Tagi
#Architekci  (6) #Baśnie z 1001 bloku  (7) #Boska Komedia  (45) #casting  (5) #czytanie  (7) #dyskusja  (3) #dzieci  (43) #Emigranci  (15) #Eva Rysova  (10) #Fakir  (9) #festiwal  (105) #film  (5) #fotorelacja  (31) #Fuck  (7) #FUU  (4) #gala  (1) #Genius Loci  (8) #ginczanka  (1) #happening  (4) #Inferno  (3) #instalacja  (5) #Jakub S.  (5) #jubileusz  (8) #Kalkstein  (8) #Kieślowski Unimited  (5) #Klątwa  (20) #Kombinator  (5) #koncert  (96) #Koncert życzeń  (21) #konferencja  (8) #konkurs  (8) #koprodukcja  (8) #Kowboj Parówka  (8) #Krwawe wesele  (7) #Magda Miklasz  (7) #Magda Szpecht  (7) #MAŁA BOSKA KOMEDIA  (17) #MAŁA BOSKA KOMEDIA #3  (17) #Marcin Liber  (8) #Mateusz Pakuła  (13) #Michał Borczuch  (11) #Misja  (22) #modernizacja  (23) #modernizacja grudzień  (2) #Modernizacja kwiecień  (2) #modernizacja listopad  (6) #Modernizacja luty  (4) #modernizacja październik  (1) #modernizacja sierpień  (3) #modernizacja styczeń  (5) #modernizacja wrzesień  (3) #monodram  (10) #Montownia  (24) #Mrożek  (8) #nagroda  (31) #Nieznośnie długie objęcia  (8) #Noc Teatrów  (7) #Nowy Bulwart Sztuki  (59) #Paradiso  (8) #Pelcia  (17) #performance  (6) #piknik  (4) #premiera  (36) #program  (29) #projekt  (55) #Przypadek  (16) #Quo vadis  (15) #Recenzje  (4) #repertuar  (17) #Skowyt  (5) #spektakl gościnny  (53) #Spektakle wyjazdowe  (9) #spotkanie  (28) #Strzępka  (19) #Szekspir  (1) #Szydłowska  (25) #Szydłowski  (44) #taniec  (1) #Teatr IMKA  (4) #Teatr Zgromadzenie  (5) #Tochowicz  (2) #Tomasz Schimscheiner  (4) #Trzej Muszkieterowie  (18) #warsztaty  (42) #Wejście Smoka  (12) #werdykt  (3) #wernisaż  (4) #Wielcy inni  (4) #Wieloryb  (14) #Witkacy  (2) #Wszystko o mojej matce  (21) #Wyspiański  (5) #wystawa  (9) #zwiedzanie  (6)

Zamów Newsletter

Wysłano
X

Uniwersytet Patrzenia Teatrem 2022 // Weekend trzeci

W tegorocznej edycji naszego projektu kierujemy się bezpośrednio w stronę teatru. Wznawiamy Uniwersytet Patrzenia Teatrem, więc proponujemy słuchaczkom i słuchaczom bezpośrednie i mocne wejście w jego świat. Świat ten jest intensywny i angażujący, ale przy tym może być piękny, naładowany wrażliwością artystów go tworzących, a także chłonnej ich sztuki publiczności.

Uniwersytet Patrzenia Teatrem burzy bariery i nie wznosi sztucznych podziałów. Poprzez spotkania z ludźmi sceny, a także prowadzone przez nich warsztaty chcemy budować przestrzeń wspólną – zgodnie z przesłaniem Domu Utopii przestrzeń empatii i czułości. Wierzymy, że w świecie coraz bardziej groźnym, niepewnym i skonfliktowanym zaprosimy naszych słuchaczy do teatru i pozwolimy im poznać go na różne sposoby. Przyniesie to nową wiedzę, szczególne czysto ludzkie doświadczenie, ale pozwoli też być może – nawet i na chwilę – wyzwolić się spod jarzma coraz bardziej opresyjnej rzeczywistości.

Karnet na wszystkie wydarzenia w ramach trzeciego weekendu: 150 zł

Karnety dostępne: KLIKNIJ TUTAJ


PROGRAM TRZECIEGO WEEKENDU:


13 maja (piątek):


17:00–20:00 – Miedzy prywatnym a społecznym – warsztaty dramaturgiczne

Z uczestnikami warsztatów porozmawiamy o tym, jak można pisać dziś dla teatru, co pisać i w jakiej formie. Co można, co trzeba, co nas interesuje, a co nas zupełnie nie obchodzi? Czy to, co dotyka nas osobiście, może być uniwersalne i ważkie społecznie? O czym i w jaki sposób nie wolno nam mówić, jakie tabu nadal działają? Jaką ścieżką formalną podążać, aby uzyskać pożądany efekt? I czy w ogóle da się ten efekt jakkolwiek obliczyć?

Prowadzenie: Mateusz Pakuła

Wejściówki: KLIKNIJ TUTAJ


14 maja (sobota):
 

 

11:00–12:30 – Literatura. Przetworzenia i przepoczwarzenia: Trudna sztuka dialogu – wykład

Dialogi są najważniejsze. To one oddają realność przedstawianego świata, względnie są odpowiedzialne za jego koślawość, nieprzystawalność, nieadekwatność. Białoszewski, Malicki, Masłowska – oni to potrafili jak nikt inny i to ich tekstom się przyjrzymy (tym teatralnym i prozatorskim) i porozmawiamy o twórczych i skutecznych przetworzeniach języka. Gościem specjalnym będzie Igor Jarek, autor głośnego „Halnego” w którym tarantinowskie dialogi trafiły na nowohucki bruk.

Prowadzenie: Szymon Kloska
Gość: Igor Jarek

Wejściówki: KLIKNIJ TUTAJ

 

13:00–16:00 – Głos, muzyka, teatr – warsztat muzyczny

Warsztaty próbują objąć wszystkie aspekty pracy kompozytora i muzyka w teatrze. Praca z muzyką w świecie teatru jest działaniem na bardzo wielu polach, dlatego postaramy się dotknąć wszystkich jej aspektów. Bardzo ważnym elementem jest praca z kontekstem, w jakim dźwięk i muzyka się znajdują – z jednej strony można wszystko (jak w żadnej innej rzeczywistości artystycznej), a z drugiej niezwykle ważne jest wiedzieć, jak muzyka w teatrze działa w kontekście wizji reżysera. Zajmiemy się różnymi metodami robienia muzyki – począwszy od muzyki na żywo, a skończywszy na nagraniach i elektronice. Będziemy również pracować z głosem – kompozytor bardzo często współpracuje z aktorem na polu dźwiękowym, dlatego warto zdobyć podstawowe umiejętności pracy wokalnej oraz zrozumieć, czym jest tekst, dramaturgia i narracja. Muzyka teatralna nie jest tworem samoistnym, dlatego będziemy działać z muzyką w kontekście tekstu mówionego. Postaramy się również uruchomić kreatywność i nowe słyszenie muzyki przez włączenie w działanie fragmentu warsztatów wokalnych Dominika Strycharskiego, które prowadzi on od kilkunastu lat. Warsztat zakłada włączanie w działanie wszystkich uczestników, co być może przyniesie rezultat w postaci wspólnego utworu, wspólnej piosenki lub niezwykłej dźwiękowej przestrzeni.

Prowadzenie: Dominik Strycharski

Wejściówki: KLIKNIJ TUTAJ

 

17:00–18:30 – Nasłuchiwanie: inspiracje

Dorota Kolak jest jedną z najwybitniejszych polskich aktorek, od czterech dekad związaną z gdańskim Teatrem  Wybrzeże. Stworzyła tam wiele wspaniałych ról, m.in. w spektaklach Grzegorza Wiśniewskiego, Krzysztofa Babickiego, Moniki Pęcikiewicz, Jana Klaty, ostatnio Eweliny Marciniak. Choć Wybrzeże stanowi jej bazę, stale współpracuje też Nowym Teatrem Krzysztofa Warlikowskiego, grając w niektórych jego przedstawieniach. Dorota Roqueplo to wybitna kostiumografka, urodzona we Francji, ale od lat pracująca w Polsce i dzieląca czas między oba kraje. Członkini Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej niemal nie schodzi z planu filmowego. Współpracowała m.in. z Krzysztofem Krauze, Janem Komasą, Kingą Dębską, Leszkiem Dawidem, Anną Kazejak. Jak narodziło się ich ludzkie i artystyczne porozumienie? Jak widzą nawzajem swe zawodowe wybory? Czy kostiumografka może zmienić aktorkę, a aktorka mocno wpłynąć na kostiumografkę? O tym wszystkim porozmawiamy, szukając odpowiedzi na pytanie, czy i jak Dorota Roqueplo i Dorota Kolak inspirują się wzajemnie.

Goście: Dorota Kolak, Dorota Roqueplo
Prowadzenie: Jacek Wakar

Wejściówki: KLIKNIJ TUTAJ


15 maja (niedziela):

11:00–12:30 – Teatr tu i teraz – warsztat recenzenta

W ramach zajęć „Teatr tu i teraz” Jacka Wakara chcemy przyjrzeć się przedstawieniom najważniejszych artystów tworzących dziś w Polsce dla sceny. Omówimy spektakle Krystiana Lupy, Mai Kleczewskiej, Bartosza Szydłowskiego, Grzegorza Jarzyny, ukażemy nić łączącą teraźniejszość polskiego teatru z historią jego ostatnich trzech dekad, wskazując na procesy o charakterze ciągłym, jak i te, które rodziły się w efekcie różnego rodzaju przesileń i wstrząsów. Nie zamkniemy się w opisach powstających dziś spektakli, ale spróbujemy wzbogacić treść spotkań rysem monograficznym ich autorów. Poszukamy punktów przecięcia sztuki teatru z innymi dziedzinami, przede wszystkim kinem i plastyką. Zajęcia pozwolą również na zapoznanie się z kuchnią krytycznego warsztatu. Uczestnicy otrzymają praktyczne wskazówki dotyczące pisania o teatrze, aby stać się ogniwem łączącym twórców z publicznością.

Prowadzenie: Jacek Wakar

Wejściówki: KLIKNIJ TUTAJ

 

13:00–17:00 – Światy możliwe – warsztat reżyserski

To, co od zawsze fascynuje w teatrze prowadzącą, to możliwość tworzenia światów skomponowanych na swoich wewnętrznych zasadach. Elementy są znajome, ale to ty jesteś twórcą własnego krajobrazu. Na warsztacie przyjrzymy się rozmaitym komponentom teatru i podejmiemy próbę stworzenia sytuacji scenicznej, w ramach której dokonuje się nieustająca wymiana między twórcą a odbiorcą - tu i teraz, w czasie rzeczywistym.

Prowadzenie: Lena Frankiewicz

Wejściówki: KLIKNIJ TUTAJ


Karnet na weekend 13–15 maja: 150 zł

Na poszczególne wydarzenia bilety dostępne są w miarę wolnych miejsc.

Miejsce: Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii, os. Szkolne 26A

 

Teatr Łaźnia Nowa

Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków

Bilety tel.: 504 416 796 
bilety@laznianowa.pl

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl  
   

BIP