Tagi
#Architekci  (6) #Baśnie z 1001 bloku  (7) #Boska Komedia  (45) #casting  (5) #czytanie  (7) #dyskusja  (3) #dzieci  (43) #Emigranci  (15) #Eva Rysova  (10) #Fakir  (9) #festiwal  (105) #film  (5) #fotorelacja  (31) #Fuck  (7) #FUU  (4) #gala  (1) #Genius Loci  (8) #ginczanka  (1) #happening  (4) #Inferno  (3) #instalacja  (5) #Jakub S.  (5) #jubileusz  (8) #Kalkstein  (8) #Kieślowski Unimited  (5) #Klątwa  (20) #Kombinator  (5) #koncert  (96) #Koncert życzeń  (21) #konferencja  (8) #konkurs  (8) #koprodukcja  (8) #Kowboj Parówka  (8) #Krwawe wesele  (7) #Magda Miklasz  (7) #Magda Szpecht  (7) #MAŁA BOSKA KOMEDIA  (17) #MAŁA BOSKA KOMEDIA #3  (17) #Marcin Liber  (8) #Mateusz Pakuła  (13) #Michał Borczuch  (11) #Misja  (22) #modernizacja  (23) #modernizacja grudzień  (2) #Modernizacja kwiecień  (2) #modernizacja listopad  (6) #Modernizacja luty  (4) #modernizacja październik  (1) #modernizacja sierpień  (3) #modernizacja styczeń  (5) #modernizacja wrzesień  (3) #monodram  (10) #Montownia  (24) #Mrożek  (8) #nagroda  (31) #Nieznośnie długie objęcia  (8) #Noc Teatrów  (7) #Nowy Bulwart Sztuki  (59) #Paradiso  (8) #Pelcia  (17) #performance  (6) #piknik  (4) #premiera  (36) #program  (29) #projekt  (55) #Przypadek  (16) #Quo vadis  (15) #Recenzje  (4) #repertuar  (17) #Skowyt  (5) #spektakl gościnny  (53) #Spektakle wyjazdowe  (9) #spotkanie  (28) #Strzępka  (19) #Szekspir  (1) #Szydłowska  (25) #Szydłowski  (44) #taniec  (1) #Teatr IMKA  (4) #Teatr Zgromadzenie  (5) #Tochowicz  (2) #Tomasz Schimscheiner  (4) #Trzej Muszkieterowie  (18) #warsztaty  (42) #Wejście Smoka  (12) #werdykt  (3) #wernisaż  (4) #Wielcy inni  (4) #Wieloryb  (14) #Witkacy  (2) #Wszystko o mojej matce  (21) #Wyspiański  (5) #wystawa  (9) #zwiedzanie  (6)

Zamów Newsletter

Wysłano
X

Literacki ogień: Filip Springer

Od najdawniejszych czasów ludzie chętnie spotykali się przy ognisku, żeby snuć opowieści o dalekich krainach, niezwykłych bohaterach i duchach przodków.

Czas spędzony przy trzaskających polanach i długie, nocne rozmowy zacieśniały więzi i rozbudzały tęsknotę za czymś więcej niż przetrwanie. Literacki ogień jest powrotem do takich spotkań. 

Bohaterami cyklu będą wybitni reporterzy i pisarze, którzy zabiorą nas w podróż do mroźnej Grenlandii, surowej Syberii, gór Pamiru, pustyni Gobi, niedalekiej Pragi i Miedzianki, której już nie ma. Opowiedzą o ludziach, których warto poznać, książkach, które trzeba przeczytać i miejscach, które warto zobaczyć. Przeniosą nas w świat, który – dla wielu z nas – był dotąd niedostępny. Spotkajmy się i posłuchajmy! 

Serdecznie zapraszam!

Małgorzata Wach

Wejściówka: 10 zł.

Zakup wejściówek: https://bilety.laznianowa.pl lub w kasie Teatru. Zalecamy zakup wejściówek przez internet.

Liczba miejsc ograniczona.

PIĄTKI, 20:30

24.07: ZOŚKA PAPUŻANKA

Mieszka i pisze w Krakowie. Zadebiutowała w roku 2012 powieścią „Szopka”, która przyniosła jej duże uznanie oraz nominacje do Nagrody Literackiej Nike i Paszportów „Polityki”. W roku 2016 ukazała się jej drugą powieść, „On”, nominowana do Paszportów „Polityki” i do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia, wyróżniona tytułem Krakowskiej Książki Miesiąca. W 2017 roku Zośka Papużanka opublikowała zbiór opowiadań „Świat dla ciebie zrobiłem”, a w 2020 roku książkę „Przez”, w których odmienia słowo „czułość” przez wszystkie przypadki.

Autorka tekstów do miniserialu Łaźni „W związku z zaistniałą sytuacją”, który publikowaliśmy online w czasie ogólnopolskiej kwarantanny.

PIĄTKI 20:30

31.07: JACEK HUGO-BADER

Reporter „Gazety Wyborczej”. Uwielbia Rosję i byłe kraje Sojuza, w których spędził w sumie cztery lata. Na rowerze pokonał całą Azję Środkową, pustynię Gobi, Chiny, Tybet, góry Pamir, a jezioro Bajkał przepłynął kajakiem. W zimie 2007 roku samotnie odbył wielomiesięczną podróż samochodową z Moskwy do Władywostoku, którą opisał w „Białej gorączce”. W 2011 roku ukazały się jego „Dzienniki kołymskie”, owoc – także samotnej – autostopowej podróży na Kołymę. Autor książek „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak”, „W rajskiej dolinie wśród zielska, nominowanej do Nagrody Literackiej Nike” oraz „Skucha” i „Audyt”. Pracował jako nauczyciel historii, ładowacz na kolei, wagonowy w punkcie skupu trzody chlewnej, sprzedawca w sklepie spożywczym i socjoterapeuta w poradni małżeńskiej. Człowiek opowieść!

7.08 PIĄTEK 20:30 NOWA DATA: 21.08 PIĄTEK 20:30

FILIP SPRINGER

Pisarz i fotograf. Autor wielu cykli reporterskich i książek, m.in. „Miedzianka. Historia znikania”, „Wanna z kolumnadą”, „13 pięter”, „Miasto Archipelag”, „Źle urodzone”, „Dwunaste. Nie myśl, że uciekniesz”. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski, czeski i węgierski, w przygotowaniu jest także tłumaczenie na chiński. Współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest i Szkoły Ekopoetyki. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie. Autor zdjęć do „Osobistego przewodnika po Pradze” Mariusza Szczygła.

14.08 PIĄTEK 20:30

ILONA WIŚNIEWSKA

Reporterka i fotografka, współpracuje z „Polityką” i „Dużym Formatem”. Autorka książek „Białe. Zimna wyspa Spitsbergen”, „Hen. Na północy Norwegii” oraz „Lud. Z grenlandzkiej wyspy”. Mieszka w północnej Norwegii. Była nominowana do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej, tytułu Kobiety Roku 2015 w plebiscycie portalu wp.pl oraz Nagrody im. Beaty Pawlak. Za książkę „Hen” otrzymała nagrodę w konkursie Travelery, a za „Lud” Kryształową Kartę Polskiego Reportażu. Grenlandczycy opowiadali jej o swoim kraju podczas łowienia ryb spod lodu, w czasie mycia podłóg i gotowania obiadów. Pozwolili zajrzeć do swoich uummat – co po grenlandzku znaczy serce.

Teatr Łaźnia Nowa

Instytucja Kultury Miasta Krakowa
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków

Bilety tel.: 504 416 796 
bilety@laznianowa.pl

Sekreteriat tel.: 12 425 03 20
biuro@laznianowa.pl  
   

BIP