Tagi
#koncert  (96)

Zamów Newsletter

Wysłano
X

Teho Teardo & Blixa Bargeld NERISSIMO

Trzy lata po wspólnym debiutanckim albumie „Still Smiling”, Teho Teardo i Blixa Bargeld wracają z zupełnie nowym materiałem na jedynym w Polsce koncercie w Teatrze Łaźnia Nowa.

Tego typu spotkania dwóch osobowości zazwyczaj kończą się na jednym projekcie ograniczonym w czasie. W tym przypadku szczególa więź, zarówno artystyczna jak i osobista, Teho i Blixa oraz wspólna pasja odkrywania nowych terytoriów w muzyce i sztuce doprowadziła do powstania nowego albumu „Nerissimo”.

"Nerissimo" to w języku włoskim stopień najwyższy przymiotnika „czarny” czyli najczarniejszy i nie chodzi bynajmniej o określenie muzyki na płycie mianem „czarnej”. Czerń może mieć swoje zastosowanie w muzyce: tak jak kolor czarny zawiera w sobie wszystkie kolory, tak muzyka może zawierać w sobie wiele możliwości. Napisane i śpiewane w języku niemieckim, angielskim i włoskim, utwory dzieją się niczym odgrywane na szalce Petriego mikroskopijne dramaty jak „Ulgæ" czy surrealistyczna epopea czyli siedem minut kosmicznej podróży "Animelle". Tytułowy utwór "Nerissimo" otwiera album w wersji angielskiej i zamyka go w wersji włoskiej.

Nowością w tej współpracy jest wykorzystanie instrumentów dętych, zwłaszcza klarnetu basowego, który odgrywa głęboką i bardzo istotną rolę w kilku nowych utworach; całego arsenału dzwonów, gitary barytonowej Teho i aranżacji klasycznych instrumentów smyczkowych. Razem ich dźwięk tworzy niesamowite widmowe spektrum wsparte niskim aksamitnym głosem Blixy.
Słuchając tego albumu przemieszczamy się pomiędzy dwoma językami, dwoma miastami: Rzymem i Berlinem, gdzie powstawał album w pełnej wrażeń i emocji podróży przez trzy ostatnie lata wspólnej pracy twórców. Podróży przez wieloznaczny mrok, pamiętnik objawień i kolorów jak nocny lot z wyłączonymi światłami nad rozświetlonymi europejskimi stolicami.

Okładka „Nerissimo” została zainspirowana obrazem z 1533 roku „Ambasadorowie” Hansa Holbeina. W obrazie osadzone są zagadkowe odniesienia do filozofii, religii, śmiertelności i iluzji, które łączą się z niektórymi tematami w materiale muzycznym płyty.


Teho Teardo mieszka w Rzymie. Muzyk, kompozytor i realizator dźwięku. Autor ścieżek dźwiękowych do filmów zdobywców Oscara Paolo Sorrentino i Gabriele Salvatores. Zobywca wielu nagród za muzykę, takich jak Ennio Morricone Prize czy włoski odpowiednik Oscara - David Di Donatello.
www.tehoteardo.com


Blixa Bargeld urodził się w 1959 roku w Zachodnim Berlinie was born 1959 in West-Berlin.  Jest samoukiem i jednym z najbardziej  znanych muzyków. Tworzy również jako pisarz, kompozytor, wykonawca i reżyser. Przez ponad 10 lat był gitarzystą w legendarnym zespole "Nick Cave and the Bad Seeds”. W 1980 roku założył i dalej prowadzi "Einstürzende Neubauten”. Obecnie mieszka w San Francisco, Berlinie i Pekinie.
www.blixa-bargeld.com

Jedyny koncert w Polsce w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie 3 czerwca 2016 o godz. 20.00 (otwarcie bram o 19.00)

 Bilety dostępne w kasie teatru (Kraków, os. Szkolne 25) na www.laznianowa.pl oraz w sieci ticketpro.pl i salonach Empik

Koncert Teho Teardo & Blixa Bargeld rozpoczyna cykl koncertów w Teatrze Łaźnia Nowa.

 

  

 

Teatr Łaźnia Nowa

Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków

Bilety tel.: 504 416 796 
bilety@laznianowa.pl

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl  
   

BIP