Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Przeszłość, to dziś, tylko cokolwiek dalej”, która jest podróżą po historii, ideach, spektaklach i licznych projektach Teatru Łaźnia Nowa. To tutaj, w postindustrialnych halach dawnych warsztatów Zespołu Szkół Mechanicznych, 15 lat temu zrealizowała się idea Małgorzaty i Bartosza Szydłowskich, by stworzyć przestrzeń spotkania artystów i mieszkańców Nowej Huty.
Wystawa jest opowieścią o aktorach, reżyserach, scenografach, autorach muzyki i innych twórcach, którzy dostarczyli widzom wielu wzruszeń, realizując takie spektakle jak „Edyp w Nowej Hucie”, „Wałęsa w Kolonos”,
O WYSTAWIE:
„Stworzyć miejsce – to coś bardziej trwałego niż spektakl” – Bartosz Szydłowski
Teatr Łaźnia Nowa zrealizował dotychczas 2785 wydarzeń artystycznych, w tym 82 spektakle premierowe. W wydarzeniach tych uczestniczyło 620 610 widzów. A są to liczby, które nie obejmują wcześniejszej, 10-letniej historii Stowarzyszenia Teatralnego „Łaźnia”. W sezonie 2019/2020 Łaźnia świętować będzie 25 lat swojej działalności – w tym 15 lat w Nowej Hucie.
Łaźnia jako miejsce przebyła 25-letnią podróż w czasie i przestrzeni. Realnie to podróż z Kazimierza do Nowej Huty – z małej sceny w ciasnej, wyremontowanej własnymi rękami piwnicy przy ul. Paulińskiej 28 do ogromnej postindustrialnej hali na nowohuckim osiedlu Szkolnym. W wymiarze symbolicznym to podróż przez wyobraźnię, marzenia, wizję, idee, projekty, drogi twórczości Bartosza Szydłowskiego i Małgorzaty Szydłowskiej oraz wszystkich osób, które w Łaźni przez ćwierć wieku tworzyły, myślały, po prostu były. Relacja z miejscem zastanym i otaczającymi je ludźmi zawsze stanowiła podstawę tożsamości oraz działań Łaźni.
Wystawa „Przeszłość to dziś, tylko cokolwiek dalej” będzie zaproszeniem do środka realnej i symbolicznej przestrzeni miejsca – Teatru Łaźnia Nowa. Zaprosimy do zwiedzania instalacji inspirowanych łaźniowymi spektaklami, takimi jak „Edyp”, „Mieszkam tu”, „Kochałam Bogdana W.”, „Supernova”. Można będzie zobaczyć rekonstrukcje fragmentów scenografii, rekwizyty ze spektakli, plakaty, zdjęcia, archiwalne materiały wideo oraz nagrania, w których o Łaźni opowiedzą m.in. Jan Peszek, Krystian Lupa, Jerzy Stuhr, Radosław Krzyżowski.
Wystawa "Przeszłość to dziś tylko cokolwiek dalej"
Kuratorka: Małgorzata Wach
Aranżacja przestrzeni: Zbigniew Prokop
Teatr Łaźnia Nowa
Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków
Bilety tel.: 504 416 796
bilety@laznianowa.pl
Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl