu i teraz” Jacek Wakar zaprosi do dyskusji o spektaklu „Krum” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego jako opowieści o wstydzie i naznaczeniu wstydem. Podczas warsztatów dziennikarskich prowadzonych przez Annę Goc przyjrzymy się z bliska reportażowi i wywiadowi – dwóm gatunkom, które pozwalają opowiadać ludzkie historie. W ramach cyklu „Opisywanie rzeczywistości – literatura najnowsza” Szymon Kloska zaprosi do rozmowy wokół „Wypędzonego z wysokiego zamku” – najnowszej biografii Stanisława Lema autorstwa Agnieszki Gajewskiej. „Zagłada i gwiazdy” Gajewskiej była książką, która wywróciła do góry nogami nasze myślenie o twórczości jednego z największych prozaików polskich. Jej kolejna książka rozprawia się z naszą historią – mówi Szymon Kloska. Dlaczego feministka zajmuje się Lemem? Dlaczego wyjątkowy pisarz prowadził nie-wyjątkowe życie? I co na to wszystko literatura?
Szczegółowy program:
6 listopada
13:00–14:30 – Teatr tu i teraz
14:45–16:15 – Opisywanie rzeczywistości – literatura najnowsza
16:30– 18:00 – Mistrzowie – inspiracje
Gość: Jan Peszek
7 listopada
13:00–14:30 – Ludowa historia Polski
14:45–16:15 – Opisywanie rzeczywistości – warsztat dziennikarski
16:30–18:00 – Teatr w lokalnych społecznościach – Gniezno: teatr (prawie) od zera
Goście: Joanna Nowak i Maria Spiss (Teatr im. Fredry w Gnieźnie)
Teatr Łaźnia Nowa
Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków
Bilety tel.: 504 416 796
bilety@laznianowa.pl
Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl