Tagi
#Pelcia  (17)

Zamów Newsletter

Wysłano
X
Reżyseria: 
Joanna Szczepkowska
Scenografia: 
Agnieszka Krupieńczyk
Autor
Joanna Szczepkowska

Pelcia, czyli jak żyć, żeby nie odnieść sukcesu

Premiera: 07.03.2015 19:00 Czas trwania: 120 minut Cena: 30/50 zł
Produkcja: Teatr Łaźnia Nowa

Kiedy artysta podejmuje decyzję o wycofaniu ze świata, zaczyna się dochodzenie: czy to kwestia nieprzystosowania? Utraty talentu? Wyniosłości? I przede wszystkim: czy ma do tego prawo? Przywykliśmy do nieprzerwanej obecności gwiazd w przestrzeni medialnej, do ciągłych wiadomości na temat ich życia prywatnego i do konieczności bycia dostępnym dla widzów oraz dziennikarzy. Ale czy naprawdę jest to obowiązek artysty?

W autorskim spektaklu Joanny Szczepkowskiej, 60-letnia kobieta przypadkowo spotyka młodego lidera ekstrawaganckiego zespołu muzycznego. Dla chłopaka wejście w świat bohaterki jest jak przekroczenie magicznego progu, za którym znajduje się nierealne doświadczenie i zaczyna wchodzenie w szaleństwo. Dwa zupełnie odmienne spojrzenia, dwie różne epoki i przede wszystkim – dwa pokolenia, koncertowo prowadzące ze sobą osobliwą grę, w której ścierają się dwie odmienne osobowości: samotna z wyboru i nieodnajdująca się we współczesnym świecie Marta oraz goniący za sukcesem, rozgłosem i ciągłym „dzianiem się” Piotr.  Co wyniknie z tego spotkania? Jaką tajemnicę kryje Marta? I kim jest tytułowa Pelcia?

Joanna Szczepkowska to postać szeroko znana zarówno z dokonań artystycznych, jak również ze swojej działalności publicznej. Utalentowana aktorka, lubiana pisarka, kontrowersyjna felietonistka – Joannę Szczepkowską trudno jednoznacznie zaszufladkować. W Łaźni Nowej można się było o tym przekonać na zeszłorocznym Festiwalu Uczuć Urażonych, podczas którego wystąpiła w monodramie "Goła baba". Nową sztuką, prezentowaną na naszej scenie, Joanna Szczepkowska powraca do nowohuckiego teatru i do autorskiej działalności scenicznej: pisze, gra i reżyseruje, włączając się do dyskusji o dzisiejszej kondycji artysty.

KONCERT NA DWA POKOLENIA BLOG:

 

Media o spektaklu:

„Zwariowany, śmieszny i bardzo mądry teatr. (...) Szczepkowska z wielkim wyczuciem teatru, opartego na metaforze i skrócie, zbudowała absurdalne monologi i dialogi. Wyziera z nich konflikt pokoleń, obyczajowości i stylu życia.”

Jacek Cieślak, „Rzeczpospolita”

 

„Szczepkowska to genialna obserwatorka, wyłapuje zarówno autentyczny język i maniery młodych,jak i przyzwyczajenia i powiedzonka starszego pokolenia (...) Na „Pelcię” warto iść dla żywych dialogów i świetnego duetu Szczepkowska – Jurkowski.”

Mateusz Borkowski, „Gazeta Wyborcza”

 

"Pelcia... rozpięta jest między humorem a nostalgią i ironicznym spojrzeniem na świat. Wszystko odmierzone jest to jednak we właściwych proporcjach."

Łukasz Gazur, „Dziennik Polski"

 

Jolanta Ciosek umieściła spektakl wśród 7 najlepszych wydarzeń roku 2015 w Krakowie:

"Joanna Szczepkowska nie zawiodła (...) przede wszystkim jako aktorka. Jest wspaniała. Ciekawa i intrygująca."
Jolanta Ciosek, „Dziennik Polski"
 
 
 
Reżyseria: 
Joanna Szczepkowska
Scenografia: 
Agnieszka Krupieńczyk
Autor
Joanna Szczepkowska

Teatr Łaźnia Nowa

Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków

Bilety tel.: 504 416 796 
bilety@laznianowa.pl

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl  
   

BIP